wtv.pl > Polska > Wulgarny spot urzędu miasta Łodzi
Alan Wysocki
Alan Wysocki 19.03.2022 08:15

Wulgarny spot urzędu miasta Łodzi

Łódź
Facebook/Łódź/11.03.21/Screen

Przedstawiciele urzędu w Łodzi postanowili promować Kartę Łodzianina za pośrednictwem niecodziennego spotu. Na krótkim materiale widzimy młodego mężczyznę, który podchodzi do kasy po bilet normalny. Poprosił ekspedientkę o naliczenie dodatkowego rabatu z racji posiadania dokumentu. Następnie wypalił "J***ć biedę", co kończyło nagranie. 

Spot wywołał ponad 2 tysiące reakcji, został opisany przez największe media. Zdobył prawie 700 udostępnień i kilkaset komentarzy. W sieci w ciągu kilku chwil od premiery wybuchła istna burza. Internauci podzielili się co do oceny wulgarnego zwrotu. 

Łódź. Miasto wypuściło kontrowersyjny spot. Jest odpowiedź na krytykę

"Reklama miała dotrzeć do ludzi i dotarła. Teraz nawet oburzeni wiedzą ze jest taka karta" - deklaruje jeden z użytkowników Facebooka. "Trochę chyba przegięcie z tym hasłem" - polemizuje internautka. "Bardzo dobry pomysł, reklama która poszła dalej co świadczy ilość udostepnień i artykułów. Jestem z Sanoka i wiem o karcie" - dodaje inna użytkowniczka społecznościowego medium. Ostatecznie do materiału odnieśli się jego autorzy. 

"Doszły nas słuchy, że niektórzy byli oburzeni wczorajszym j***ć biedę. Słowa uznawane za wulgarne to też element codzienności, oczywiście nienadużywane i wypowiadane we właściwym kontekście" - tłumaczą. Przypomniano film promocyjny miasta sprzed 4 lat. Wówczas bohaterem materiału był znany wszystkim Cezary Pazura. Na początku nagrania aktor poślizgnął się i wypalił "O rzesz k***a". Było to jednak przekleństwo, niewymierzone pod adresem żadnej grupy społecznej. 

Co więcej, zwrot nawiązywał do filmu "Ajlawju". Odnosi się więc bezpośrednio do naszej rodzimej kultury. 

W projekcie Karta Łodzianina uczestniczy już blisko 100 firm i instytucji. Najnowszy pomysł ma stanowić wsparcie dla przedsiębiorców, doświadczonych przez pandemię. Jest to też rodzaj systemu oszczędzania dla mieszkańców gminy. Dokument uprawnia do niemałych zniżek w ogrodach botanicznych, restauracjach, barach, środkach transportu miejskiego.

Założenie Karty jest niezwykle proste. Wystarczy przedłożyć wniosek do urzędu. Należy spełnić kilka warunków. Chodzi o rozliczanie podatków w Łodzi, bycie studentem tamtejszej uczelni wyższej, bądź bycie zarejestrowanym w Łódzkim Urzędzie Pracy. Inicjatywa przysługuje także opiekunom osób z niepełnosprawnością, pełnoletniej młodzieży ze szkół średnich. Za aktywację Karty należy ponieść opłatę w wysokości jednego złotego. 

"Do korzystania z Karty Łodzianina uprawnione są również nieletnie dzieci osób, które spełniają jeden z powyższych warunków, dzieci przebywające w łódzkich ośrodkach opiekuńczo-wychowawczych oraz uczniowie techników, liceów i szkół zawodowych po ukończeniu 18. roku życia na czas trwania nauk" - zapewniają władze Łodzi. 

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: [Facebook/Łódź]

Tagi: Łódź