wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Łukasz Szumowski nie owijał w bawełnę. Na jesieni czeka nas pilnowanie obostrzeń

6 Lipca 2020

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Łukasz Szumowski postanowił odnieść się m.in. do kilkutysięcznych wieców wyborczych oraz tego, jaką formę epidemia może przybrać podczas nadchodzącej jesieni. Minister zdrowia zapewnił, że resort przygotowuje się do ewentualnego wzrostu zachorowań.

Treść wystąpienia Łukasza Szumowskiego na antenie Polsat News przytacza "Fakt". W trakcie rozmowy minister zdrowia poruszył m.in. temat masowego uczestnictwa w wiecach wyborczych, na które tłumnie ściągają wyborcy, oraz ryzyka epidemicznego, jakie mogą one za sobą nieść. – Ludzie przychodzą spontanicznie. Trudno, żeby kandydat blokował wejście, bo to są spotkania na otwartej przestrzeni – wskazał szef resortu, dodając, że w teorii zgromadzenie te niewiele różnią się od koncertów i powinno znajdować się na nich do 150 osób.

Łukasz Szumowski: "Jesienią czeka nas pilnowanie dystansu"

Szumowski wskazał, że początkowa faza kampanii wygląda inaczej i dało się wyczuć obawę przed epidemią. Zdaniem ministra zdrowia wspomniana obawa zdążyła już zniknąć. – Nie widać jej u osób przychodzących na wiece wyborcze – zaznacza polityk, cytowany przez "Fakt", dodając, że pójście do lokalu wyborczego nie wiąże się z niebezpieczeństwem zakażenia, mimo że członkowie komisji nie są badani pod kątem obecności koronawirusa.

Minister wskazał, że zasiadające w komisjach osoby mają "środki ochrony osobistej". – Te środki ochrony i dystans dają gwarancję, że jest to bezpieczne – zapewnił, goszcząc na antenie Polsat News.

W dalszej części nie zabrakło, rzecz jasna, pytań o to, czego możemy spodziewać się jesienią. Łukasz Szumowski wskazał, że istnieje wysokie ryzyko zwiększenia ilości zakażonych wraz z sezonem grypowym. – Będziemy chodzili do lekarza, do szpitala, na SOR z objawami grypy, część z tego będzie COVIDEM, ale mamy już wiedzę, mamy testy, przygotowaliśmy testy antygenowe dla osób objawowych, które będą na SOR-ach, 15 minut i będzie wynik, czy ktoś ma COVID, czy nie. Przygotowujemy się do tego – przekazał.

Szef resortu zdrowia zaznaczył, że wraz z przyjściem jesieni czekać nas będzie uważne pilnowanie dystansu społecznego, noszenie maseczek oraz "powrót do rozsądku". W rozmowie poruszono również kwestię braku noszenia maseczek wśród pracowników i klientów sklepów. – Niestety widziałem takie sytuacje – przyznaje Szumowski. I dalej: – Zastanawiam się nad tym, dlaczego właściciel, albo szef sklepu nie chroni swoich pracowników. Przecież, gdyby przypominać ludziom o maseczce, o tym, że powinni ją założyć, to byłaby większa ochrona dla pracowników.

Źródło: fakt.pl

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >