wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Jak zaspokajają się księża? Seksualność duchownych nie jest prosta

13 Listopada 2019

Autor tekstu:

Michalina Kobla

Udostępnij:

Ksiądz i seks - te dwa słowa, zazwyczaj pojawiają się w jednym zdaniu tylko w kilku, stałych kontekstach - kiedy mowa o celibacie, bądź o przestępstwach seksualnych. Julia Bondyra postanowiła, na łamach portalu deon.pl, dokładniej przyjrzeć się tematowi.

Temat seksualności duchownych kościoła rzymskokatolickiego, choć coraz częściej się go porusza, pozostaje tabu. Nawet, mimo ostatnich, rewolucyjnych postulatów papieża Franciszka, wygłoszonych podczas Synodu Biskupów dla Amazonii. Przypominamy, ojciec święty, chcąc przeciwstawić się kryzysowi powołań w tym rejonie, rozważał zniesienie celibatu dla mężczyzn "odpowiednich i uznanych przez wspólnotę oraz posiadających rodzinę prawnie założoną i trwałą".

Ksiądz i seksualność. Jak to wygląda?

Rozmówcy dziennikarki, w większości, w dosyć bezpośredni sposób mówili o "pokusach". Pierwszy z nich, duszpasterz akademicki, wielokrotnie mierzył się z sytuacjami, w których kobiety sygnalizowały mu zainteresowanie. Mężczyzna twierdzi, że w większości nie przeszkadzał im fakt, iż nosi koloratkę.

 - Przychodziły wieczorem po meczu z boiska obok plebanii, chciały chwilę pogadać, a potem skorzystać z prysznica. Wykazywały się w tym dużą kreatywnością. Była taka sytuacja, że weszła dziewczyna na plebanię po meczu, żeby się ogarnąć, wzięła prysznic, potem przyszła do mnie w ręczniku i zaczęła ściągać ten ręcznik. Obecnie od kilku lat prowadzę spotkania dla kleryków i młodych księży na temat relacji damsko-męskich, seksualności, relacji kobiet z księżmi - cytuje historię księdza Deon.

Drugi z rozmówców kobiety przyznał, że przed wstąpieniem do seminarium miał wiele partnerek i było mu trudno zachować "czystość".

 - kilka lat formacji, szczerych rozmów ze świetnym kierownikiem duchowym i psychoterapeutą, pomogły mi nauczyć się przeżywać seksualność inaczej, cieszyć się nią, wykorzystywać ją jako siłę do działania, do bycia z innymi, do życia po prostu. Uporządkowały mnie i moją seksualność. Przeżywanie jej nie było już dla mnie problemem, jak kilka lat wcześniej - wyznał.

Bondyrze udało się również porozmawiać z zakochanymi w sobie zakonnicy i księdzu. Para psychologów prowadziła sesje psychologiczno-duchowe dla osób ze swojego środowiska. 

 - Zakochaliśmy się w sobie. Nie chcieliśmy odchodzić z kapłaństwa ani z zakonu. Znaliśmy tę materię bardzo dobrze, jak się mamy zachowywać jako psychologowie i jako osoby duchowne, mieliśmy też spore rozeznanie. To było tak silne, że musieliśmy przerwać współpracę. Pracowaliśmy razem kilka lat, ale zakochanie okazało się tak silne, że nie byliśmy w stanie codziennie ze sobą współpracować - czytamy na deon.pl

Michalina KoblaAutor

Redaktor naczelna Nowej Telewizji Internetowej WTV. Z branżą medialną związana od 2015 roku. Prywatne publicystka i vlogerka.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Pixabay/pasja1000

Polska

Ruszyła rejestracja na trzecią dawkę szczepienia przeciwko koronawirusowi. Jak się zapisać?

Czytaj więcej >

Polska

RMF FM: stan wyjątkowy prawdopodobnie zostanie przedłużony

Czytaj więcej >
pixabay.com/mirkosajkov

Polska

26 września spis wiernych we wszystkich kościołach katolickich w Polsce. Powrót do tradycji po przerwie

Czytaj więcej >

Polska

Straż Graniczna: przy granicy polsko-białoruskiej zmarła kolejna osoba

Czytaj więcej >
wtv,pl

Polska

Nie warto unikać rachmistrzów. Może nas czekać wysoka kara

Czytaj więcej >
Kielce

Polska

Świętokrzyskie: 13-latka urodziła martwego noworodka. Ojcem okazał się 71-latek, który wkrótce później zmarł

Czytaj więcej >