wtv.pl > Polska > Lekcje religii nie tylko dla wierzących. Zaskakujące pismo Episkopatu Polski
Konrad Wrzesiński
Konrad Wrzesiński 19.03.2022 08:44

Lekcje religii nie tylko dla wierzących. Zaskakujące pismo Episkopatu Polski

Lekcje religii powinny być dostępne dla wszystkich, twierdzi Konferencja Episkopatu Polski.
Piotr Molecki/East News

Szczegóły komunikatu Konferencji Episkopatu Polski przytacza Wirtualna Polska. W tym miejscu warto przypomnieć, że pierwsze lekcje religii w szkołach po roku 1990 odbyły się właśnie z inicjatywy KEP, który zaapelował do władz o rozważenie podobnego rozwiązania. Wobec okrągłej rocznicy Kościół katolicki zdecydował się wspomnieć pamiętne wydarzenie, wskazując na pozytywy, jakie w ich opinii płyną z nauczania religii w placówkach oświaty, a także zwrócić się z prośbą o jego kontynuowanie.

Lekcje religii okiem Episkopatu Polski

Nie jest tajemnicą, że mimo licznych wątpliwości zarówno środowiska nauczycielskiego, jak i rodziców, które dotyczą bezpieczeństwa ponownego wysyłania dzieci do szkół mimo spodziewanej drugiej fali epidemii, Ministerstwo Edukacji Narodowej nie zamierza wycofywać się z pomysłu. Okres na tydzień przed 1 września postanowił wykorzystać Episkopat Polski, który zaapelował, by tradycja lekcji religii w szkołach była kontynuowana. Warto pamiętać, że środowiska lewicowe walczą z kolei, by nauczanie religii powróciło do kościołów.

W oficjalnym komunikacie Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski zaznaczono, że katecheza ma ogromne znaczenia dla wychowania uczniów. Co ciekawe, KEP wskazał ponadto, że na lekcje wstęp powinni mieć nie tylko osoby wierzące, ale również ateiści oraz tzw. poszukujący. WP zaznacza, że według duchownych przeprowadzana w szkole katecheza może stanowić doskonałe źródło wiedzy o religii w historii oraz kulturze. Dodano, że osoby niezdecydowane w kwestii swej wiary zyskują dzięki temu okazję do zadawania istotnych pytań.

W dalszej części Episkopat wspomina rolę rodziców w sprawie wychowywania dzieci w wierze, nazywając ich "pierwszymi katechetami". Przekonywano, że katecheza może wspomóc ich w procesie dbania o należyty rozwój swoich pociech, a współpraca na linii rodzice – Kościół powinna być kontynuowana i wzmacniana. W przytaczanym przez WP piśmie czytamy: "Dostrzegając wiele dobra, jakie niosą z sobą te lekcje – dla szkół, dla parafii, ale i dla waszych rodzin, z pokorą przyjmujemy wszelkie sygnały nieprawidłowości lub wyrazy niepokoju kierowane za pośrednictwem diecezjalnych wydziałów czy referatów katechetycznych i kuratoriów oświaty".

Źródło: wp.pl

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Powiązane