Kraków. Pixabay/yngveleynŹródło: Pixabay/yngveleyn
Wszystkie wideo autora Anna Dymarczyk
Autor Anna Dymarczyk - 7 Lutego 2021

W Krakowie mają być rozsypywane fusy z kawy. Nowy pomysł

Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie wpadł na nowy pomysł, który może ułatwić życie wielu pieszym, ale również zwierzętom. Wzorem Lwowa, w celu uczynienia chodników i ulic zdatnymi do poruszania się, chcą spróbować z rozrzucaniem na ziemi fusów po kawie. Metoda ta w przyszłości mogłaby całkowicie zastąpić nie tylko piasek, ale również o wiele groźniejszą sól drogową, będącą jedną z największych zmór dla pieszych.

Na początku taka metoda ma być wykorzystywana głównie w parkach, gdzie jest dużo zieleni. 

Kraków zastosuje nową metodę. Zamiast piasku i soli - fusy po kawie

Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie zaproponował nowe rozwiązanie - na ulice w momencie opadów śniegu i minusowych temperatur w niektórych miejscach wyrzucane będą fusy po kawie. Ma być to alternatywa wobec popularnych dziś innych metod, czyli piaskowania i solenia ziemi.

Pomysł nie pojawił się znikąd - przyszedł ze Lwowa, gdzie podobne zabiegi zastosował magistrat. Tamtejsze władze zainspirowały się za to... od Skandynawów. Widać więc, że metoda skuteczna jest również tam, gdzie temperatury i pokrywa śnieżna są corocznie doświadczanym zjawiskiem. 

Fusy mają mieć działanie podobne do piasku - ciemne fusy kawowe mają pochłaniać energię cieplną słońca i przez to roztapiać lód, a przy okazji tworzyć warstwę ochronną, która odgrodzi buty przechodniów od śliskiej powierzchni. 

Radio Maryja wydało specjalne, oficjalne oświadczenie ws. o. Tadeusza RydzykaRadio Maryja wydało specjalne, oficjalne oświadczenie ws. o. Tadeusza RydzykaCzytaj dalej

Kto mógłby dostarczyć tego materiału? Przede wszystkim kawiarnie - Lwów, który szczyci się mianem kawiarnianego miasta chce skorzystać z zasobów lokalów parzących ten wywar. Fusy są produktem ubocznym tego działania i zazwyczaj trafiają na śmietnik, nic więc dziwnego, że miasto chciało spróbować z nich skorzystać.

Metoda nie będzie jednak wykorzystywana wszędzie. Jej ogromna zalety działa przede wszystkim na miejsca, w których znajdują się rośliny - to właśnie je fusy mają nie tylko chronić, ale również w naturalny sposób nawozić. W związku z tym ich obecność na chodnikach widoczna ma być głównie w lwowskich parkach - podobnie ma być również w Krakowie.

Używanie fusów na drogach wymaga pełniejszych badań nad tą metodą - na razie władze nie chcą ryzykować problemów na jezdniach. 

Warto również zaznaczyć, że fusy mogą być ogromną ulgą dla wielu przechodniów i zwierząt. Dlaczego?

Sól - najskuteczniejsza i najbardziej szkodliwa

O ile piasek nie zawsze jest lubiany ze względu na pozostającą wszędzie błotnistą formę i nie zawsze pożądaną skuteczność, o tyle sól stała się od pewnego czasu jednym z ulubionych środków używanych przez polskie miasta nie tylko na drogach, ale również chodnikach.

Jej działanie jest niezwykle skuteczne - sól sprawia, że tempo zamarzania drogi staje się o wiele wolniejsza oraz pozwala na jego szybsze topnienie. To właśnie dzięki soli mimo zimy na wielu drogach samochody i autobusy wciąż mogą się szybko poruszać. 

Sól ma jednak zasadniczy minus dla pieszych i zwierząt - tym pierwszym niszczy garderobę, przede wszystkim buty, wżerając się w materiał, a drugim potrafi sprawić ogromny ból. Psy czy koty mają bardzo delikatne podbicia łap, które niezwykle łatwo uszkodzić - sól, która się pod nie dostaje, potrafi sprawić, że zwierzęta nie będą w stanie chodzić z bólu, szczególnie, jeśli na ich łapach wystąpią jakieś zadrapania, o które przy ostrych krańcach ziarenek soli nietrudno - to zupełnie, jakby człowiekowi posypać rany solą. 

Ponadto sól ma bardzo zły wpływ na rośliny - nie bez powodu niegdyś, by pozostawić za sobą nieużytki, nie tylko palono, ale również solono ziemię. Wiele roślin nie jest w stanie rosnąć w takiej glebie i usycha. 

Jeśli fusy okażą się więc lepszym zamiennikiem piasku i soli, może się okazać, że ta metoda uratuje nie tylko nasze ubrania, ale również zwierzęta i roślinność. Kraków zachęca do zastosowania pomysłu również inne miasta.

źródło: [polsatnews.pl][lviv1256.com]

Artykuły polecane przez redakcję WTV: