wtv.pl
Blok

Pixabay/Caranfinwen

Nowe fakty w sprawie grupy wyłudzającej mieszkania od starszych i chorych. Nie wszyscy pokrzywdzeni doczekali sprawiedliwości

31 Lipca 2020

Autor tekstu:

Krystian Mowel

Udostępnij:

Uwaga! TVN: 6 lat oczekiwania na akt oskarżenia. Grupa wyłudzająca mieszkania stanie przed sądem.

Po blisko 6 latach do sądu trafia akt oskarżenia w sprawie grupy, która wyłudzała mieszkań od osób starszych, biednych i schorowanych. Na trop sprawy dziennikarze TVN wpadli kilka lat temu. Proceder został przedstawiony w programie Uwaga! TVN.

Afera mieszkaniowa

Ekipa Uwagi! TVN rozpracowała grupę osób, która miała wyłudzać mieszkania. Oszuści mieli zgłaszalć się do właścicieli mieszkań, oferując im sprzedaż ich aktualnego lokum i zapewnienie mniejszego mieszkania, co pozwoliłoby rodzinie zyskać gotówkę. Podstępem zdobywali pełnomocnictwo do reprezentowania rodzin. Akty notarialne podpisywano u notariusza, który również był związany z grupą przestępcą. Mieszkania były remontowane i następnie sprzedawane, jednak właściciele mieszkań nie otrzymali nic w zamian. „Zabrano mi mieszkanie własnościowe i zostałam z 12-letnim synem pod gołym niebem. Wynajmowałam kilka mieszkań, przez rok i trzy miesiące byłam w schronisku dla bezdomnych” – opowiadała w Uwadze! TVN Wiesława Rychter, jedna z poszkodowanych.

Akt oskarżenia w sprawie mieszkań


Skierowane do sądu zażalenie dotyczy 23 lokali. Większość z oszukanych właścicieli podpisywało akty notarialne u tego samego notariusza. Wśród ofiar są nawet osoby chore psychicznie, alkoholicy oraz upośledzeni umysłowo.

„Gdybyśmy oglądali każdą sprawę tylko na podstawie dokumentów, bez wyjaśnień, bez obejrzenia mieszkań, bez ustalenia stanu zdrowia poszkodowanych, można byłoby powiedzieć, że wszystko było robione w białych rękawiczkach, legitymizowane przez notariusza” – mówił w programie Krzysztof Bukowiecki z Prokuratury Regionalnej w Łodzi. Oskarżona notariusz może trafić na 15 lat do więzienia. Reszta grupy przestępczej czeka na proces lub zawarcie ugody na wolności. W aresztach spędzili od kilku dni do kilkunastu miesięcy. Niestety wielu poszkodowanych w procederze już nie żyje. Nie doczekaja więc sprawiedliwości. 

Źródło: [Uwaga! TVN]

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >