Ławka Niepodległości. Jan BIELECKI/East News/zdjęcie ilustracyjne
Źródło: Jan BIELECKI/East News/zdjęcie ilustracyjne
Wszystkie wideo autora Krystian Mowel
Autor Krystian Mowel - 14 Września 2020

Pamiętacie słynną "Ławkę Niepodległości" za blisko 88 tys. zł? Otrzymała zaskakującą nagrodę

"Ławka Niepodległości" znajdująca się na placu Litewskim w Lublinie otrzymała zaskakującą nagrodę. Przypomnijmy, że betonowy mebel kosztował blisko 88 tysięcy złotych. Teraz kolejny raz stał się powodem do żartów.

"Ławka Niepodległości" znajdująca się przed Wydziałem Politologii UMCS w Lublinie otrzymała nagrodę "Misia" - „Ławki najbardziej urzeczywistniającej marnotrawstwo pieniędzy podatników”.

„Nagroda” dla „Ławki Niepodległości” 

Statuetka misia nawiązuje do kultowego filmu Stanisława Barei „Miś”, a dokładnie do sceny budowy wielkiego, słomianego misia „na skalę naszych możliwości, który odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa”. W filmie miś był symbolem idiotyzmu i bezsensu tamtych czasów. Nagrodę "Ławce Niepodległości" wręczyła Fundacja Wolność. Co więcej, podczas wręczania nagrody potwierdzono, iż ławka po raz kolejny nie działa tak jak powinna, gdyż znów zepsuł się mechanizm odpowiadający za efekty dźwiękowe.

Historia "Ławki Niepodległości"

Betonowy mebel został umieszczony na placu Litewskim pod koniec grudnia 2018 roku. Pomysł budowy takiego pomnika złożyło Ministerstwo Obrony Narodowej, aby uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

W tym samym czasie postawiono podobne pomniki w Zamościu, Międzyrzeczu Podlaskim, gminie Hrubieszów, oraz w czterech gminach powiatu zamojskiego: Wysokie, Łęczna, Puchaczów i Poniatowa. Co ciekawe, "Ławka Niepodległości" z Lublina kosztowała znacznie więcej niż pozostałe, podobne instalacje. W Świdniku za dwie tego rodzaju ławki zapłacono 49 tys. zł, natomiast w Lublinie jedna kosztowała blisko 88 tys. zł.


Źródło: [lublin1112.pl]