wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Koty tylko na smyczy? Europa rozważa wdrożenie nowego prawa

6 Grudnia 2019

Autor tekstu:

Pamela Obuchowska

Udostępnij:

Koty domowe niedługo będą mogły wychodzić poza dom tylko pod opieką właściciela i na smyczy? Tego domagają się holenderscy prawnicy, zdaniem których zwierzęta te stanowią zagrożenie dla innych zwierząt i nie powinny chodzić wolno - donosi Deutsche

Koty domowe być może w przyszłości nie będą mogły swobodnie poruszać się poza domem. Powodem tego jest to, iż zagrażają one różnym gatunkom dzikich, wolnożyjących zwierząt, w szczególności ptakom - tak uważają holenderscy prawnicy Arie Trouwborst i Han Somsen z uniwersytetu w Tilburgu. Domagają się nakazu trzymania kotów na smyczy podczas ich wychodzenia poza dom. Ich zdaniem podstawą prawną takiego zakazu mogłyby być już istniejące dyrektywy Unii Europejskiej.

Koty zagrażają innym gatunkom zwierząt

Niemiecka organizacja ochrony przyrody Naturschutzbund NABU ostrożnie podchodzi do żądania Holendrów. Problem kotów należy traktować poważnie – powiedział Lars Lachmann - ekspert NABU ds. ornitologii. Zakaz wypuszczania kotów na dwór mógłby być w niektórych przypadkach słuszny, np. w obliczu zagrożenia lokalnej populacji ptaków. Jednak trudno byłoby uzasadnić całkowity zakaz wypuszczania kotów na zewnątrz lub przymusowe trzymanie ich tylko i wyłącznie na smyczy.

Według holenderskich prawników, koty są gatunkiem inwazyjnym, który przed tysiącami lat przywieziony został z Azji do Europy - twierdzą w opublikowanym niedawno artykule w "Journal of Environmental Law".

Koty zalicza się także do najbardziej rozpowszechnionych zwierząt drapieżnych na świecie, które wyrządzają ogromne szkody. Wynika to stąd, że populacja kotów jest bardzo duża i gęstsza niż innych mięsożernych zwierząt podobnej wielkości. Eksperci z NABU szacują liczbę kotów w Niemczech na około 15 mln, z czego 1 do 2 mln żyje dziko. Na całym świecie koty odpowiedzialne są za wyginięcie co najmniej 2 gatunków płazów, 21 gatunków ssaków i 40 gatunków ptaków, co stanowi 26 proc. wszystkich zarejestrowanych przypadków wyginięcia gatunków. Obecnie koty stanowią zagrożenie dla co najmniej 367 gatunków.

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >