wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

WHO przekazało nowe ustalenia. “Kwarantanna to za mało", jest ważniejsza kwestia

23 Marca 2020

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Kwarantanna jest koniecznym środkiem bezpieczeństwa, samo jej wprowadzenie jednak nie wystarczy, zapewniają przedstawiciele WHO. Ekspert organizacji ds. sytuacji nadzwyczajnych Mike Ryan przekonywał o konieczności badania wszystkich podejrzanych przypadk&

Przypomnijmy, że Światowa Organizacja Zdrowia stan pandemii w związku ze zbierających coraz większe żniwo koronawirusem wprowadziła już 11 marca. Sytuacja związana z epidemią jest na bieżąco monitorowana przez WHO. Eksperci organizacji analizują również działania rządów wszystkich krajów dotkniętych wirusem, który narodził się w Wuhan.

Doktor Mike Ryan, którego słowa przytacza Radio ZET, wyraził przekonanie, że część krajów nadal nie wprowadziła środków koniecznych do zatrzymania pandemii.

Kwarantanna to za mało

Ekspert WHO ds. sytuacji nadzwyczajnych podkreślił, że izolowanie zakażonych ma absolutnie fundamentalne znaczenie. Konieczne jest również dotarcie do osób, które miały kontakt z osobą zakażoną.

Mike Ryan przekazał, że pandemia jest możliwa do opanowania, zaznaczył jednak, że koronawirus jest niezwykle niebezpieczny w sytuacji, w której władze państwowe nie wprowadzają zdecydowanych środków prewencyjnych. W jego opinii sama kwarantanna – choć dająca wymierne skutki – to za mało.

Jak podaje Radio ZET, ekspert Światowej Organizacji Zdrowia pochwalił znaczną część państw europejskich oraz Stany Zjednoczone za środki bezpieczeństwa wdrożone, by przeciwdziałać epidemii. Ocenił jednak, że zamknięcie ośrodków oświaty, kultury oraz barów i restauracji może okazać się niewystarczające. Dodał, że reżim kwarantanny należy połączyć z testowaniem każdego podejrzanego przypadku. Takie działania zastosowano m.in. w Chinach oraz Korei Południowej, gdzie liczba zakażonych zaczęła wyraźnie spadać.

– Niebezpieczeństwo polega na tym, że jeśli nie zastosujemy teraz silnych środków ochrony zdrowia publicznego, to choroba powróci, gdy ograniczenia ruchu i kwarantanny zostaną zniesione – przekazał Ryan w rozmowie z brytyjskim BBC.

Walkę z epidemią w naszym kraju utrudnia fakt, że niemal wszystkie placówki cierpią na znaczący brak testów koniecznych do stwierdzenie obecności koronawirusa. – Testy to towar deficytowy – przekazał kilka dni temu "Wyborczej" wiceprezydent Poznania Jędrzej Solarski. Warto w tym miejscu wspomnieć przypadek 45-letniego mężczyzny, który w kwarantannie czekał na przeprowadzenie testów na koronawirusa. Nie doczekał się. W efekcie wirus z Wuhan spowodował śmierć kolejnej osoby.

Źródło: Radio ZET

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >