Szef MEN zwołał pilną konferencję. WTV
Źródło: WTV
Wszystkie wideo autora Agata Jaroszewska
Autor Agata Jaroszewska - 19 Listopada 2020

Pilna konferencja w MEN. Zmiany w maturze mają wpłynąć na jej poziom trudności

Przemysław Czarnek poinformował, że MEN wprowadza istotne zmiany w egzaminach maturalnych. Uczniowie, nauczyciele oraz rodzice mogą być zaskoczeni przedstawionymi przez ministra informacjami.

Szef MEN na spotkaniu z dziennikarzami postanowił przedstawić zmiany wprowadzane przez resort edukacji. Przemysław Czarnek szykuje w szkolnictwie prawdziwą rewolucję. Matury będą w tym roku wyglądać zupełnie inaczej i tym razem nie chodzi o pandemiczną rzeczywistość przeprowadzania egzaminu dojrzałości w reżimie sanitarnym, a o samą formułę oraz poziom trudności zadań.

Były mąż obecnej żony Jacka Kurskiego został zatrudniony w TVP? Telewizja nie odpowiada na pytania dzienikarzyByły mąż obecnej żony Jacka Kurskiego został zatrudniony w TVP? Telewizja nie odpowiada na pytania dzienikarzyCzytaj dalej

Matury: MEN ogłosił ważne zmiany

Przemysław Czarnek na konferencji prasowej przedstawił szereg zmian wprowadzanych przez MEN w tegorocznych maturach oraz egzaminach ósmoklasisty. Mają być one wynikiem szerokich konsultacji z ekspertami ze środowiska.

Podsumowując wypowiedź szefa MEN oraz ministra Macieja Kopeć: matury oraz egzamin ósmoklasisty będą w tym roku łatwiejsze. Przewidziano mniej zadań, mniejszy stopień trudności w przypadku tekstu z języka obcego oraz niezmieniony czas pisania egzaminu dojrzałości, czy m.in. zmniejszenie ilości lektur obowiązkowych.

Anita Werner nie powstrzymała swojego rozmówcy na czas. Na dziennikarkę spadły gromyAnita Werner nie powstrzymała swojego rozmówcy na czas. Na dziennikarkę spadły gromyCzytaj dalej

- Patrząc na te przykładowe zmiany, jeżeli chodzi o język polski, mamy kwestie formy wypowiedzi, zostanie ograniczone to do rozprawki albo opowiadania, będzie mniej zadań w arkuszu. Czas pracy natomiast będzie ten sam - Radio Zet cytuje wypowiedź ministra Macieja Kopeć. Tego samego spodziewać można się w przypadku egzaminu z matematyki. Sytuacje są analogiczne zarówno w przypadku matury, jak i egzaminu ósmoklasisty. W przypadku obu egzaminów poziom trudności będzie mniejszy.

- Podobnie jak w przypadku języka polskiego, będzie mniej zadań, a czas pracy pozostanie ten sam. Będzie także mniej zadań otwartych - powiedział w trakcie konferencji minister komentując zmiany w egzaminie z matematyki.

Nauczyciele, rodzice i uczniowie mają gwarancję jasności warunków egzaminów

Przemysław Czarnek zapewnia, iż MEN stanie na wysokości zadania i wszystkie zmiany zostaną w klarowny sposób przedstawione zarówno uczniom przystępującym do egzaminów, jak i nauczycielom mających je przeprowadzać oraz sprawdzać. Największym zdziwieniem jest jednak ogłoszona zmiana w warunkach niezbędnych do zdania egzaminu dojrzałości.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Czy Agata Duda bez słów całkowicie sprzeciwiła się mężowi? Symboliczne zdjęcia obiegają sieć
2. Nie wszyscy artyści rzucili się na dotacje. Słynny muzyk wyjechał z kraju za chlebem
3. Czy Tadeusz Rydzyk chce doprowadzić do upadku większości PiS? Pojawiła się zaskakująca opinia

Minister Maciej Kopeć oświadczył, iż MEN zmienia obowiązek przystąpienia do jednego przedmiotu wybranego przez maturzystę na poziomie rozszerzonym. Tegoroczni zdający mogą pominąć ten warunek i nadal uzyskać świadectwo dojrzałości. Zmiana ta określona została jako "zmiana kluczowa". Przemysław Czarnek wykorzystał konferencję MEN na pochwalenie się kolejnym sukcesem na arenie międzynarodowej.

- Uczniowie, rodzice i nauczyciele będą mieli pełną jasność co do tego, co będzie obowiązywać na egzaminach maturalnych i ósmoklasistów. Chcę również powiedzieć, że jesteśmy jednym z pierwszych krajów w Europie, który przystąpił do pracy w tym zakresie. I z uwagi na sytuację pandemiczą [...] (MEN - przyp. red.) dokonuje korekty podstaw programowych incydentalnie, tylko w tym roku wiedząc, że rząd musi wyjść naprzeciw oczekiwaniom uczniów i nauczycieli - powiedział minister do zgromadzonych dziennikarzy.

W czasie konferencji, jak i na kanałach informacyjnych MEN podkreślono, że zmiany mają charakter jednorazowy i obowiązywać będą jedynie osoby przystępujące do matury w 2021 roku. Na Twitterze zamieszczono również dokładny harmonogram egzaminów w obecnym roku szkolnym.

Harmonogram oraz plany względem nauki zdalnej, MEN wyjaśnia

Zgodnie z zapewnieniami MEN wszyscy nauczyciele oraz uczniowie przystępujący do egzaminów: matury, oraz testów ósmoklasisty, mają otrzymać niezbędne informacje oraz przygotowanie dotyczące zmian i stawianych przed nimi zadań. Pojawił się ogólny harmonogram opracowany pod przewodnictwem Przemysława Czarnka. Ma on regulować terminy oraz zapewnić wcześniejsze podejmowanie znaczących decyzji w sprawie ewentualnych zmian.

W czasie konferencji pojawił się również temat będący obecnie wyjątkowo aktualny, czyli kwestia nauki zdalnej. Wielkimi krokami zbliża się dzień, gdy rozporządzenie o obowiązku przeprowadzania zajęć poza budynkiem szkoły straci moc prawną. Czy zatem 29 listopada uczniowie i nauczyciele znów pojawią się w szkolnych ławach?

- Stan prawny dzisiaj jest taki, że 29 listopada mamy zaplanowane nauczanie zdalne od pierwszej klasy szkoły podstawowej wzwyż. Co będzie po 29 listopada, zobaczymy jak będzie się układała pandemia - mówił cytowany przez Radio Zet Przemysław Czarnek.

Z całością zmian przygotowanych przez MEN można zapoznać się poprzez infografiki udostępniane na kanałach informacyjnych resortu, np. Twitter, lub skorzystać ze zbioru informacji zamieszczonych na stronie ministerstwa, tutaj LINK.

Podczas programu na żywo Grabowski dowiedział się o śmierci bliskiej osoby. Zareagował w najmniej spodziewany sposóbPodczas programu na żywo Grabowski dowiedział się o śmierci bliskiej osoby. Zareagował w najmniej spodziewany sposóbCzytaj dalej

Źródło: Radio Zet / Warszawa w pigułce / Twitter.com / gov.pl

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Choroby, które znacznie zwiększają ryzyko śmierci przy COVID-19. Osoby, które je mają, powinny dziś szczególnie uważać
  2. Lepsze niż chipsy i frytki razem wzięte. Doskonały przepis na chrupiące pieczone ziemniaki
  3. Kasia i Aleksandra wzięły ślub w Polsce, teraz wychowują małego chłopca. "Okazał się naprawdę cudownym maleństwem"
  4. Psy zaatakowały 11-latka, zadały mu bardzo dotkliwe rany. Dziecko trafiło do szpitala
  5. Sławomir Świerzyński się nie hamował, padły mocne słowa. Wokaliści disco polo nie mogli dłużej milczeć
  6. Wszyscy myśleli, że nie żyje. Wyciekło jednak zdjęcie, które zmieniło wszystko. Księżniczka Tajlandii ma smutną historię
  7. Lego Masters okazało się wielkim sukcesem TVN. Odcinek zgromadził mnóstwo widzów, program uczy i bawi