wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

"Chcę, żebyś była moja". Wdowy konsekrowane wzięły ślub z Jezusem

27 Listopada 2020

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Udostępnij:

W 2020 r. Kościół udzielił z Jezusem ślubu kolejnym dziewięciu wdowom. W ten sposób stały się one wdowami konsekrowanymi i weszły w skład około 300 osób, które po śmierci małżonka oddały swoje życie modlitwie i działaniom chary

Wdowy i wdowcy konsekrowani to osoby, które oddają swoje życie modlitwie i Jezusowi po śmierci ich małżonków.

Kościół udzielił ślubu 9 kolejnym wdowom konsekrowanym

W 2020 roku do grona wdów konsekrowanych, Kościół dopuścił 9 kobiet. Licząc od 2010 r. w Polsce osób, które postanowiły w ten sposób zapełnić przestrzeń po zmarłym małżonku jest około 300, a może być ich o wiele więcej ze względu na to, że dopiero 10 lat temu przeprowadzono szczegółowe badanie dotyczące tej kwestii.

Dla osób, które nigdy nie weszły w stan małżeństwa istnieje możliwość zostania tzw. dziewicą konsekrowaną i w ten sposób oddanie się podobnym obowiązkom, jaki mają wdowy.

- "Już na początku II wieku młode dziewczęta i owdowiałe mężatki ślubowały, że nie wyjdą za mąż i poświęcały się modlitwie oraz dziełom charytatywnym" - poinformował portal Deon.pl. 

O konsekracjach można dowiedzieć się ze stron diecezji. Ostatnie odbyły się w październiku w diecezji wrocławskiej, gdzie dwie wdowy przyjęły obrączki na znak zawarcia związku małżeńskiego z Jezusem i podjęcia się nowej roli w Kościele.

Największa liczba takich ceremonii miała miejsce w roku 2016, kiedy wdowami i wdowcami konsekrowanymi zostało aż 41 osób. Najmniej małżonków Chrystusa przybyło w 2012 - jedynie siedmiu. Choć zapowiadało się, że 2020 może pobić niższy z rekordów, to już go przebił, nawet mimo szalejącej na świecie pandemii.

Droga do konsekracji nie jest prosta - przygotowania potrafią trwać ponad rok i związane są z dokładnym poznawaniem swojego miejsca w Kościele po otrzymaniu boskiej obrączki. Trzeba bardzo uważnie przestudiować m. in. "Vita consecrata" Jana Pawła II i jego list apostolski "Rosarium Virginis Mariae", a także "Obrzęd konsekracji dziewic" z "Mszału rzymskiego". Z prośbą o udzielenie konsekracji i nauki trzeba zwrócić się do biskupa swojej diecezji.

Czym zajmują się wdowy konsekrowane?

- "Wdowieństwo stanowi bolesne rozdarcie w projekcie życia kobiety. Czasem może go ona doświadczać jako prawdziwego unicestwienia. Ale to właśnie tam może ją dosięgnąć i spotkać Bóg, który nie odbiera nam niczego ani nikogo, jak tylko po to, by nas jeszcze hojniej obdarować. W ten sposób Bóg wzywa ją do przekroczenia śmierci mocą wiary, aby w swoim rozdartym istnieniu mogła przyjąć Zmartwychwstałego Chrystusa" - można przeczytać na stronie Konsekrowane.org. 

Są wdowy, które chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami w sieci. Jedna z nich, pani Grażyna Stempowska z archidiecezji łódzkiej postanowiła opowiedzieć o swoim doświadczeniu poprzez platformę Youtube.

- "Jestem świeżynką, jeśli chodzi o tę drogę. 4 lata temu zmarł mój mąż. (…) Jego choroba uświadomiła mi, że żyjemy w związku niesakramentalnym. (…) Powiedziałam księdzu, że żyjemy w grzechu. Został nam udzielony sakrament małżeństwa. Zaraz po śmierci męża zrozumiałam, że potrzebuję wyciszenia. Na medytacji usłyszałam: >>Chcę, żebyś była moja<<. Dopiero za rok okazało się, że istnieje nowicjat dla wdów konsekrowanych. Półtora roku później zostałam poślubiona Panu" - opowiadała.

źródło: [kobieta.wp.pl]

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >