wtv.pl > Pogoda > Nowe ostrzeżenie IMGW. Mroźna noc przed nami
Alan Wysocki
Alan Wysocki 19.03.2022 08:42

Nowe ostrzeżenie IMGW. Mroźna noc przed nami

Mróz
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
  • W całym kraju należy przygotować się na uporczywy mróz. Temperatura będzie wahać się od -2 do -15 stopni Celsjusza

  • Niepokoi sytuacja hydrologiczna w okolicach Wyszogrodu. Na terenie województwa mazowieckiego wciąż dochodzi do piętrzenia lodowego, podnoszącego poziom wód

  • Wydano ostrzeżenia obejmujące okres od 13 do 17 lutego

Dzisiejszej nocy doskwierać nam będzie dotkliwy mróz. Jak podaje IMGW, na północnym zachodzie kraju termometry odnotują -12 stopni Celsjusza. W samym centrum Polski zapowiedziano -9 stopni Celsjusza. Najcieplej będzie nad morzem, gdzie zwiastuje się jedynie 2 stopnie poniżej zera. Najgorsza sytuacja będzie miała miejsce na terenach górskim. Tam pomiary wahają się od -12 do -15 stopni.

Na południu wystąpią zawieje i zamiecie śnieżne.

Mróz w całym kraju. IMGW wydało ostrzeżenia na najbliższe 5 dni

Pracownicy Instytutu zwrócili także uwagę na sytuację hydrologiczną, jaka ma miejsce w okolicach Wyszogrodu. Miejscowość położona nieopodal Płocka została objęta 3 stopniem zagrożenia hydrologicznego. Doszło do wezbrania wody z przekroczeniem stanów alarmowych. Wszystko przez wzgląd na piętrzenia lodowe.

Poza mrozem zbadano także poziom opadów śniegu. Jeszcze dziś odnotowywano nawet kilkadziesiąt centymetrów pokrywy śnieżnej. "Na niektórych stacjach na Pomorzu jest więcej śniegu niż w Zakopanem (25 cm) i Białymstoku (37 cm) W Łebie grubość pokrywy śnieżnej wynosi 41 cm, a w Gdańsku 36 cm" - czytamy w komunikacie IMGW.

"Miejscami, przy dłuższych rozpogodzeniach, prognozuje się temperaturę minimalną od -15°C do -14°C"- dodali meteorolodzy. 

Na chwilę przed 13 Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał pierwsze ostrzeżenia meteorologiczne. Silny mróz uderzył w powiaty województwa dolnośląskiego i opolskiego. W niedzielę mróz może zaskoczyć także mieszkańców Podlasia i Małopolski.

Już od poniedziałku niskie temperatury dadzą się we znaki na zachodnich terenach kraju. Przygotować powinny się osoby przebywające na Podkarpaciu, zachodniej części Mazowsza, a także Podlasia. 16 lutego mróz przeniesie się do województwa warmińsko-mazurskiego. 17 lutego ostrożność powinni zachować również mieszkańcy Wielkopolski, województwa zachodnio-pomorskiego i Lubelszczyzny.

Stopnie zagrożenia meteorologicznego oznacza się na mapach dynamicznych IMGW. Kolor żółty wyróżnia pierwszy stopień zagrożenia. Wówczas zawistuje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk, które mogą powodować szkody materialne, a nawet zagrożenie życia.

Eksperci zalecają zachowanie ostrożności wraz z bieżącym śledzeniem komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: [IMGW]

Powiązane