wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Mateusz Morawiecki zwołał pilną konferencję prasową. Przekazał najnowsze informacje ws. bezrobocia i polskiej gospodarki

23 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Udostępnij:

Mateusz Morawiecki zwołał pilną konferencję prasową - dziennikarze dowiedzieli się o niej w ostatniej chwili, początkowo nie podano również jej tematu. Ostatecznie premier poruszył kwestię gospodarki w dobie kryzysu.

  • Premier zwołał konferencję na godzinę 13.00.

  • Podczas swojego wystąpienia opowiedział więcej o kondycji polskiej gospodarki.

  • Przekazał, że wkrótce ruszy rozdysponowywanie środków w ramach Tarczy 2.0.

Niespodziewana konferencja prasowa dostarczyła wielu nowych i ważnych informacji na temat najbliższych tygodni. 

Konferencja Mateusza Morawieckiego - nowe informacje

Premier Mateusz Morawiecki zwołał pilną konferencję prasową na godzinę 13.00. Kancelaria zdecydowała się na przekazanie istotnych informacji w sprawie kryzysu pandemicznego oraz odpowiedzenie na ewentualne pytania dziennikarzy. 

Jeszcze wczoraj premier ogłosił informację dotyczącą dokładnej daty pierwszego transportu szczepionek do Polski. Zostaną one przekazane pracownikom szpitali i to oni zostaną w pierwszej kolejności zaszczepieni, by móc bez obaw pracować przy zarażonych. Wiadomo, że stanie się to w drugi dzień świąt, 26 grudnia. 

Do końca roku ma ponadto trafić już 300 tys. dawek, co oznacza, że w przyszłym roku możliwe będzie już prawdopodobnie szczepienie pozostałych grup społecznych - przede wszystkim osób pracujących w edukacji i handlu. 

- W 2021 r. musimy zwalczyć wirusa po to, żeby normalnie żyć. Tutaj, w szpitalu MSWiA w Warszawie już za kilka dni zostanie zaszczepiony pierwszy pacjent - poinformował wczoraj premier podczas wizyty w szpitalu. 

Zapowiedzi premiera

Premier przekazał, że od początku pandemii w kwestii gospodarczej było dla niego najważniejsze zachowanie niskiego bezrobocia. Jak stwierdził, misja ta miała się udać, gdyż w Polsce mamy do czynienia z drugim najniższym bezrobociem w UE. Morawiecki zaznaczył także, iż nawet w czasie kryzysu tworzono wiele nowych miejsc pracy. 

- W ramach pierwszej tarczy przekazaliśmy ponad 150 mld zł w różnych instrumentach dla firm - podkreślał premier. To, jego zdaniem, ma dawać nadzieję na lepszą kondycję gospodarki w 2021 roku i mniejsze skutki kryzysu.

Morawiecki przekazał, że dziś otrzymał zielone światło od Komisji Europejskiej na uruchomienie środków krajowych i realizację instrumentów Tarczy Finansowej PFR 2.0. Mowa tu o rozdysponowaniu co najmniej 35 mld zł dla polskich przedsiębiorców. Ma do tego dojść jak najszybciej, gdyż środki w budżecie są zabezpieczone, a najważniejsze zgody zostały udzielone.

Nawet do miliarda złotych łącznie ma także trafić do najbardziej poszkodowanych przez kryzys pandemiczny gmin. Chodzi tu głównie o jednostki położone w górskich regionach kraju.

Ostatecznie Morawiecki odniósł się także do kwestii szczepień. Jak zaznaczył, solidarność i odpowiedzialność w tej kwestii mogą pozwolić zabezpieczyć swoje zdrowie oraz szybciej poradzić sobie z kryzysem gospodarczym.

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >