wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Z ostatniej chwili: Są wnioski o wotum nieufności. Łukasz Szumowski straci funkcję ministra zdrowia?

21 Marca 2022

Autor tekstu:

Wiktor Ćwikliński

Udostępnij:

Łukasz Szumowski będzie musiał zmierzyć się z głosowaniem w sprawie wotum nieufności. Wniosek w tej sprawie złożyła Koalicja Obywatelska. Posłowie opozycji oskarżają ministra zdrowia o nieprawidłowości przy zakupie sprzętu ochronnego oraz o wspieranie fir

Wnioski o wotum nieufności KO złoży również przeciwko Ministrowi Sprawiedliwości Zbigniewowi Ziobrze oraz Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariuszowi Kamińskiego. Opozycja określiła ministrów domykającymi "układ zamknięty, który pozwala ludziom władzy pozostawać bezkarnymi".

Łukasz Szumowski straci stanowisko?

Posłowie KO przedstawili uzasadnienia do swoich wniosków. Zdaniem opozycji minister Szumowski kolejnymi doniesieniami dotyczącymi interesów jego rodziny i swoimi powiązaniami z nimi "postawił pod wielkim znakiem zapytania możliwość dalszego jego funkcjonowania w przestrzeni publicznej". Szumowskiemu zarzuca się poważne nieprawidłowości przy przyznawaniu dotacji z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, podczas gdy pełnił funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Nauki.

- Druga osoba, która powinna niezwłocznie odejść, to szef MSWiA Mariusz Kamiński. Nie chodzi tylko o to, że służby nie potrafią prześwietlić majątków najważniejszych osób w państwie, ale również o ostatnie wydarzenia w Warszawie czy innych miejscach w Polsce, gdzie policja zostaje użyta do brutalnego ograniczania praw i swobód obywatelskich wbrew konstytucji - uzasadniał Borys Budka zapowiedź wniosku o wotum nieufności wobec ministra Kamińskiego.

Koalicja Obywatelska będzie domagać się również dymisji Zbigniewa Ziobry -  I wreszcie milczący minister, ten, który zniknął. Nie pojawia się, a powinien stać na straży tego, by prokuratura dobrze działała, minister (sprawiedliwości) Zbigniew Ziobro. To on ponosi polityczną odpowiedzialność za niepodejmowanie żadnych skutecznych działań wobec ludzi tej władzy, a jednocześnie za to, że prokuratura wykorzystywana jest do politycznych celów - uzasadniał szef KO.

Do obrony ministrów przystąpiło już Prawo i Sprawiedliwość: - Naszym zdaniem dla tych wniosków również nie ma uzasadnienia. Czekamy oczywiście na ten dokument, będziemy się co do szczegółów odnosić, ale my nie znajdujemy żadnych podstaw do tego, żeby te wnioski zostały rozpatrzone pozytywnie - oświadczyła rzeczniczka partii rządzącej Anita Czerwińska.

Źródło: Polsat News

Tagi:

Łukasz SzumowskiKoronawirusRządPrawo i SprawiedliwośćPlatforma Obywatelska

Wiktor ĆwiklińskiAutor

Redaktor WTV, student prawa.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne

Michał Dworczyk wydał pilny apel. Potrzebuje pomocy w uratowaniu dziecka

Czytaj więcej >

Przemysław Czarnek do dymisji? Ruszyła zbiórka podpisów

Czytaj więcej >

Donald Tusk po głosowaniu w PE: Wstydźcie się!

Czytaj więcej >

Przemysław Czarnek do dymisji? Sejm zdecydował

Czytaj więcej >