wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Kościół opublikował dokument dotyczący datków od wiernych. Zarzut w kierunku młodych

28 Lutego 2021

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Parafia w Złotoryi na Dolnym Śląsku przedstawiła rozliczenie zbiórki pieniędzy od wiernych, zarazem wyrzucając młodym rodzinom, że chociaż to one będą korzystały ze świątyni najdłużej, to przekazały na zbiórkę najmniej pieniędzy.

  • Kościół w Złotoryi jest zadłużony z powodu prac remontowych

  • Dziury w budżecie usiłuje łatać datkami od wiernych

  • Kościół upomina młodych, którzy przekazali parafii najmniej pieniędzy

Jak podaje Wirtualna Polska, Rzymsko-Katolicka Parafia p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Złotoryi opublikowała na swojej stronie sprawozdanie ze zbiórki pieniędzy przeprowadzonej w bieżącym roku w związku z zadłużeniem parafii na cele renowacyjno-remontowe w świątyni.

"W tym roku ofiary złożyły 294 rodziny. Została zebrana kwota 28 130 zł. Dla porównania w ubiegłym roku po kolędzie przyjęły księdza 1420 rodzin. Na zadłużenie w ubiegłym roku złożyło się 756 rodzin na kwotę 61 240 zł" - czytamy w sprawozdaniu na stronie sanktuarium-zlotoryja.pl. 

Następnie w sprawozdaniu kościoła ze Złotoryi prezentowany jest podział wpłat na poszczególne grupy wiekowe. Okazuje się, że aż 45 proc. tegorocznych datków pochodziło od osób powyżej 61. roku życia, 29 proc. - od osób w przedziale wiekowym 51-60 lat, a 16 proc. od osób pomiędzy 40. a 50. rokiem życia.

Osoby w wieku od 30 do 39 lat przekazały w tym roku kościołowi w Złotoryi zaledwie 9,9 proc. wszystkich zebranych datków. Najmniej pieniędzy - bo jedynie 0,1 proc. zbiórki - pochodziło od osób w wieku od 20 do 29 lat.

Po przedstawieniu tych danych sprawozdanie kościoła w Złotoryi wyraźnie zmienia swoją wymowę i zamienia się umoralniającą gawędę. "Z tych statystyk wynika, że parafia nie może liczyć na młode rodziny, które najdłużej będą korzystały z tej świątyni, a niestety nie angażują się lub w niewielkim procencie angażują się w sprawy remontów i utrzymania parafii" - czytamy na portalu sanktuarium-zlotoryja.pl.

Kościół w Złotoryi upomina młodych

W tym fragmencie uwagę zwraca szczególnie nieuzasadnione w świetle rosnącej laicyzacji młodych Polaków założenie, że młode rodziny faktycznie "będą korzystały z tej świątyni". Parafia próbuje jednak wywołać w nich wyrzuty sumienia, przywołując ewangeliczną przypowieść o ubogiej wdowie, która "wrzuciła do skarbony w świątyni najwięcej, wszystko, co miała, całe swoje utrzymanie".

Nie jest jasne, czy kościół w Złotoryi oczekuje od młodych rodzin, że także wrzucą do skarbony w świątyni "całe swoje utrzymanie", wyraźnie jednak przedstawiciele dolnośląskiej parafii nie biorą pod uwagę zmiany pokoleniowej, która sprawia, że młodzi nie są już skłonni łożyć na kościół tyle, ile ich rodzice.

Może to mieć związek na przykład z politycznym zaangażowaniem kościoła, który przyklaskiwał zaostrzeniu prawa aborcyjnego w Polsce czy z tuszowaniem przypadków pedofilii wśród polskich księży przez hierarchów

Źródło: Wirtualna Polska / wiadomosci.wp.pl, sanktuarium-zlotoryja.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

  • Znana jest odpowiedź na działania Zbigniewa Ziobry. Dotyczy śmierci Polaka w Meksyku

  • Patryk Jaki w Radiu Maryja straszył "cywilizacją śmierci"

  • Od dziś nowe obostrzenia. Okazuje się, że są jednak spore wyjątki

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >