Łukasz Szumowski może być pierwszą z ofiar rekonstrukcji rządu Prawa i Sprawiedliwości.. Beata Zawadzka/East News
Źródło: Beata Zawadzka/East News
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 18 Lipca 2020

Kto może zastąpić Łukasza Szumowskiego? Potencjalni kandydaci

Łukasz Szumowski może zostać pierwszą z ofiar rekonstrukcji rządu, wynika z licznych rządowych przecieków. Sam minister zdrowia zaprzecza doniesieniom, zapewniając, że jego funkcja w resorcie nie jest zagrożona. Każdego dnia padają jednak kolejne nazwiska ewentualnych kandydatów na nowego członka rządu.

O planowanej rekonstrukcji rządu Prawa i Sprawiedliwości mówi się coraz częściej, a dyskusja na dobre rozgorzała po ogłoszeniu wyniku wyborów, w których reelekcję zapewnił sobie kandydat PiS Andrzej Duda. Cytowany przez Wirtualną Polskę rzecznik prasowy rządu Piotr Mueller wskazywał, że jest najbardziej prawdopodobnym terminem wydaje się jesień. Polityk nie wyklucza jednak, że do zmian może dojść szybciej.

Łukasz Szumowski z dymisją?

– Trzeba przeanalizować cały harmonogram prac legislacyjnych tych programów, które zapowiedzieliśmy w wyborach jesienią zeszłego roku. Nałożyć go na harmonogram tej kadencji, czyli jeszcze 3,5 roku i dostosować ewentualnie strukturę rządu do tych zadań – wskazywał w rozmowie z TVP sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, którego wypowiedź przytacza WP.

Choć nie jest jasne, jak daleko posunięte będą czekające nas zmiany w rządzie Prawa i Sprawiedliwości, jednym z głównych kandydatów do dymisji wydaje się Łukasz Szumowski, których wobec licznych ataków ze strony opozycyjnych polityków, jak i niesprzyjających rządowi mediów, stał się dla PiS swego rodzaju obciążeniem. Oddając sprawiedliwość ministrowi zdrowia, zauważmy, że wobec epidemii koronawirusa stanął on przed wyzwaniem obcym jego poprzednikom.

Liczne kontrowersje dotyczące zakupu trefnych środków ochronnych czy respiratorów, jak również rzekome zarobienie na owych transakcjach znajomego szefa resortu zdrowia dały opozycji oręż do wzmożonej krytyki Szumowskiego. WP przypomina, że wątek kupna sprzętu medycznego zostanie zbadany przez prokuraturę. Kontrolę w Ministerstwie Zdrowia ma przeprowadzić z kolei zarządzana przez Mariana Banasia Najwyższa Izba Kontroli.

Jako potencjalnych następców Łukasza Szumowskiego wymienia się przede wszystkim posłów Tomasza Latosa oraz Bolesława Piechę, a także dyrektora Wojskowego Instytutu Medycznego prof. Grzegorza Gieleraka. Latos ma 15-letnie doświadzczenie w obozie partii rządzącej, co może przemawiać na jego korzyść. Piecha pełnił z kolei w przeszłości funkcję wiceministra zdrowia.

Warto dodać, że wśród ministrów, którzy już niedługo mogą zostać zastąpieni, wymienia się też między innymi znanego z dość niefortunnej wypowiedzi o zbierających czereśnie nauczycielach ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego oraz minister sportu Danutę Dmowską-Andrzejuk.

Źródło: wp.pl