Sprawozdanie kościoła w Złotoryi może wprawiać w zdumienie.. Wikimedia Commons, Marek Mróz, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdjęcie wykadrowane]
Źródło: Wikimedia Commons, Marek Mróz, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en [zdjęcie wykadrowane]
Wszystkie wideo autora Julian Bakuła
Autor Julian Bakuła - 28 Lutego 2021

Kościół opublikował dokument dotyczący datków od wiernych. Zarzut w kierunku młodych

Parafia w Złotoryi na Dolnym Śląsku przedstawiła rozliczenie zbiórki pieniędzy od wiernych, zarazem wyrzucając młodym rodzinom, że chociaż to one będą korzystały ze świątyni najdłużej, to przekazały na zbiórkę najmniej pieniędzy.

  • Kościół w Złotoryi jest zadłużony z powodu prac remontowych
  • Dziury w budżecie usiłuje łatać datkami od wiernych
  • Kościół upomina młodych, którzy przekazali parafii najmniej pieniędzy

Jak podaje Wirtualna Polska, Rzymsko-Katolicka Parafia p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Złotoryi opublikowała na swojej stronie sprawozdanie ze zbiórki pieniędzy przeprowadzonej w bieżącym roku w związku z zadłużeniem parafii na cele renowacyjno-remontowe w świątyni.

"W tym roku ofiary złożyły 294 rodziny. Została zebrana kwota 28 130 zł. Dla porównania w ubiegłym roku po kolędzie przyjęły księdza 1420 rodzin. Na zadłużenie w ubiegłym roku złożyło się 756 rodzin na kwotę 61 240 zł" - czytamy w sprawozdaniu na stronie sanktuarium-zlotoryja.pl. 

Następnie w sprawozdaniu kościoła ze Złotoryi prezentowany jest podział wpłat na poszczególne grupy wiekowe. Okazuje się, że aż 45 proc. tegorocznych datków pochodziło od osób powyżej 61. roku życia, 29 proc. - od osób w przedziale wiekowym 51-60 lat, a 16 proc. od osób pomiędzy 40. a 50. rokiem życia.

Osoby w wieku od 30 do 39 lat przekazały w tym roku kościołowi w Złotoryi zaledwie 9,9 proc. wszystkich zebranych datków. Najmniej pieniędzy - bo jedynie 0,1 proc. zbiórki - pochodziło od osób w wieku od 20 do 29 lat.

Po przedstawieniu tych danych sprawozdanie kościoła w Złotoryi wyraźnie zmienia swoją wymowę i zamienia się umoralniającą gawędę. "Z tych statystyk wynika, że parafia nie może liczyć na młode rodziny, które najdłużej będą korzystały z tej świątyni, a niestety nie angażują się lub w niewielkim procencie angażują się w sprawy remontów i utrzymania parafii" - czytamy na portalu sanktuarium-zlotoryja.pl.

Kościół w Złotoryi upomina młodych

W tym fragmencie uwagę zwraca szczególnie nieuzasadnione w świetle rosnącej laicyzacji młodych Polaków założenie, że młode rodziny faktycznie "będą korzystały z tej świątyni". Parafia próbuje jednak wywołać w nich wyrzuty sumienia, przywołując ewangeliczną przypowieść o ubogiej wdowie, która "wrzuciła do skarbony w świątyni najwięcej, wszystko, co miała, całe swoje utrzymanie".

TVP Łódź zamazało plakat antyaborcjonistów. Zaskakujące zdjęcie obiega siećTVP Łódź zamazało plakat antyaborcjonistów. Zaskakujące zdjęcie obiega siećCzytaj dalej

Nie jest jasne, czy kościół w Złotoryi oczekuje od młodych rodzin, że także wrzucą do skarbony w świątyni "całe swoje utrzymanie", wyraźnie jednak przedstawiciele dolnośląskiej parafii nie biorą pod uwagę zmiany pokoleniowej, która sprawia, że młodzi nie są już skłonni łożyć na kościół tyle, ile ich rodzice.

Może to mieć związek na przykład z politycznym zaangażowaniem kościoła, który przyklaskiwał zaostrzeniu prawa aborcyjnego w Polsce czy z tuszowaniem przypadków pedofilii wśród polskich księży przez hierarchów

Źródło: Wirtualna Polska / wiadomosci.wp.pl, sanktuarium-zlotoryja.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV: