wtv.pl
Katastrofa lotnicza w Lesie Kabackim

Materiały własne

Najnowsze zdjęcia z miejsca katastrofy lotniczej w Lesie Kabackim.

27 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Katastrofa lotnicza w Lesie Kabackim po 41 latach wciąż wywołuje poruszenie wśród opinii publicznej. W 1987 roku doszło do tragicznego wypadku samolotu pasażerskiego Ił-62M SP-LBG "Tadeusz Kościuszko". Jak po latach wygląda miejsce zdarze

W 1987 roku katastrofa lotnicza w Lesie Kabackim wstrząsnęła opinią publiczną. Przypomnijmy, że do zdarzenia doszło w okolicach godziny 11:00, 9 maja. Samolot należący do LOT-u rozbił się podczas podróży z Warszawy do Nowego Yorku. W wyniku zderzenia maszyny z ziemią na miejscu zginęły 183 osoby. 

Początkowo nic nie zapowiadało katastrofy lotniczej. Warunki pogodowe przeszły najśmielsze oczekiwania pilotów. Już po godzinie 10 maszyna znalazła się w powietrzu, a o 10:30 poinformowano o utracie dwóch silników i poważnym pożarze. 

Katastrofa lotnicza w Lesie Kabackim - Jak po latach wygląda miejsce katastrofy

Następnie odnotowano problemy z kontrolą nad sterem. Kapitał zadecydował o zejściu z trasy, by ponownie udać się w kierunku stolicy. Nieprawidłowo funkcjonowały także generatory prądu elektrycznego, co utrudniało awaryjne zrzucenie paliwa. W wyniku tragedii niespodziewanie zaginęła członkini załogi - Hanna Chęcińska. Jej ciała nie odnaleziono do dziś. Kobieta mogła zostać wyssana na zewnątrz z samolotu. Kolejną wersją jest śmierć w wyniku pożaru. 

Wśród ofiar znalazł się między innymi pilot wojskowy - Zygmunt Pawlaczyk oraz żona Jerzego Salmonowicza - uczestnika rozmów Okrągłego Stołu z ramienia Solidarności. Wszystkie 183 osoby zginęły na miejscu. Śmierci uniknęła kobieta, która nie zdążyła wsiąść na pokład przed odlotem. Wszystko przez wzgląd na nie zgłoszenie futra do odprawy. 

Poniżej przedstawimy zdjęcia z Lasu Kabackiego, gdzie upamiętniono ofiary katastrofy lotniczej. Wszystko wskazuje na to, że Polacy po ponad 40 latach wciąż upamiętniają pasażerów lotu. Na miejscu można dostrzec świeże kwiaty. Krzyż i kamień są zadbane. Trudno wykryć na nich kurz, czy też inne ślady zaniedbania

Nie jest to jedyna metoda upamiętniania zmarłych. Dwie stołeczne ulice nazwano na cześć pilota oraz całej załogi samolotu. Po śmierci 11 członków załogi Rada Państwa, ówczesna Rada Ministrów,  zadecydowała o przyznaniu trzech orderów. Część pracowników linii otrzymało Złoty Krzyż Zasługi. Inni Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Pilot, Krzysztof Pawlaczyk uzyskał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski

Wszyscy pasażerowie zostali pochowani we wspólnej mogile. Ulokowano ją na Cmentarzu Komunalnym Północnym w Warszawie. Rok w rok odprawiana jest msza święta w intencji 183 zmarłych. 

Byłeś świadkiem zdarzenia, które powinniśmy opisać? Napisz maila na adres wtv@iberion.pl. Przyjrzymy się sprawie.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

źródło: [WTV]

Podobne artykuły

Do sukcesu Roberta Makłowicza przyczyniła się jego żona.

Gwiazdy

Kim jest żona Roberta Makłowicza? Agnieszka stoi za sukcesem podróżnika

Czytaj więcej >
Syn Krzysztofa Krawczyka zdecydował się udzielił wywiadu Uwadze! TVN

Gwiazdy

Syn Krzysztofa Krawczyka mocno o skandalu na pogrzebie jego ojca

Czytaj więcej >
Sara Boruc o celebrytach

Gwiazdy

Sara Boruc wyjawiła prawdę o celebrytkach. Chcą wypożyczać ubrania jej marki za darmo

Czytaj więcej >
Ola Nowak w "Dance Dance Dance"

Gwiazdy

"Dance, dance, dance". Uczestniczka zarzuca produkcji manipulację w montażu

Czytaj więcej >
Pogrzeb Bronisława Cieślaka

Gwiazdy

Kraków. O 13 rozpoczął się pogrzeb Bronisława Cieślaka

Czytaj więcej >

Gwiazdy

Ruszyła zbiórka pieniędzy na pogrzeb Mariusza Adama Ryjka

Czytaj więcej >