wtv.pl
Mróz

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Nowe ostrzeżenie IMGW. Mroźna noc przed nami

13 Lutego 2021

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Siarczysty mróz zaskoczy mieszkańców w całej Polsce, jednak na terenie Dolnego Śląska już wydano pierwsze ostrzeżenia. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przedstawił najnowsze prognozy zagrożeń meteorologicznych. Warto się zainteresow

  • W całym kraju należy przygotować się na uporczywy mróz. Temperatura będzie wahać się od -2 do -15 stopni Celsjusza

  • Niepokoi sytuacja hydrologiczna w okolicach Wyszogrodu. Na terenie województwa mazowieckiego wciąż dochodzi do piętrzenia lodowego, podnoszącego poziom wód

  • Wydano ostrzeżenia obejmujące okres od 13 do 17 lutego

Dzisiejszej nocy doskwierać nam będzie dotkliwy mróz. Jak podaje IMGW, na północnym zachodzie kraju termometry odnotują -12 stopni Celsjusza. W samym centrum Polski zapowiedziano -9 stopni Celsjusza. Najcieplej będzie nad morzem, gdzie zwiastuje się jedynie 2 stopnie poniżej zera. Najgorsza sytuacja będzie miała miejsce na terenach górskim. Tam pomiary wahają się od -12 do -15 stopni.

Na południu wystąpią zawieje i zamiecie śnieżne.

Mróz w całym kraju. IMGW wydało ostrzeżenia na najbliższe 5 dni

Pracownicy Instytutu zwrócili także uwagę na sytuację hydrologiczną, jaka ma miejsce w okolicach Wyszogrodu. Miejscowość położona nieopodal Płocka została objęta 3 stopniem zagrożenia hydrologicznego. Doszło do wezbrania wody z przekroczeniem stanów alarmowych. Wszystko przez wzgląd na piętrzenia lodowe.

Poza mrozem zbadano także poziom opadów śniegu. Jeszcze dziś odnotowywano nawet kilkadziesiąt centymetrów pokrywy śnieżnej. "Na niektórych stacjach na Pomorzu jest więcej śniegu niż w Zakopanem (25 cm) i Białymstoku (37 cm) W Łebie grubość pokrywy śnieżnej wynosi 41 cm, a w Gdańsku 36 cm" - czytamy w komunikacie IMGW.

"Miejscami, przy dłuższych rozpogodzeniach, prognozuje się temperaturę minimalną od -15°C do -14°C"- dodali meteorolodzy. 

Na chwilę przed 13 Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał pierwsze ostrzeżenia meteorologiczne. Silny mróz uderzył w powiaty województwa dolnośląskiego i opolskiego. W niedzielę mróz może zaskoczyć także mieszkańców Podlasia i Małopolski.

Już od poniedziałku niskie temperatury dadzą się we znaki na zachodnich terenach kraju. Przygotować powinny się osoby przebywające na Podkarpaciu, zachodniej części Mazowsza, a także Podlasia. 16 lutego mróz przeniesie się do województwa warmińsko-mazurskiego. 17 lutego ostrożność powinni zachować również mieszkańcy Wielkopolski, województwa zachodnio-pomorskiego i Lubelszczyzny.

Stopnie zagrożenia meteorologicznego oznacza się na mapach dynamicznych IMGW. Kolor żółty wyróżnia pierwszy stopień zagrożenia. Wówczas zawistuje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk, które mogą powodować szkody materialne, a nawet zagrożenie życia.

Eksperci zalecają zachowanie ostrożności wraz z bieżącym śledzeniem komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • 13. emerytura. Dodatkowe środki trafią na konta seniorów już w kwietniu

  • TVP przegrało sprawę z prof. Mikołajem Spodarykiem. Musi wpłacić 10 tys. na WOŚP

  • Gorzki wpis Pauliny Młynarskiej o prywatnych mediach

Źródło: [IMGW]

Podobne artykuły

Przez gminę Tereszpol w powiecie biłgorajskim (woj. lubelskie) najprawdopodobniej przeszła trąba powietrzna. Źródło zdjęcia: Powiat Biłgorajski / Facebook.com/TradycyjnieAtrakcyjnie

Pogoda

Możliwy przypadek trąby powietrznej we wschodniej Polsce. Doszło do zniszczeń

Czytaj więcej >

Pogoda

Uwaga, nadchodzi diametralna zmiana pogody. Są ostrzeżenia

Czytaj więcej >
wtv.pl

Pogoda

Szykuje się nagła zmiana pogody. Czeka nas śnieg, zamieci i temperatura poniżej zera

Czytaj więcej >
wtv.pl

Pogoda

IMGW ostrzega przed przymrozkami prawie w całym kraju

Czytaj więcej >
wtv.pl

Pogoda

Przymrozki i śnieg. IMGW ostrzega

Czytaj więcej >
wtv.pl

Pogoda

Prognoza pogody na Wielkanoc. Wiosennie nie będzie, pojawi się nawet śnieg

Czytaj więcej >