Marta Kaczyńska ostrzega przed zanikiem tożsamości kulturowej
-
Prawniczka wysnuwa tezę, że polska tożsamość narodowa jest zagrożona
-
Córka Lecha i Marii Kaczyńskich wskazuje, że globalizacja jest coraz chętniej wybierana zamiast tożsamości lokalnej
Chociaż Marta Kaczyńska stara się unikać kontaktu z mediami, nie stroni od korzystania z okazji do zaprezentowania swojego poglądu na świat. W swoim najnowszym felietonie podzieliła się spojrzeniem na zagrożenia czyhające na Polskę.
W opublikowanym na łamach "Sieci" felietonie Marta Kaczyńska wprost mówi o tym, że globalizacja to realne zagrożenie dla tożsamości lokalnej. Nagłaśniając zauważony przez siebie trend , postarała się wskazać jednocześnie jego hamulce.
Przestroga i gorzkie refleksje na temat tożsamości kulturowej Marty Kaczyńskiej
Wizja roztoczona przez Martę Kaczyńską nie wróży dobrze wszystkim tym, którzy sporą część swojej publicznej działalności opierają na wartościach patriotycznych , głównie tych lokalnych. Zdaniem córki Lecha i Marii Kaczyńskich właśnie ten aspekt jest coraz mniej ważny dla młodych .
- Globalizacja i kryzys wartości mocno uderzają w tradycyjną tożsamość , powodują zanikanie kultury narodowej, osłabienie znaczenia kultur lokalnych - wskazała Marta Kaczyńska. Teza ta zdaniem prawniczki ma realne potwierdzenie , chociaż m.in. w czasie pandemii coraz więcej osób decyduje się na wspieranie lokalnych przedsiębiorców i coraz chętniej zwraca się w stronę okolicznych, mniejszych sklepów.
Okazuje się jednak, że samo wspieranie i zacieśnianie więzi lokalnych nie uspokaja Marty Kaczyńskiej . Wprost pisze ona o tym, że " w najmłodszym pokoleniu tradycyjnie pojęta kategoria „małej ojczyzny” traci na znaczeniu ". To jednak nie koniec wizji, jaką rozpostarła na łamach "Sieci" córka Lecha i Marii Kaczyńskich.
Polska kultura wyparta przez "globalną wioskę"?
- [ ... ] według antropologów w przyszłości takie pojęcia jak „ojczyzna” czy „kulturowe korzenie” mogą zostać wyparte przez tożsamość globalną . Wymiar kulturalny i narodowy mają odejść w niepamięć - zaznaczyła córka zmarłej pary prezydenckiej.
Na szczęście na smutną jej zdaniem wizję polskiej narodowej kultury istnieje jeszcze remedium . Kaczyńska postanowiła w myśl wiary podzielić się przepisem na ratunek tragicznego losu tożsamości narodowej.
- Lokalne ośrodki kulturalne, wspierające tradycje przekazywane przez rodzinę i Kościół mogą odegrać kluczową rolę dla rozwoju i wypracowania norm kulturowych więzi w społeczności lokalnej - wskazała Marta Kaczyńska, odnosząc się do tego, jak można naprawić powstałe problemy.
Podobne spojrzenie na ten temat ma minister Przemysław Czarnek?
Na temat ważności udziału Kościoła katolickiego w wychowaniu młodych ludzi podobne stanowisko do Marty Kaczyńskiej wydaje się mieć minister Przemysław Czarnek . Szef resortu edukacji wprost mówi o tym, że chce włączać coraz więcej m.in. twórczości Jana Pawła II do kanonu lektur.
- [ ... ] moglibyśmy wprowadzić fragmenty papieskich encyklik na temat tego, czym jest praca, wolny rynek, sprawiedliwość społeczna itp. Chodzi nie tyle o wymiar religijny, ile o etyczne spojrzenie na przedsiębiorczość - mówił swego czasu w wywiadzie dla "Gościa Niedzielnego" Przemysław Czarnek (więcej na ten temat przeczytać można > TUTAJ <).
Źródło: Wirtualna Polska / Gość Niedzielny
Artykuły polecane przez redakcję WTV: