wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Z ostatniej chwili: Są wnioski o wotum nieufności. Łukasz Szumowski straci funkcję ministra zdrowia?

25 Maja 2020

Autor tekstu:

Wiktor Ćwikliński

Udostępnij:

Łukasz Szumowski będzie musiał zmierzyć się z głosowaniem w sprawie wotum nieufności. Wniosek w tej sprawie złożyła Koalicja Obywatelska. Posłowie opozycji oskarżają ministra zdrowia o nieprawidłowości przy zakupie sprzętu ochronnego oraz o wspieranie fir

Wnioski o wotum nieufności KO złoży również przeciwko Ministrowi Sprawiedliwości Zbigniewowi Ziobrze oraz Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariuszowi Kamińskiego. Opozycja określiła ministrów domykającymi "układ zamknięty, który pozwala ludziom władzy pozostawać bezkarnymi".

Łukasz Szumowski straci stanowisko?

Posłowie KO przedstawili uzasadnienia do swoich wniosków. Zdaniem opozycji minister Szumowski kolejnymi doniesieniami dotyczącymi interesów jego rodziny i swoimi powiązaniami z nimi "postawił pod wielkim znakiem zapytania możliwość dalszego jego funkcjonowania w przestrzeni publicznej". Szumowskiemu zarzuca się poważne nieprawidłowości przy przyznawaniu dotacji z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, podczas gdy pełnił funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Nauki.

- Druga osoba, która powinna niezwłocznie odejść, to szef MSWiA Mariusz Kamiński. Nie chodzi tylko o to, że służby nie potrafią prześwietlić majątków najważniejszych osób w państwie, ale również o ostatnie wydarzenia w Warszawie czy innych miejscach w Polsce, gdzie policja zostaje użyta do brutalnego ograniczania praw i swobód obywatelskich wbrew konstytucji - uzasadniał Borys Budka zapowiedź wniosku o wotum nieufności wobec ministra Kamińskiego.

Koalicja Obywatelska będzie domagać się również dymisji Zbigniewa Ziobry -  I wreszcie milczący minister, ten, który zniknął. Nie pojawia się, a powinien stać na straży tego, by prokuratura dobrze działała, minister (sprawiedliwości) Zbigniew Ziobro. To on ponosi polityczną odpowiedzialność za niepodejmowanie żadnych skutecznych działań wobec ludzi tej władzy, a jednocześnie za to, że prokuratura wykorzystywana jest do politycznych celów - uzasadniał szef KO.

Do obrony ministrów przystąpiło już Prawo i Sprawiedliwość: - Naszym zdaniem dla tych wniosków również nie ma uzasadnienia. Czekamy oczywiście na ten dokument, będziemy się co do szczegółów odnosić, ale my nie znajdujemy żadnych podstaw do tego, żeby te wnioski zostały rozpatrzone pozytywnie - oświadczyła rzeczniczka partii rządzącej Anita Czerwińska.

Źródło: Polsat News

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >