Rzecznik rządu opowiedział podczas briefingu o wizycie Mateusza Morawieckiego na Węgrzech.. WTV.plŹródło: WTV.pl
Wszystkie wideo autora Anna Dymarczyk
Autor Anna Dymarczyk - 30 Listopada 2020

Pilna konferencja po spotkaniu Orban - Morawiecki. "Nie potrzebujemy innych krajów"

Podczas briefingu prasowego rzecznik rządu, Piotr Müller, wypowiedział się na temat ostatniego spotkania Matuesza Morawieckiego z Victorem Orbanem. Już wcześniej wiadomo było, że liderzy poruszą wątek swojej postawy wobec Unii Europejskiej w kwestii rozdysponowania budżetu na podstawie zasady praworządności.

  • Od kilku dni trwa wizyta Mateusza Morawieckiego na Węgrzech, gdzie premier prowadzi rozmowy ze swoim największym unijnym sojusznikiem, Viktorem Orbanem.
  • Podczas spotkań pojawiły się już zapewnienia o wzajemnym wsparciu i pomocy w walce o zniesienie zasady praworządności z unijnego budżetu.
  • O 20:30 odbył się briefing prasowy Piotra Müllera, rzecznika rządu, który odpowiedział dziennikarzom na pytania dotyczące pobytu Morawieckiego na Węgrzech. 

Morawiecki z pewnością będzie mógł zaliczyć wizytę do udanych, podobnie jak jego węgierski sojusznik. 

Dziwne, że TVP nie wycięło jego słów. Juror Dziwne, że TVP nie wycięło jego słów. Juror "The voice of Poland" wypalił bez skrupułów o "kłamstwach", co mógł mieć na myśli?Czytaj dalej

Piotr Müller opowiedział o wizycie Mateusza Morawieckiego na Węgrzech

Już od kilku dni Piotr Müller, rzecznik rządu, bez ustanku relacjonował wizytę polskiego premiera na Węgrzech. Mateusz Morawiecki spędził podczas niej najwięcej czasu ze swoim jedynym unijnym sojusznikiem, Viktorem Orbanem. W czasie rozmów wyznaczyli wspólne stanowisko dotyczące zasady praworządności, która decydowała o unijnym budżecie. 

- Węgry nie przyjmą propozycji nie do przyjęcia dla Polski, razem będziemy walczyć - zadeklarował we czwartek Orban. 

- Ten kryzys epidemiczny jest wyjątkowej natury. On ma groźne implikacje, dlatego w lipcu, podczas szczytu UE, postanowiliśmy zaaplikować specjalne instrumenty, większy budżet, by pomóc krajom gospodarczo poturbowanym. Oczywiście dyskusje były długie, ale zakończyły się sukcesem całej UE - twierdził w swojej wypowiedzi Morawiecki. 

- To było w lipcu. Dzisiaj jednak stajemy wobec nowego wyzwania, nowego zupełnie mechanizmu, który przez swoją arbitralność, polityczność stosowania, motywowane politycznie decyzje może doprowadzić i niechybnie by doprowadził do rozczłonkowania Unii Europejskiej, a może nawet do rozpadu Unii - tym mechanizmem jest arbitralnie interpretowane rozporządzenie dotyczące tak zwanej praworządności, a w rzeczywistości rozporządzenie, które ma odnosić się do budżetu, ale pod tym pretekstem odnosi się do innych spraw - tłumaczył.

Macie w domu stare pieniądze? Rewolucyjne rozwiązanie NBP, nie musicie nawet iść do bankuMacie w domu stare pieniądze? Rewolucyjne rozwiązanie NBP, nie musicie nawet iść do bankuCzytaj dalej

Teraz, po dzisiejszym spotkaniu obu głów państw, Piotr Müller zwołał briefing, podczas którego postanowił odpowiedzieć na pytania dziennikarzy dotyczące podsumowania wizyty polskiego premiera na Węgrzech. Mogli się oni dowiedzieć m. in. o ustaleniach dotyczących Unii Europejskiej, a także więcej o nowej, silnej współpracy

Rzecznik rządu: Jesteśmy przekonani, że może dojść do porozumienia

Rzecznik rządu stwierdził, że to, co robi teraz Unia Europejska jest dublowaniem ich wcześniejszych działań dot. praworządności. 

- Jesteśmy przekonani, że może dojść do porozumienia - mówił Müller.

- Pan premier Mateusz Morawiecki rozmawia z różnymi przywódcami państw europejskich - dodał. - Jeśli chodzi o budowanie koalicji nie ma potrzeby, by większa liczba krajów zastosowała weto

Krystyna Pawłowicz obejrzała fragment Krystyna Pawłowicz obejrzała fragment "Mam Talent" i nie mogła się powstrzymać. Emocjonalna reakcjaCzytaj dalej

Rzecznik twierdził również, że innym państwom również zależy na czasie i być może to pomoże w ustępstwach na rzecz Polski i Węgier. 

Teksty wybrane dla Ciebie:

- Naszym partnerom też zależy, żeby jak najszybciej przyjąć budżet  - powiedział podczas konferencji. 

źródło: [polsatnews.pl]

Zobacz także w naszych serwisach: