wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Rodzice mają poważne powody do obaw? Raport ujawnił niepokojącą prawdę o miejscach, w których bawią się wszystkie maluchy

2 Czerwca 2020

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała rodzący liczne pytania raport. Komunikat dotyczący tzw. obiektów małej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej może dać nieco do myślenia rodzicom, którzy zdecydują się posłać swoje dzieci na nowo otwarte pl

Szczegóły raportu NIK z 1 czerwca przytacza Radio ZET. Jak czytamy, "w Polsce brak jest regulacji prawnych, określających wymogi dotyczące budowy i utrzymania obiektów mis-r". Niejasno brzmiący skrót oznacza wspomniane powyżej obiekty małej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej, czyli m.in. popularne ostatnimi czasu siłownie plenerowe, skateparki czy place zabaw. Brak jasnych wymogów bezpieczeństwa, jakie muszą być spełnione zwłaszcza w przypadku tych ostatnich, budzi pewne obiekcje, zwłaszcza że, co jasne, korzystają z nich głównie najmłodsi.

Najwyższa Izba Kontroli: Brak danych dotyczących wypadków

"Polskie Normy, określające szczegółowo wymagania bezpieczeństwa wobec wyposażenia i nawierzchni oraz zawierające wytyczne instalowania, kontroli, konserwacji i eksploatacji mis-r są stosowane dobrowolnie, ponieważ nie przywołują ich przepisy", czytamy w przytaczanym przez Radiozet.pl raporcie Najwyższej Izby Kontroli. Co więcej, place zabaw nie podlegają nadzorowi zarówno starostw, jak i Powiatowych Inspektorów Nadzoru Budowlanego czy Inspekcji Handlowej. Przepisy są bowiem niezwykle zawiłe i skutkują tzw. rozproszoną odpowiedzialnością.

Efektem powyższego nierzadko na placach zabaw są nadal obecne przestarzałe urządzenia, które narażają dzieci na niebezpieczeństwo. Zakup urządzeń posiadających odpowiednie certyfikaty obowiązuje jedynie w przypadku placówek oświatowych. Zdaniem NIK zagrożenie dla najmłodszych mogło stwarzać korzystanie z nawet połowy skontrolowanych obiektów.

Na zakończenie warto dodać, że żadna instytucja nie prowadzi danych dotyczących wypadków dzieci w związku z korzystaniem z obecnych na placach urządzeń. "Nie są prowadzone kompleksowe statystyki wypadków i urazów u użytkowników obiektów mis-r", czytamy w Raporcie Najwyższej Izby Kontroli, cytowanym przez stronę internetową stacji.

Źródło: radiozet.pl

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >