wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Poruszające do łez nagranie uczestniczek Powstania przeciwko homofobii. "Walczyliśmy o szacunek i godność dla wszystkich"

1 Sierpnia 2020

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Nagranie, którego bohaterkami są uczestniczki Powstania Warszawskiego, dziś sprzeciwiające się homofobii, coraz szerzej dociera do użytkowników internetu. "W czasie powstania walczyliśmy o szacunek i godność dla wszystkich ludzi",

Straszenie "ideologią LGBT" znacznie, jak się zdaje, przyczyniło się do zwycięstwa wyborczego kandydata Prawa i Sprawiedliwości. Po nowej odsłonie Andrzeja Dudy, zaprezentowanej nam po ogłoszeniu tzw. Karty Rodziny, otrzymaliśmy słowa posła Czarnka. – Skończmy słuchać tych idiotyzmów o jakichś prawach człowieka, czy jakiejś równości. Ci ludzie nie są równi ludziom normalnym – mówił w czerwcu na antenie TVP Info członek sztabu wyborczego Andrzeja Dudy.

W późniejszej rozmowie z Onetem polityk tłumaczył co prawda, że jego reakcję zrodzić miało zdjęcie z Los Angeles, które ukazywało "wyraźnie obrzydliwe sceny z centrum miasta – człowiek roznegliżowany [...] popija drinka w barze gejowskim na ulicy". Słowa posła Prawa i Sprawiedliwości zapamiętano jednak dobrze. Temat LGBT do debaty publicznej powraca zaś z olbrzymią regularnością.

Nagranie z uczestniczkami Powstania Warszawskiego

Po wyjątkowo agresywnej kampanii prezydenckiej temat osób nieheteronormatywnych powrócił przy okazji decyzji Komisji Europejskiej, która odmówiła współpracy z sześcioma polskimi miastami po tym, jak ogłosiły się one "strefami wolnymi od LGBT". Nie minęło kilka dni, a warszawscy aktywiści rozwiesili tęczowe flagi na stołecznych pomnikach. Problem zdaje się zatem palący i trudno nie zauważyć, że jest po części pokłosiem tego, czego doświadczaliśmy w trakcie wyścigu po Pałac Prezydencki.

Wyjątkowy manifest wobec wykluczania obywateli ze względu na ich orientację seksualną otrzymaliśmy ze strony bohaterek Powstania Warszawskiego, opublikowany na facebookowym profilu "Polska Walcząca Przeciw Faszyzmowi". Wanda Traczyk-Stawska, pseudonim Pączek, wraz z Anna Przedpełska-Trzeciakowska, pseudonim Grodzka, zaznaczają, że doskonale pamiętają skutki, jakie przyniósł faszyzm, oraz przestrzegają przed jego odrodzeniem.

– My, uczestniczki powstania Warszawskiego, protestujemy, bo pamiętamy. Najpierw był różowy trójkąt, potem gwiazda, a na końcu my powstańcy. Tamten faszyzm pochłonął miliony istnień. A teraz, gdy się mówi, że osoby LGBT to nie ludzie, otwiera się równie przerażającą perspektywę wykluczenia – mówią pamiętające wydarzenia z 1944 roku kobiety.

– W czasie powstania walczyliśmy o szacunek i godność dla wszystkich ludzi. Dla wszystkich. Nie bądź obojętny – apelują bohaterki nagrania, które udostępniono już niemal 10 tys. razy. Jak czytamy na wspomnianym fanpejdżu, bohaterki "jednoznacznie przeciwstawiają się wszelkim formom wykluczenia, w tym atakom na osoby LGBT+. Pragną, by ich głos został upowszechniony, wysłuchany i uszanowany". I dalej: "Polska już raz przeżyła dramat wywołany odczłowieczaniem jednych ludzi przez innych. Nie wolno o tym zapominać".

Źródło: facebook

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >