Poruszające do łez nagranie uczestniczek Powstania przeciwko homofobii. "Walczyliśmy o szacunek i godność dla wszystkich"
Straszenie "ideologią LGBT" znacznie, jak się zdaje, przyczyniło się do zwycięstwa wyborczego kandydata Prawa i Sprawiedliwości. Po nowej odsłonie Andrzeja Dudy, zaprezentowanej nam po ogłoszeniu tzw. Karty Rodziny, otrzymaliśmy słowa posła Czarnka. – Skończmy słuchać tych idiotyzmów o jakichś prawach człowieka, czy jakiejś równości. Ci ludzie nie są równi ludziom normalnym – mówił w czerwcu na antenie TVP Info członek sztabu wyborczego Andrzeja Dudy.
W późniejszej rozmowie z Onetem polityk tłumaczył co prawda, że jego reakcję zrodzić miało zdjęcie z Los Angeles, które ukazywało "wyraźnie obrzydliwe sceny z centrum miasta – człowiek roznegliżowany [...] popija drinka w barze gejowskim na ulicy". Słowa posła Prawa i Sprawiedliwości zapamiętano jednak dobrze. Temat LGBT do debaty publicznej powraca zaś z olbrzymią regularnością.
Nagranie z uczestniczkami Powstania Warszawskiego
Po wyjątkowo agresywnej kampanii prezydenckiej temat osób nieheteronormatywnych powrócił przy okazji decyzji Komisji Europejskiej, która odmówiła współpracy z sześcioma polskimi miastami po tym, jak ogłosiły się one "strefami wolnymi od LGBT". Nie minęło kilka dni, a warszawscy aktywiści rozwiesili tęczowe flagi na stołecznych pomnikach. Problem zdaje się zatem palący i trudno nie zauważyć, że jest po części pokłosiem tego, czego doświadczaliśmy w trakcie wyścigu po Pałac Prezydencki.
Wyjątkowy manifest wobec wykluczania obywateli ze względu na ich orientację seksualną otrzymaliśmy ze strony bohaterek Powstania Warszawskiego, opublikowany na facebookowym profilu "Polska Walcząca Przeciw Faszyzmowi". Wanda Traczyk-Stawska, pseudonim Pączek, wraz z Anna Przedpełska-Trzeciakowska, pseudonim Grodzka, zaznaczają, że doskonale pamiętają skutki, jakie przyniósł faszyzm, oraz przestrzegają przed jego odrodzeniem.
– My, uczestniczki powstania Warszawskiego, protestujemy, bo pamiętamy. Najpierw był różowy trójkąt, potem gwiazda, a na końcu my powstańcy. Tamten faszyzm pochłonął miliony istnień. A teraz, gdy się mówi, że osoby LGBT to nie ludzie, otwiera się równie przerażającą perspektywę wykluczenia – mówią pamiętające wydarzenia z 1944 roku kobiety.
– W czasie powstania walczyliśmy o szacunek i godność dla wszystkich ludzi. Dla wszystkich. Nie bądź obojętny – apelują bohaterki nagrania, które udostępniono już niemal 10 tys. razy. Jak czytamy na wspomnianym fanpejdżu, bohaterki "jednoznacznie przeciwstawiają się wszelkim formom wykluczenia, w tym atakom na osoby LGBT+. Pragną, by ich głos został upowszechniony, wysłuchany i uszanowany". I dalej: "Polska już raz przeżyła dramat wywołany odczłowieczaniem jednych ludzi przez innych. Nie wolno o tym zapominać".
Źródło: facebook
Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!