wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Opublikowano nowe rozporządzenie MEN. Kiedy skończy się nauka zdalna?

7 Listopada 2020

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Wiadomości przekazane przez MEN na temat nauki zdalnej oraz wyjątków od tego obowiązku są niesamowicie istotne dla szkół, uczniów i rodziców dzieci w wieku szkolnym. Padła możliwa data zakończenia prowadzenia zajęć w trybie zda

Opublikowano rozporządzenie MEN, gdzie dokładnie wskazano, co czeka szkoły w kwestii nauczania zdalnego od 9 listopada. W dokumencie znaleźć można nie tylko dokładne informacje na temat tego, kto ma obowiązek przenieść swoje zajęcia do sieci, ale również, kto jest z tego obowiązku zwolniony. Liczba uczniów, którzy nie pojawią się w szkolnych ławach, zdecydowanie się zwiększy.

Poznaliśmy rozporządzenie MEN regulujące naukę zdalną

Nauka zdalna oraz regulacje MEN w tej sprawie wydawać by się mogły dalekie od priorytetów działania ministerstwa Przemysława Czarnka. Niekiedy jednak szef resortu edukacji znajduje nieco czasu, aby dostarczyć niezbędnych do działania szkół informacji i porzuca ideologiczną wojnę oraz zastraszanie pedagogów. W Dzienniku Ustaw pojawił się niezwykle ważne rozporządzenie wpływające na życie wielu uczniów oraz jej rodziców.

Nauka zdalna znów została przedłużona, a lista placówek, które muszą przenieść swoje zajęcia do sieci, się zwiększa. Nie wszyscy dyrektorzy muszą jednak dostosować się do tych regulacji, gdyż część jest z nich wyłączona. Wiadomo, że od 9 listopada, do 29 listopada spora część uczniów nie pojawi się w szkolnych ławach. Nastąpiło kolejne wydłużenie terminu końca nauki zdalnej, jednak nie jest wiadome czy MEN zdecyduje się na dalsze przesuwanie terminu końcowego.

Do grona klas, które uczyły się na odległość, poza murami szkoły, dołączają klasy I-III szkoły podstawowej. Do tej pory jedynie starsi uczniowie zostawali w domu, lecz teraz MEN oficjalnie potwierdził, że wdrażane są dalsze czynności mające pomóc ograniczenie transmisji koronawirusa między uczniami oraz w ich domach. W obowiązku nauki zdalnej przewidziano kilka luk dla dyrektorów szkół oraz niektórych uczniów z konkretnych klas.

W rozporządzeniu MEN przewidziano wyjątki

Kilka klas zyskało szczególne pozwolenie od MEN. Jak podaje Radio Zet, w opublikowanym w Dzienniku Ustaw rozporządzeniu przewidziano możliwość przeprowadzenia konsultacji stacjonarnych dla uczniów klas: VIII szkoły podstawowej, III liceum ogólnokształcącego oraz IV technikum, jednak jest to możliwe tylko, jeśli uczeń wcześniej wskazanych klas przystępuje do egzaminu maturalnego lub ósmoklasisty. To nie koniec przewidzianych przez MEN wyjątków.

Również planujący w tym roku wystartowanie w olimpiadach, turniejach, czy konkursach wiedzy mogą pojawić się fizycznie w budynku szkoły. MEN przekazał jednocześnie, że z nauki zdalnej z zajęć praktycznych zrezygnować mogą uczniowie ostatnich klas technikum 4-letniego oraz osoby będące słuchaczami ostatnich semestrów szkół policealnych, które przygotowują się do egzaminów w zimowej sesji egzaminacyjnej. Ta nastąpi już niedługo, gdyż w styczniu oraz w lutym przyszłego roku.

Nie wszyscy mogą skorzystać z nauki zdalnej

Premier oraz MEN rozszerzyli grono uczniów, którzy przeniesieni zostają na nauczanie zdalne. Do tej pory rodzice uczniów klas I-III szkoły podstawowej musieli zawozić swoje dzieci do szkoły, jednak nie wszyscy będą mogli zrezygnować z tego obowiązku. 

Przedszkola oraz żłobki działają bez zmian. Nadal prowadzą opiekę oraz zajęcia dla podopiecznych w trybie stacjonarnym. Oczywiście, jeśli dyrektor w porozumieniu z sanepidem stwierdzi, iż konieczne jest wprowadzenie działania hybrydowego, to rozporządzenie MEN tego nie zabrania. Kwestia tego, czy nauka zdalna zostanie przedłużona po 29 listopada, nie jest jeszcze znana.

Źródło: Radio Zet

Podobne artykuły

Pixabay/_Alicja_ - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Nie żyje Jerzy Kieżun, bohater powstania warszawskiego

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >
W Czaczu w Wielkopolsce służby wezwane zostały do samobójcy

Polska

Samobójstwo 27-latka w Czaczu w Wielkopolsce. Mężczyzna powiesił się na drzewie

Czytaj więcej >

Polska

Lubuskie. 3-latka pogryziona przez amstaffa, pokaleczona trafiła do szpitala

Czytaj więcej >