wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Pilna konferencja w MEN. Zmiany w maturze mają wpłynąć na jej poziom trudności

19 Listopada 2020

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Przemysław Czarnek poinformował, że MEN wprowadza istotne zmiany w egzaminach maturalnych. Uczniowie, nauczyciele oraz rodzice mogą być zaskoczeni przedstawionymi przez ministra informacjami.

Szef MEN na spotkaniu z dziennikarzami postanowił przedstawić zmiany wprowadzane przez resort edukacji. Przemysław Czarnek szykuje w szkolnictwie prawdziwą rewolucję. Matury będą w tym roku wyglądać zupełnie inaczej i tym razem nie chodzi o pandemiczną rzeczywistość przeprowadzania egzaminu dojrzałości w reżimie sanitarnym, a o samą formułę oraz poziom trudności zadań.

Matury: MEN ogłosił ważne zmiany

Przemysław Czarnek na konferencji prasowej przedstawił szereg zmian wprowadzanych przez MEN w tegorocznych maturach oraz egzaminach ósmoklasisty. Mają być one wynikiem szerokich konsultacji z ekspertami ze środowiska. 

Podsumowując wypowiedź szefa MEN oraz ministra Macieja Kopeć: matury oraz egzamin ósmoklasisty będą w tym roku łatwiejsze. Przewidziano mniej zadań, mniejszy stopień trudności w przypadku tekstu z języka obcego oraz niezmieniony czas pisania egzaminu dojrzałości, czy m.in. zmniejszenie ilości lektur obowiązkowych.

- Patrząc na te przykładowe zmiany, jeżeli chodzi o język polski, mamy kwestie formy wypowiedzi, zostanie ograniczone to do rozprawki albo opowiadania, będzie mniej zadań w arkuszu. Czas pracy natomiast będzie ten sam - Radio Zet cytuje wypowiedź ministra Macieja Kopeć. Tego samego spodziewać można się w przypadku egzaminu z matematyki. Sytuacje są analogiczne zarówno w przypadku matury, jak i egzaminu ósmoklasisty. W przypadku obu egzaminów poziom trudności będzie mniejszy.

- Podobnie jak w przypadku języka polskiego, będzie mniej zadań, a czas pracy pozostanie ten sam. Będzie także mniej zadań otwartych - powiedział w trakcie konferencji minister komentując zmiany w egzaminie z matematyki

Nauczyciele, rodzice i uczniowie mają gwarancję jasności warunków egzaminów

Przemysław Czarnek zapewnia, iż MEN stanie na wysokości zadania i wszystkie zmiany zostaną w klarowny sposób przedstawione zarówno uczniom przystępującym do egzaminów, jak i nauczycielom mających je przeprowadzać oraz sprawdzać. Największym zdziwieniem jest jednak ogłoszona zmiana w warunkach niezbędnych do zdania egzaminu dojrzałości. 

Minister Maciej Kopeć oświadczył, iż MEN zmienia obowiązek przystąpienia do jednego przedmiotu wybranego przez maturzystę na poziomie rozszerzonym. Tegoroczni zdający mogą pominąć ten warunek i nadal uzyskać świadectwo dojrzałości. Zmiana ta określona została jako "zmiana kluczowa". Przemysław Czarnek wykorzystał konferencję MEN na pochwalenie się kolejnym sukcesem na arenie międzynarodowej.

- Uczniowie, rodzice i nauczyciele będą mieli pełną jasność co do tego, co będzie obowiązywać na egzaminach maturalnych i ósmoklasistów. Chcę również powiedzieć, że jesteśmy jednym z pierwszych krajów w Europie, który przystąpił do pracy w tym zakresie. I z uwagi na sytuację pandemiczą [...] (MEN - przyp. red.) dokonuje korekty podstaw programowych incydentalnie, tylko w tym roku wiedząc, że rząd musi wyjść naprzeciw oczekiwaniom uczniów i nauczycieli - powiedział minister do zgromadzonych dziennikarzy. 

W czasie konferencji, jak i na kanałach informacyjnych MEN podkreślono, że zmiany mają charakter jednorazowy i obowiązywać będą jedynie osoby przystępujące do matury w 2021 roku. Na Twitterze zamieszczono również dokładny harmonogram egzaminów w obecnym roku szkolnym.

Harmonogram oraz plany względem nauki zdalnej, MEN wyjaśnia

Zgodnie z zapewnieniami MEN wszyscy nauczyciele oraz uczniowie przystępujący do egzaminów: matury, oraz testów ósmoklasisty, mają otrzymać niezbędne informacje oraz przygotowanie dotyczące zmian i stawianych przed nimi zadań. Pojawił się ogólny harmonogram opracowany pod przewodnictwem Przemysława Czarnka. Ma on regulować terminy oraz zapewnić wcześniejsze podejmowanie znaczących decyzji w sprawie ewentualnych zmian.

W czasie konferencji pojawił się również temat będący obecnie wyjątkowo aktualny, czyli kwestia nauki zdalnej. Wielkimi krokami zbliża się dzień, gdy rozporządzenie o obowiązku przeprowadzania zajęć poza budynkiem szkoły straci moc prawną. Czy zatem 29 listopada uczniowie i nauczyciele znów pojawią się w szkolnych ławach?

- Stan prawny dzisiaj jest taki, że 29 listopada mamy zaplanowane nauczanie zdalne od pierwszej klasy szkoły podstawowej wzwyż. Co będzie po 29 listopada, zobaczymy jak będzie się układała pandemia - mówił cytowany przez Radio Zet Przemysław Czarnek. 

Z całością zmian przygotowanych przez MEN można zapoznać się poprzez infografiki udostępniane na kanałach informacyjnych resortu, np. Twitter, lub skorzystać ze zbioru informacji zamieszczonych na stronie ministerstwa, tutaj LINK.

Źródło: Radio Zet / Warszawa w pigułce / Twitter.com / gov.pl

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >