wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Ksiądz w domu opieki miał stwarzać zagrożenie dla seniorów. Kapłan zapomniał o pandemii?

8 Listopada 2020

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Prowadził nabożeństwa i odwiedzał domy opieki. Ksiądz miał narazić seniorów na niebezpieczeństwo. 91-letnia mieszkanka jednego z ośrodków, wspólnie z innymi lokatorami, otrzymała pozytywny wynik testu na wirusa. Duchowny równie

Na samym wstępie zaznaczamy, że nasza rozmówczyni poprosiła o zachowanie anonimowości.

Kryzys epidemiczny wymusił nałożenie kolejnych obostrzeń. Rządzący wielokrotnie deklarowali, że zaostrzanie rygoru wynika między innymi z troski o seniorów. W czasie, gdy domy opieki zamykały się na odwiedzających, ksiądz miał narażać seniorów na niebezpieczeństwo. 

Naraził seniorów na niebezpieczeństwo. Ksiądz odwiedzał domy opieki oraz prowadził nabożeństwa

Do zdarzenia doszło na początku października. W rozmowie z naszą redakcją córka jednej z seniorek, przebywającej w domu opieki, wyznała, że ksiądz stworzył zagrożenie epidemiczne, odwiedzając emerytów. - Mama jest osobą bardzo wierzącą, więc przyjmowała takie wizyty. Nie zgadzałam się z tym, ale miałam zapewnienie, że ksiądz nie będzie chodził po pokojach - deklarowała. Okazało się jednak, że ksiądz wchodził również do pokoi seniorów. 

Ostatecznie okazało się, że w ośrodku niezbędne było wykonanie testów na wirusa. Pozytywny wynik otrzymała 91-letnia mama naszej rozmówczyni, ksiądz oraz kilka osób w zbliżonym wieku, które kontaktowały się z duchownym. Całe szczęście, dotychczas zakażenie nie wywołało żadnych poważnych objawów u mieszkańców jednego z domów opieki. - Jestem zła, ponieważ tym ludziom wydaje się, że są niezniszczalni - komentuje postawę księży córka 91-latki. 

Warto podkreślić, że informacje, jakoby ksiądz przyczynił się do transmisji wirusa, zostały przekazane naszej rozmówczyni przez pracowników domu opieki. Nie da się jednoznacznie stwierdzić, czy duchowny wywołał zakażenie u seniorów, jednak należy podkreślić, że jego działanie stwarzało zagrożenie epidemiczne. Ksiądz odwiedzał więcej niż jeden ośrodek oraz prowadził nabożeństwa.

Postanowiliśmy skontaktować się z rzecznikiem Konferencji Episkopatu Polski, by zapytać, czy instytucja ma zamiar zalecić duchownym, by zawiesili swoją pracę na terenach oddziałów szpitalnych i domów opieki. Ksiądz reprezentujący KEP nie odebrał telefonu oraz nie odpowiedział na maila. Stanowisko, jeśli wpłynie do naszej redakcji, zostanie dodane do materiału. 

Córka 91-latki wskazuje, że działanie księży jest niesprawiedliwe. - Od blisko 5 miesięcy nie mogłam przyjść do mamy. W marcu dostałam maila, że dom jest zamknięty. Nie ma widzeń. Potem odwiedziny były organizowane w reżimie. Maksymalnie dwie osoby, najwyżej na pół godziny. Oczywiście, w maseczkach - komentowała. Seniorzy i seniorki mogą potrzebować wsparcia duchownego, co wskazała również nasza rozmówczyni. Ksiądz, udzielając sakramentu, powinien jednak kierować się najwyższymi standardami bezpieczeństwa. 

Wielu duchownych zdaje się jednak w swojej pracy stosować jedynie do tych obostrzeń, które dotyczą kościołów. "W budynkach i innych obiektach kultu religijnego, znajduje się w nich, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5m, nie więcej uczestników niż: a) 1 osoba na 15m2 powierzchni – do dnia 29 listopada 2020 r., b) 1 osoba na 7m2 powierzchni – od dnia 30 listopada 2020 r. – oprócz osób sprawujących kult religijny lub osób dokonujących pochowania, lub osób zatrudnionych przez zakład lub dom pogrzebowy w przypadku pogrzebu, oraz że uczestnicy realizują obowiązek zakrywania ust i nosa, o którym mowa w §27ust.1, z wyłączeniem osób sprawujących kult religijny" - czytamy w rządowym rozporządzeniu.

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >