wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Lekcje religii powinny odbywać się w szkole czy w kościele? Jednoznaczny głos Polek i Polaków

26 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Polki i Polacy chcą przenieść lekcje religii poza szkolne mury. Dziennikarze OKO.press przedstawili jednoznaczny sondaż. Usunięcie nauczania o wierze chrześcijańskiej poparło aż 66% uczestników badania, przeprowadzonego przez IPSOS.

  • 66% ankietowanych chce usunięcia religii ze szkół

  • Katechezy w placówkach oświaty obowiązują od 1990 roku

  • "Religia kościoła lub innego związku wyznaniowego [...] może być przedmiotem nauczania w szkole" - brzmi art. 53 Konstytucji

W 1961 roku lekcje religii zostały przeniesione do parafialnych salek katechetycznych. Zmianę za pomocą ustawy wdrożył ówczesny Sejm. Warto podkreślić, że aż do 1981 roku program nauczania był ściśle regulowany przez polityków, odpowiadających za system edukacji.

Czy lekcje religii powinni odbywać się w salkach parafialnych? OKO.press publikuje wyniki sondażu

30 sierpnia 1990 roku w placówkach oświaty ponownie zawitali księża oraz siostry zakonne. Szczegółowe instrukcje dotyczące zmian zarządził minister edukacji narodowej. Następnie prawo do nauczania przykazań danej wiary zagwarantowano w obecnie obowiązującej Konstytucji. undefined

"Religia kościoła lub innego związku wyznaniowego o uregulowanej sytuacji prawnej może być przedmiotem nauczania w szkole, przy czym nie może być naruszona wolność sumienia i religii innych osób" - czytamy w artykule 53 Konstytucji. 

Przepisy traktujące o lekcjach religii zabezpiecza także umowa międzynarodowa, zawarta między Polską, a władzami Stolicy Apostolskiej z 1993 roku. Znany wszystkim Konkordat zapewnia możliwość prowadzenia katechez w przedszkolach, szkołach podstawowych, szkołach średnich, a wcześniej w gimnazjach, jednak zajęcia mają wynikać z woli zainteresowanych

Zajęcia są przedmiotem nieobowiązkowym. Niektórzy pedagodzy popełniają błędy, dokonując organizacji zajęć. Wyjaśnijmy, że na początku roku na lekcje religii trzeba się uprzednio zapisać. Nie można żądać od rodziców wypisania ucznia z przedmiotu, na których nie został zapisany

Przedmiot ten często jest narzucany pomiędzy zajęciami obowiązkowymi, co wymusza na ateistach i niekatolikach pozostanie w szkole przez dodatkową godzinę.  

Instytut IPSOS na zlecenie OKO.press zadał opinii publicznej pytanie "Gdzie Pana/Pani zdaniem powinna być nauczana religia?". Odpowiedzi były udzielane zaledwie miesiąc temu, bo w listopadzie 2020 roku. Aż 66% badanych wskazało na parafię. Jedynie 27% respondentów uznało, że miejsce religii jest w szkole. Brak zdania wyraziło 5% uczestników ankiety. 

W lutym zeszłego roku za obecnością katechezy w szkołach optowało aż 44% Polek i Polaków. Przeciwnego zdania było zaś 52% badanych. 

Na wynik mogły wpłynąć między innymi dokumenty wyprodukowane przez braci Sekielskich i Marcina Gutowskiego. Trwający Strajk Kobiet w opozycji do Kościoła także mógł zaważyć na opinii prezentowanej przez nasze społeczeństwo. 

Źródło: [OKO.press/gov.pl/Wikipedia]

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >