Margot Małgorzata Szutowicz Zbigniew Ziobro. (zdj. Il. ) ; Jakub Kamiński/East News
Źródło: (zdj. Il. ) ; Jakub Kamiński/East News
Wszystkie wideo autora Alan Wysocki
Autor Alan Wysocki - 9 Sierpnia 2020

Komisarz Praw Człowieka RE prosi o uwolnienie aktywistki Margot. Oburzający komentarz Zbigniewa Ziobry, wielu będzie wściekłych

Margot, czyli Małgorzata Szutowicz, zdaniem komisarki praw człowieka Rady Europy, powinna wyjść na wolność. Zbigniew Ziobro w ostrych słowach odpowiedział na apel. Jego zdaniem Dunja Mijatovic powinna się wstydzić. Jego komentarz wywołał oburzenie opinii publicznej.

Sprawą ostatnich protestów zajęły się nie tylko polskie media. O możliwych nadużyciach ze strony policji i władzy alarmowali też parlamentarzyści i zagraniczna prasa. Ich relacja z wydarzeń, jakie rozegrały się w Warszawie, spotkały się ze stanowczą reakcją komisarki Rady Europy. Na Twitterze umieściła ważny apel do obozu rządzącego. Jej zdaniem sytuacja w naszym kraju stanowi naruszenie wolności słowa i praw mniejszości seksualnych. Przypomnijmy, że część posłanek Lewicy osłaniała manifestujących własnym ciałem."

Margot, czyli Małgorzata Szutowicz, powinna wyjść na wolność? Zbigniew Ziobro: Niech się Pani wstydzi swojego apelu

 "Aktywistka została zatrzymana za blokowanie furgonetki nienawiści do osób LGBT i umieszczenie tęczowych flag na warszawskich pomnikach. To mrożący sygnał dla wolności słowa i osób LGBT w Polsce" - napisała zaniepokojona Dunja Mijatovic, komisarka ds. praw człowieka Rady Europy. Jej deklaracje dały mniejszościom seksualnym poczucie wsparcia. Swoją solidarność wyrażają też przedstawiciele świata show-biznesu. Dawid Podsiadło oraz Małgorzata Rozenek-Majdan również stanęli po stronie dyskryminowanych.

Minister sprawiedliwości nie zgadza się z opinią Mijatovic. Na Twitterze przedstawił własną, skandaliczną opinię w sprawie Margot. "Gdyby Panią przemocą wyrzucił ktoś z samochodu, pobił a w samochodzie koła przebił nożem, uzna Pani, że aresztowanie sprawcy przez sąd to zamach na wolność? Niech się Pani wstydzi swojego apelu w obronie agresora i przeprosi bezbronnego człowieka, pobitego przez aktywistę LGBT" - odpowiedział Zbigniew Ziobro.

Margot, czyli Małgorzata Szutowicz, decyzją wymiaru sprawiedliwości została umieszczona w areszcie. Do rozstrzygnięcia sprawy aktywistka Stop Bzdurom będzie przebywała w celi. O działanie to zawnioskowała prokuratura. Tymczasowe pozbawienie wolności zarządza się w przypadku uzasadnionych podejrzeń manipulacji dowodami lub ucieczki z kraju w trakcie trwania procesu. Pełnomocnicy Szutowicz deklarują, że ich klientka nie spełnia wymienionych przesłanek. 

Margot Małgorzata Szutowicz

Źródło: [Wirtualna Polska]