wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Ksiądz znalazł sposób na obejście obostrzeń na pasterce. Może przyciągnąć tłumy wiernych

19 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Na Twitterze pojawił się wpis księdza Daniela Wachowiaka, który oświadczył, że w tym roku pasterka w jego parafii zostanie przeniesiona w nietypowe miejsce. Dzięki takiemu zabiegowi liczba wiernych, którzy będą mogli uczestniczyć w mszy, gwa

  • Wielkopolski ksiądz poinformował, że zorganizuje dla wiernych pasterkę pod gołym niebem

  • Ksiądz Daniel Wachowiak zbuduje na balkonie plebanii ołtarz, skąd odprawi bożonarodzeniową mszę

  • KEP kieruje do Mateusza Morawieckiego prośbę o zwiększenie limitów wiernych w kościołach

Daniel Wachowiak to ksiądz, który postanowił dopasować się do panującej obecnie sytuacji i obchodząc regulacje dotyczące limitu wiernych. Duchowny ogłosił, że 24 grudnia pasterka zostanie odprawiona wprost z balkonu jego plebanii.

Na Twitterze wielkopolskiego księdza pojawił się radosny wpis dotyczący organizacji mszy w okresie Bożego Narodzenia. Z miejsca stał się hitem, a kreatywność duchownego pozwala mu na obejście obowiązujących przepisów ograniczających ilość osób mogących przebywać w świątyniach.

Nietypowa pasterka w wielkopolskiej Piłce stanie się inspiracją dla innych księży?

Obecnie ksiądz, odprawiając mszę, nie może liczyć na kościół wypełniony po brzegi. Regulacje jasno mówią, że na każde 15 metrów kwadratowych powierzchni kościoła może przypadać 1 osoba.

O to, by taki stan rzeczy, szczególnie w okresie świąt Bożego Narodzenia, uległ zmianie, apelował niedawno arcybiskup Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski napisał do premiera Mateusza Morawieckiego list, w którym proponował, aby w kościołach zwiększono limit wiernych mogących brać udział w nabożeństwach. Zasugerowano, aby z 1 osoby na 15 m2, polski rząd zszedł do 1 osoby na każde 7 m2.

Wielkopolski ksiądz postanowił nie czekać na decyzje góry i sam wpadł na pomysł, jak sprawić, aby w pasterce mogła wziąć udział większa liczba wiernych, niż pozwalają na to obecne regulacji prawne. W mediach społecznościowych zamieścił zdjęcia balkonu plebanii i ogłosił, że to właśnie tam zostanie zainstalowany ołtarz i odprawiona nocna msza.

Przygotowania trwają, pod balkonem powstaje żłóbek

- Za tydzień o tej godzinie, rozpocznę Pasterkę przy ołtarzu, jaki powstaje na balkonie plebanii - ogłosił na Twitterze ksiądz Daniem Wachowiak, opatrując te słowa zdjęciami balkonu tamtejszej plebanii. Balustrada jest już przybrana bożonarodzeniowymi dekoracjami, a pod budynkiem pojawił się zalążek żłóbka przywieziony przez traktor.

Pasterka ma rozpocząć się w Piłce o godzinie 21 i zgodnie z informacjami przekazanymi przez portal misyjne.pl, jak na razie planowana jest jedynie jedna tego typu msza pod gołym niebem. Niemniej ksiądz bierze pod uwagę, że gdy parafianie będą wyrażać duże zainteresowanie taką formą uczestniczenia w liturgii, to rozważy odprawianie również innych świątecznych mszy w tej "balkonowej" formie.

Coraz powszechniejsze staje się transmitowanie mszy online

Jak na razie nie ma informacji na temat tego, czy inni proboszczowie zdecydują się na zainspirowanie działaniem wielkopolskiego księdza. W dobie pandemii większość parafii zdecydowała się na transmitowanie swoich nabożeństw oraz wspólnych modlitw w mediach społecznościowych. Ma to pomóc osobom, które nie mogą lub nie chcą narażać się na kontakt z wirusem.

Źródło: misyjne.pl / Twitter.com @DanielWachowiak / Polsat News

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >