wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Oburzające. MEN zapowiada bardzo poważne konsekwencje dla nauczycieli za Strajk Kobiet

3 Listopada 2020

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Wypowiedzi nowego szefa MEN już wielokrotnie szokowały opinię publiczną, jednak oficjalne zadania przedstawione przez resort zwyczajnie oburzają. Czy Ministerstwo Edukacji Narodowej planuje wyciągnąć konsekwencje względem pedagogów niepopierających

Kiedy Przemysław Czarnek oficjalnie został szefem MEN, wiele osób podkreślało, że może to negatywnie odbić się na działaniu samego ministerstwa, w tym na jeszcze większym upolitycznieniu resortu. Chyba nikt nie spodziewał się, że stanie się to tak szybko. Nikt nawet nie udaje, iż nauczyciele i pedagodzy mogą odpowiedzieć zawodowo za poparcie Strajku Kobiet.

Niepokojący komunikat MEN - pedagodzy mają się czego bać?

Nie zawsze MEN gotowe jest tak szybko reagować na informacje przekazywane przez rodziców, czy nauczycieli pracujących w polskich szkołach. Okazuje się, że do natychmiastowego podjęcia działań potrzebny jest jedynie problem, który tożsamy jest z poglądami rządzących. Nikt nawet nie ukrywa, że MEN ma w planach wyciągnięcie konsekwencji prawnych względem nauczycieli popierających Strajk Kobiet. 

Poważne problemy mogą mieć zarówno pedagodzy niedecydujący się na wyciągnięcie względem swoich podopiecznych konsekwencji w związku z udziałem w protestach ulicznych, jak i sami nauczyciele i nauczycielki dumnie maszerujący z transparentami. Na Twitterze MEN pojawił się niepokojący wpis. Czy teraz w tę stronę zmierzać będzie polska oświata pod przewodnictwem Przemysława Czarnka?

- Mamy sygnały, że niektórzy nauczyciele namawiali uczniów do udziału w protestach. Naszym obowiązkiem jest natychmiastowa reakcja na takie informacje - przeczytać można w pierwszej  czterech części komunikatu udostępnionego przez MEN.

Strajk Kobiet będzie powodem problemów nauczycieli?

- Zgodnie z zapowiedzią poprosiliśmy kuratorów oświaty o sprawdzenie czy takie sytuacje miały miejsce w ich regionie i jaka była na nie reakcja dyrektorów szkół. Jeżeli potwierdzi się, że niektórzy nauczyciele namawiali uczniów do udziału w protestach lub sami brali w nich udział, powodując zagrożenie w czasie epidemii i zachowując się w sposób uwłaczający etosowi ich zawodu, będą wyciągnięte konsekwencje przewidziane prawem - przekazało MEN i informacja ta może dla wielu osób nie być zbyt optymistyczna. Czy za osobiste przekonania pedagodzy będą teraz ponosić odpowiedzialność zawodową? 

Oczywiście osoby myślące zgodnie z linią przybraną przez rządzących nie mają powodu do obaw. MEN powołuje się na etos zawodu, w momencie, gdy resortem kieruje osoba wprost uważająca, że kobiety nie powinny skupiać się na zdobywaniu wiedzy oraz karierze zawodowej, a ich powołaniem jest rodzenie dzieci. Pojawia się tutaj jawny dysonans logiczny. Bycie autorytetem mogącym wpływać na postawy innych to efekt ciężkiej pracy, a nie tylko politycznego mianowania na stanowisko. W ostatniej części komunikatu MEN postanawia podkreślić, że uczniowie otrzymali jawne przyzwolenie na szkodliwe zachowania.

Komunikat MEN wiele mówi o działaniach planowanych przez resort

- Nie ma także naszej zgody na zachęcanie dzieci oraz młodzieży do chuligańskich i wulgarnych zachowań. Nie ma zgody na to, aby uczniowie zachowywali się w taki sposób - grzmi MEN w kierunku nauczycieli oraz dyrektorów szkół. W czasie trwania Strajku Kobiet, szczególnie w środę 28.10 wiele placówek przekazało, iż względem kobiet, które nie przyjdą na zajęcia, nie będą wyciągane konsekwencje. Nie spodobało się to MEN, jednak wskazywane zachowania chuligańskie dotyczą raczej wezwanych do działań przez Jarosława Kaczyńskiego bojówek narodowców, których agresywne zachowania oraz starcia z policją nagrane zostały przez wielu uczestników protestów.

Źródło: Twitter.com @MEN_GOV_PL / DoRzeczy

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >