wtv.pl
maseczki

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

RP: CBA wiedziało o planach zakupu felernych maseczek. Nie podjęło żadnych działań

18 Maja 2020

Autor tekstu:

Wiktor Ćwikliński

Udostępnij:

Maseczki zakupione przez Ministerstwo Zdrowia okazały się jedną z największy wtop Łukasza Szumowskiego. Cała transakcja budzi olbrzymie kontrowersje nie tylko z powodu braku atestów, ale również przez korupcyjne skojarzenia charakteru zakupu sprzętu u znajomego ministra. "Rzeczpospolita" ujawniła, że Centralne Biuro Antykorupcyjne wiedziało o wszystkim i nie zablokowało realizacji oferty.

Jak informuje "Rzeczpospolita, CBA otrzymało email dotyczący potwierdzenia zamówienia już na 4 dni przed podpisaniem umowy z Łukaszem G., instruktorem narciarstwa (a prywatnie znajomym ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego). Wiadomość od instruktora przesłała do CBA Małgorzata Dębska, zastępca dyrektora departamentu nadzoru i kontroli w MZ. Według informacji medium to ona, wraz z wiceministrem Cieszyńskim, odpowiadała za zakupy sprzętu w czasie pandemii.

Maseczki bez atestów - minister się broni

W przesłanym do CBA mailu czytamy, że Łukasz G. prosił ministerstwo o potwierdzenie zamówienia 10 tys. maseczek z certyfikatem FFP2. Wskazuje również, że ustalił z MZ cenę na 48 zł+23% VAT. Wskazuje także miejsce i termin dostawy. Inną partię maseczek, o której również pisze G., w mailu wyceniono na 45zł +23p% vat. Jednocześnie prosi ministerstwo o szybkie załatwienie sprawy, uzasadniając to już umówionym wylotem samolotu transportowego z Chin. - Towar jest opłacony z naszych domowych, prywatnych środków. Bardzo prosimy o wyrozumiałość i odebranie od nas towaru, gdyż na państwa prośbę zrobiliśmy zamówienie bez umowy z Ministerstwem Zdrowia - cytuje email Rzeczpospolita. 

Pomimo informacji o bardzo wysokiej cenie maseczek oraz możliwości weryfikacji certyfikatu przez CBA "jednym e-mailem" w dokumentacji Ministerstwa Zdrowia nie odnotowano jakiejkolwiek reakcji biura na przesłane wiadomości. Nie wiadomo, dlaczego biuro nie wykonało swojego obowiązku, jakim jest osłona rządu przed tego typu oszustwami. 

Warto zaznaczyć, że wprowadzone przez Prawo i Sprawiedliwość regulacje, dotyczące przeprowadzania zakupów sprzętu w czasie pandemii, zniosło odpowiedzialność karną urzędników za tego typu sytuacje. 

Źródło: Rzeczpospolita

Wiktor ĆwiklińskiAutor

Redaktor WTV, student prawa.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Zjednoczona Prawica

Polityka

Posłanka PiS krytykuje Ryszarda Terleckiego. Kolejny wewnętrzny konflikt w Zjednoczonej Prawicy?

Czytaj więcej >
Beata Szydło

Polityka

Atak na biuro Szydło i Kaczyńskiego? Nieznany sprawca uszkodził tablicę

Czytaj więcej >

Polityka

Michał Woś zaliczył potężną wpadkę. Wszystko na antenie TVP

Czytaj więcej >

Polityka

Budka i Siemoniak wylądowali "na dywaniku" u Donalda Tuska? Chodzi o udział w urodzinach Roberta Mazurka

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Polityka

Andrzej Duda zalicza kolejną zadziwiającą wpadkę. Pomylił amerykańskich prezydentów

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Z czego utrzymuje się Grzegorz Braun? Są kwoty, których nie wpisał do oświadczeń majątkowych

Czytaj więcej >