wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Pilna konferencja po spotkaniu Orban - Morawiecki. "Nie potrzebujemy innych krajów"

30 Listopada 2020

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Udostępnij:

Podczas briefingu prasowego rzecznik rządu, Piotr Müller, wypowiedział się na temat ostatniego spotkania Matuesza Morawieckiego z Victorem Orbanem. Już wcześniej wiadomo było, że liderzy poruszą wątek swojej postawy wobec Unii Europejskiej w kwestii

  • Od kilku dni trwa wizyta Mateusza Morawieckiego na Węgrzech, gdzie premier prowadzi rozmowy ze swoim największym unijnym sojusznikiem, Viktorem Orbanem.

  • Podczas spotkań pojawiły się już zapewnienia o wzajemnym wsparciu i pomocy w walce o zniesienie zasady praworządności z unijnego budżetu.

  • O 20:30 odbył się briefing prasowy Piotra Müllera, rzecznika rządu, który odpowiedział dziennikarzom na pytania dotyczące pobytu Morawieckiego na Węgrzech.

Morawiecki z pewnością będzie mógł zaliczyć wizytę do udanych, podobnie jak jego węgierski sojusznik. 

Piotr Müller opowiedział o wizycie Mateusza Morawieckiego na Węgrzech

Już od kilku dni Piotr Müller, rzecznik rządu, bez ustanku relacjonował wizytę polskiego premiera na Węgrzech. Mateusz Morawiecki spędził podczas niej najwięcej czasu ze swoim jedynym unijnym sojusznikiem, Viktorem Orbanem. W czasie rozmów wyznaczyli wspólne stanowisko dotyczące zasady praworządności, która decydowała o unijnym budżecie. 

- Węgry nie przyjmą propozycji nie do przyjęcia dla Polski, razem będziemy walczyć - zadeklarował we czwartek Orban. 

- Ten kryzys epidemiczny jest wyjątkowej natury. On ma groźne implikacje, dlatego w lipcu, podczas szczytu UE, postanowiliśmy zaaplikować specjalne instrumenty, większy budżet, by pomóc krajom gospodarczo poturbowanym. Oczywiście dyskusje były długie, ale zakończyły się sukcesem całej UE - twierdził w swojej wypowiedzi Morawiecki. 

- To było w lipcu. Dzisiaj jednak stajemy wobec nowego wyzwania, nowego zupełnie mechanizmu, który przez swoją arbitralność, polityczność stosowania, motywowane politycznie decyzje może doprowadzić i niechybnie by doprowadził do rozczłonkowania Unii Europejskiej, a może nawet do rozpadu Unii - tym mechanizmem jest arbitralnie interpretowane rozporządzenie dotyczące tak zwanej praworządności, a w rzeczywistości rozporządzenie, które ma odnosić się do budżetu, ale pod tym pretekstem odnosi się do innych spraw - tłumaczył.

Teraz, po dzisiejszym spotkaniu obu głów państw, Piotr Müller zwołał briefing, podczas którego postanowił odpowiedzieć na pytania dziennikarzy dotyczące podsumowania wizyty polskiego premiera na Węgrzech. Mogli się oni dowiedzieć m. in. o ustaleniach dotyczących Unii Europejskiej, a także więcej o nowej, silnej współpracy

Rzecznik rządu: Jesteśmy przekonani, że może dojść do porozumienia

Rzecznik rządu stwierdził, że to, co robi teraz Unia Europejska jest dublowaniem ich wcześniejszych działań dot. praworządności. 

- Jesteśmy przekonani, że może dojść do porozumienia - mówił Müller.

- Pan premier Mateusz Morawiecki rozmawia z różnymi przywódcami państw europejskich - dodał. - Jeśli chodzi o budowanie koalicji nie ma potrzeby, by większa liczba krajów zastosowała weto.

Rzecznik twierdził również, że innym państwom również zależy na czasie i być może to pomoże w ustępstwach na rzecz Polski i Węgier. 

- Naszym partnerom też zależy, żeby jak najszybciej przyjąć budżet - powiedział podczas konferencji. 

źródło: [polsatnews.pl]

undefined

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >