wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

LOT do ostatniej chwili ukrywał prawdę o swojej sytuacji. Dramatyczna sytuacja pracowników

22 Czerwca 2020

Autor tekstu:

Wiktor Ćwikliński

Udostępnij:

LOT może przygotowywać się do ogłoszenia upadłości - alarmują eksperci z branży lotniczej. Powołanie przez Polską Grupę Lotniczą bliźniaczej spółki LOT-u wywołało sporą konsternację wśród pracowników. Teraz, gdy spółka wystąpi

Certyfikat AOC jest przyznawany wyłącznie spółkom, które wykażą dysponowanie sprzętem lotniczym oraz potrzebną do realizacji połączeń przeszkoloną załogą. Zdaniem portalu pasazer.pl złożenie wniosku oznacza, że spółka-bliźniak LOTu przestaje być spółką widmo, utworzoną na wszelki wypadek.

"Kontrolowana upadłość" LOT?

Według czarnego scenariusza spółka Polskie Linie Lotnicze LOT zostałaby zastąpiona przez nową, zrestrukturyzowaną LOT Polish Airlines, która przejęłaby cały majątek linii, w tym również samoloty. 

Jeszcze niedawno Polska Grupa Lotnicza (100% udziałowiec PLL LOT i nowo powstałej LOT Polish Airlines) zdecydowanie dementowała pogłoski o kontrolowanej upadłości PLL LOT - Spółka LOT Polish Airlines S.A. powstała w ramach porządkowania działalności operacyjnej realizowanej w ramach Polskiej Grupy Lotniczej. Nie są nam znane spekulacje o rzekomej upadłości PLL LOT, a jeśli takie rzeczywiście występują, to w żaden sposób nie są uprawnione. - brzmiał komunikat opublikowany przez PGL.

Dzięki manewrowi kontrolowanej upadłości LOT mógłby doprowadzić do przejścia wszystkich pracowników na jednoosobowe działalności gospodarcze oraz raz na zawsze zniszczyć związki zawodowe działające wewnątrz spółki. Konflikt szefostwa linii ze związkami trwa od kilku lat. Szczególnie zaostrzył się w trakcie strajku personelu pokładowego LOT, a także ostatnio, podczas negocjacji dotyczących funkcjonowania spółki w trakcie oraz po pandemii koronawirusa. Związki nie zgadzały się m.in na drastyczne obniżki pensji dla stewardess.

Zdaniem analityka branży lotniczej Dominika Sipińskiego tego typu manewry prawne stosuje się najczęściej przy restrukturyzacji lub prywatyzacji przewoźnika. W związku z tym, że z przyczyn politycznych prywatyzacja jest zupełnie niemożliwa, najprawdopodobniej w LOT dojdzie do poważnych zmian, mogących dotknąć pracowników - W przypadku LOT-u należy zwracać uwagę, aby w efekcie powołania nowej spółki pracownicy linii nie stracili reszty i tak już bardzo okrojonych praw - zaznacza.

Drugim możliwym scenariuszem i przyczyną złożenia wniosku o AOC jest potencjalna chęć wydzielenia części LOT, na przykład do obsługi połączeń krajowych. Warto przypomnieć, że nie byłaby to dla LOT nowość. Funkcjonująca do 2015 spółka Eurolot zajmowała się właśnie takimi, krótkodystansowymi połączeniami. Wskazywane jest przy tym, że ten sposób organizacji spółek się na polskim rynku nie sprawdził, stąd decyzja o połączeniu obu podmiotów. 

Niezależnie od przyczyny powołania spółki LOT Polish Airlines sytuacja pracowników PLL LOT z pewnością stała się jeszcze bardziej niepewna. Nastrojów nie polepsza również brak publikacji wyników finansowych spółki za 2019 rok. Niektórzy komentujący zwracają uwagę na to, że mogliśmy mieć do czynienia z propagandą sukcesu rządu w tej sprawie i tak naprawdę sytuacja linii była zła jeszcze przed wybuchem pandemii. Fatalna sytuacja na rynku mogłaby wtedy całkowicie dobić polskiego przewoźnika. 

Źródła: pasazer.pl, Bussinesinsider

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >