wtv.pl > Polska > Nie żyje Alina Dąbrowska. Była więziona aż w pięciu obozach koncentracyjnych
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 19.03.2022 09:15

Nie żyje Alina Dąbrowska. Była więziona aż w pięciu obozach koncentracyjnych

Alina Dąbrowska
Pixabay/_Alicja_

Nie żyje Alina Dąbrowska, wielokrotna więźniarka obozów koncentacyjnych i działaczka Szarych Szeregów. Mimo swoich trudnych przeżyć udało jej się z sukcesem studiować, a potem nawet pracować w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Miała 98 lat.

O jej śmierci poinformował Wiktor Krajewski, który przeprowadził z nią wywiad-rzekę "Wiem, jak wygląda piekło. Alina Dąbrowska w rozmowie z Wiktorem Krajewskim".

Zmarła Alina Dąbrowska. Była więziona w pięciu różnych obozach koncentracyjnych

- Są takie osoby, które spotykasz i od pierwszych chwil zmieniają w Tobie coś w środku. I taka była Alina Dąbrowska, która po pierwsze przywróciła mi przyjemność z pisania, a po drugie sprawiła, że mój wewnętrzny malkontent stracił na intensywności. Pani Alino, chapeau bas za to, jakim człowiekiem Pani była - żegnał zmarłą na swoim Instagramie Krajewski.

Dąbrowska w czasie wojny działała w Szarych Szeregach, uczyła się też w tajnym gimnazjum. Za działalność konspiracyjną została w 1942 roku aresztowana i trafiła do łódzkiego więzienia.

Potem, w 1943 roku, trafiła do KL Auschwitz, gdzie otrzymała numer 44165. Stała się jedną z wielu ofiar eksperymentów doktora Mengele.

Przetrzymywano ją w czterech innych obozach, gdzie ewakuowano ją w 1945 roku - Ravensbruck, Malchow, Buchenwald i Leipzig. Udało jej się ocaleć mimo przebycia dwóch marszów śmierci.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Straszna przeszłość nie przeszkodziła jej w zrobieniu kariery

Po latach katorgi nie potrafiła przyznać się do tego, że była więźniarką obozową. Żeby zakryć swój numer, nawet w największe upały nosiła sukienki z długim rękawem. Nie przyznawała się również do swojej przeszłości, gdy spotykała na ulicy osoby, z którymi była więziona.

Dopiero po latach zaczęła otwierać się i opowiadać swoją historię. Potem stała się jedną z najbardziej znanych świadkiń zbrodni nazistowskich w obozach koncentracyjnych, o których opowiadała w Polsce i w Niemczech.

Po powrocie z obozów udało jej się zdać maturę i pójść na studia. Została specjalistką od prawa międzynarodowego i udało jej się dostać pracę w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Choć karta niewątpliwie odwróciła się na jej stronę, przeszłość obozowa wracała często, a Dąbrowska postanowiła o niej opowiadać, szczególnie, gdy innych więźniów pozostawało coraz mniej.

Jej świadectwa można usłyszeć na nagraniach Instytutu Pileckiego.

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres [email protected]. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV

źródło: wtv.pl zdjęcie główne: Pixabay/_Alicja_