wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Zobaczył tęczową flagę, wyciągnął gaz. Nagranie z krakowskiego marszu równości

30 Sierpnia 2020

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Marsz Równości odbył się wczoraj w Krakowie, ze względu na ograniczenia sanitarne przybierając formułę manifestacji stojącej. Walczący o prawa osób LGBT aktywiści zgromadzili się na Rynku Głównym. Późnym wieczorem trzymająca tę

Rynek Główny w Krakowie stał się wczoraj kolejną areną starcia aktywistów LBGT oraz środowisk narodowych. "Chcemy wykrzyczeć naszą niezgodę na przemoc, homofobię i dehumanizację", mówiła 16-letnia uczestniczka wydarzenia, cytowana przez serwis OKO.press. Na Rynku zebrali się również kontrmanifestanci, którzy wykrzykiwali hasła w stylu: "Tu jest Polska nie Bruksela, tu się zboczeń nie popiera".

Marsz równości. Atak na jedną z uczestniczek

Wobec zintensyfikowania działań ministra sprawiedliwości, który był jedną z głównych postaci stojących za decyzją o zatrzymaniu aktywistki Margot (ta opuściła już areszt i przed sądem odpowie z wolnej stopy), nie dziwi, że nazwisko Ziobry niejednokrotnie przewinęło się w trakcie sobotniego marszu. "Zobacz, Zbyszku, na swoje miasto. Zobacz Rynek. Możesz wywoływać swoje wojenki. Możesz rozdawać nasze pieniądze na homofobię. Możesz nas prześladować. Ale i tak już przegrałeś", wskazywali aktywiści, których wypowiedź przytacza OKO.press.

Protestujący zwracali uwagę, że w kraju w istocie nie ma i nie będzie stref wolnych od LGBT. "Bo my jesteśmy wszędzie. Jesteśmy silniejsze, bo mamy siebie. Żadna z nas już nigdy nie będzie sama", zapewniła jedna ze współorganizatorek krakowskiego marszu równości. Wspomniany portal zwraca uwagę, że jeden z prowadzącym kontrmanifestację narodowców przekonywał, że "policja się rozjedzie, a oni zostaną sami. To będzie ciekawa sytuacja".

Groźba skrajnie prawicowych środowisk najwyraźniej została spełniona. Twittera obiega bowiem nagranie, na którym jedna z uczestniczek marszu uwieczniła mężczyznę, który, widząc, że ta dzierży tęczową flagę, zaatakował ją kwasem, po czym usiłował zbiec z miejsca zdarzenia. "Gdy ta wyciągnęła telefon, sprawca uciekał i przy nagrywaniu użył gazu raz jeszcze", czytamy w mediach społecznościowych. Nagranie, na którym częściowo widać twarz agresora, odnaleźć można pod tym LINKIEM.

Swego oburzenia sytuacją nie kryją komentujący nagranie użytkownicy Twittera. "Prawicowi wojownicy od siedmiu boleści. Obrzydliwe zachowanie, a potem ucieczka - typowe", pisze pan Igor.

Źródło: OKO.press / Twitter

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >