Ksiądz
Źródło: https://www.publicdomainpictures.net/
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 13 Listopada 2019

Jak zaspokajają się księża? Seksualność duchownych nie jest prosta

Ksiądz i seks - te dwa słowa, zazwyczaj pojawiają się w jednym zdaniu tylko w kilku, stałych kontekstach - kiedy mowa o celibacie, bądź o przestępstwach seksualnych. Julia Bondyra postanowiła, na łamach portalu deon.pl, dokładniej przyjrzeć się tematowi.

Temat seksualności duchownych kościoła rzymskokatolickiego, choć coraz częściej się go porusza, pozostaje tabu. Nawet, mimo ostatnich, rewolucyjnych postulatów papieża Franciszka, wygłoszonych podczas Synodu Biskupów dla Amazonii. Przypominamy, ojciec święty, chcąc przeciwstawić się kryzysowi powołań w tym rejonie, rozważał zniesienie celibatu dla mężczyzn "odpowiednich i uznanych przez wspólnotę oraz posiadających rodzinę prawnie założoną i trwałą".

Ksiądz i seksualność. Jak to wygląda?

Rozmówcy dziennikarki, w większości, w dosyć bezpośredni sposób mówili o "pokusach". Pierwszy z nich, duszpasterz akademicki, wielokrotnie mierzył się z sytuacjami, w których kobiety sygnalizowały mu zainteresowanie. Mężczyzna twierdzi, że w większości nie przeszkadzał im fakt, iż nosi koloratkę.

 - Przychodziły wieczorem po meczu z boiska obok plebanii, chciały chwilę pogadać, a potem skorzystać z prysznica. Wykazywały się w tym dużą kreatywnością. Była taka sytuacja, że weszła dziewczyna na plebanię po meczu, żeby się ogarnąć, wzięła prysznic, potem przyszła do mnie w ręczniku i zaczęła ściągać ten ręcznik. Obecnie od kilku lat prowadzę spotkania dla kleryków i młodych księży na temat relacji damsko-męskich, seksualności, relacji kobiet z księżmi - cytuje historię księdza Deon.

Drugi z rozmówców kobiety przyznał, że przed wstąpieniem do seminarium miał wiele partnerek i było mu trudno zachować "czystość".

 - kilka lat formacji, szczerych rozmów ze świetnym kierownikiem duchowym i psychoterapeutą, pomogły mi nauczyć się przeżywać seksualność inaczej, cieszyć się nią, wykorzystywać ją jako siłę do działania, do bycia z innymi, do życia po prostu. Uporządkowały mnie i moją seksualność. Przeżywanie jej nie było już dla mnie problemem, jak kilka lat wcześniej - wyznał.

Bondyrze udało się również porozmawiać z zakochanymi w sobie zakonnicy i księdzu. Para psychologów prowadziła sesje psychologiczno-duchowe dla osób ze swojego środowiska. 

 - Zakochaliśmy się w sobie. Nie chcieliśmy odchodzić z kapłaństwa ani z zakonu. Znaliśmy tę materię bardzo dobrze, jak się mamy zachowywać jako psychologowie i jako osoby duchowne, mieliśmy też spore rozeznanie. To było tak silne, że musieliśmy przerwać współpracę. Pracowaliśmy razem kilka lat, ale zakochanie okazało się tak silne, że nie byliśmy w stanie codziennie ze sobą współpracować - czytamy na deon.pl