Koty domowe będą mogły poruszać się na dworze tylko na smyczy? Prawnicy domagają się zmian w przepisach. pxhere.com
Źródło: pxhere.com
Wszystkie wideo autora Pamela Obuchowska
Autor Pamela Obuchowska - 6 Grudnia 2019

Koty tylko na smyczy? Europa rozważa wdrożenie nowego prawa

Koty domowe niedługo będą mogły wychodzić poza dom tylko pod opieką właściciela i na smyczy? Tego domagają się holenderscy prawnicy, zdaniem których zwierzęta te stanowią zagrożenie dla innych zwierząt i nie powinny chodzić wolno - donosi Deutsche Welle.

Koty domowe być może w przyszłości nie będą mogły swobodnie poruszać się poza domem. Powodem tego jest to, iż zagrażają one różnym gatunkom dzikich, wolnożyjących zwierząt, w szczególności ptakom - tak uważają holenderscy prawnicy Arie Trouwborst i Han Somsen z uniwersytetu w Tilburgu. Domagają się nakazu trzymania kotów na smyczy podczas ich wychodzenia poza dom. Ich zdaniem podstawą prawną takiego zakazu mogłyby być już istniejące dyrektywy Unii Europejskiej.

W końcu! Właściciele, porzucający pupili odpowiedzą przed sądemW końcu! Właściciele, porzucający pupili odpowiedzą przed sądemCzytaj dalej

Koty zagrażają innym gatunkom zwierząt

Niemiecka organizacja ochrony przyrody Naturschutzbund NABU ostrożnie podchodzi do żądania Holendrów. Problem kotów należy traktować poważnie – powiedział Lars Lachmann - ekspert NABU ds. ornitologii. Zakaz wypuszczania kotów na dwór mógłby być w niektórych przypadkach słuszny, np. w obliczu zagrożenia lokalnej populacji ptaków. Jednak trudno byłoby uzasadnić całkowity zakaz wypuszczania kotów na zewnątrz lub przymusowe trzymanie ich tylko i wyłącznie na smyczy.

Według holenderskich prawników, koty są gatunkiem inwazyjnym, który przed tysiącami lat przywieziony został z Azji do Europy - twierdzą w opublikowanym niedawno artykule w "Journal of Environmental Law".

Koty zalicza się także do najbardziej rozpowszechnionych zwierząt drapieżnych na świecie, które wyrządzają ogromne szkody. Wynika to stąd, że populacja kotów jest bardzo duża i gęstsza niż innych mięsożernych zwierząt podobnej wielkości. Eksperci z NABU szacują liczbę kotów w Niemczech na około 15 mln, z czego 1 do 2 mln żyje dziko. Na całym świecie koty odpowiedzialne są za wyginięcie co najmniej 2 gatunków płazów, 21 gatunków ssaków i 40 gatunków ptaków, co stanowi 26 proc. wszystkich zarejestrowanych przypadków wyginięcia gatunków. Obecnie koty stanowią zagrożenie dla co najmniej 367 gatunków.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Nie żyje Janusz Dzięcioł. Gwiazdor zginął w tragicznym wypadku samochodowym

2. Krystyna Pawłowicz o ślubowaniu: były media i blask fleszy. Rzecznik PiS: nie było

3. Biedronka i Auchan będą otwarte we wszystkie niedziele? Mogą skorzystać z wytrychu

4. "Nie chcemy, żeby cierpiał". Jarosław Kaczyński przyjmuje bardzo mocne leki

5. Lodówkę lub pralkę kup przed nowym rokiem. Potem ostro przepłacisz

6. Polsat podaje porażające szczegóły tragedii, w której zginął Janusz Dzięcioł. Wyjątkowo straszna śmierć