wtv.pl Polska Minister rodziny: "95 proc. młodych ludzi chce mieć dzieci". Nowy Ład ma zawierać programy zachęcające do posiadania dzieci
WTV.pl

Minister rodziny: "95 proc. młodych ludzi chce mieć dzieci". Nowy Ład ma zawierać programy zachęcające do posiadania dzieci

19 marca 2022
Autor tekstu: Julian Bakuła

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg wystąpiła w środę w Sygnałach Dnia Polskiego Radia, gdzie zapowiedziała, że przygotowywanym przez rząd Nowym Polskim Ładzie znajdzie się także nowa strategia demograficzna, mająca zachęcić Polaków do zakładania rodzin i posiadania dzieci .

- 95 proc. młodych ludzi chce mieć dzieci. One rodzą się głównie w małżeństwach. Trzeba robić wszystko, aby pomóc im na starcie - przywołuje słowa minister Marleny Maląg tygodnik " Wprost ".

Marlena Maląg dała jednak do zrozumienia, że zapowiadana strategia będzie kontynuacją działań prowadzonych przez rząd od dłuższego czasu takich jak program " Rodzina 500 plus " , program " Wyprawka szkolna " czy też tworzenie nowych miejsc w żłobkach .

Marlena Maląg o polityce mieszkaniowej

Minister zasugerowała także, że nowa strategia demograficzna przewidywać będzie również skierowaną do małżeństw pomoc w znalezieniu mieszkania . Wcześniej rząd prowadził w tym celu program "Mieszkanie Plus", który nie przyniósł jednak imponujących efektów .

Jak podaje tvn24.pl, ze 100 tys. mieszkań, których budowę zapowiedział w 2018 roku premier Mateusz Morawiecki, do stycznia 2021 wybudowano lub było w budowie zaledwie 26 tys. mieszkań . Dodatkowo część z nich nie jest wcale przystępna cenowo , a niektóre obarczone są błędami konstrukcyjnymi, które prowadzą do ich zagrzybienia .

Spodziewanych efektów nie przyniósł także program "Rodzina 500 plus", który nie spełnił pokładanych w nim nadziei na wzrost liczby urodzeń , chociaż faktycznie przyczynił się do ograniczenia zjawiska skrajnego ubóstwa w Polsce .

Tymczasem sytuacja demograficzna, która od lat była w Polsce zła, jeszcze bardziej pogorszyła się w ubiegłym roku, gdy obok spadku liczby urodzeń na zmniejszenie się populacji wpływ miała także ogromna liczba nadmiarowych zgonów spowodowanych pandemią koronawirusa .

Według Eurostatu od początku pandemii nadmiarowa śmiertelność - czyli różnica pomiędzy śmiertelnością w danym okresie a średnią śmiertelnością odnotowywaną w tym okresie w latach 2016-2019 - była w Polsce najwyższa w Unii Europejskiej .

Źródło: Wprost, Polskie Radio / polskieradio.pl, tvn24.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Obserwuj nas w
autor
Julian Bakuła
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wtv.pl
polska świat polityka gospodarka gwiazdy tv pogoda opinie ekologia