W 2020 r. ślub z Jezusem wzięło 9 wdów. Kościół proponuje rozwiązanie dla wdowców chcących oddać się pracy charytatywnej i modlitwie.. Pixabay/stuxŹródło: Pixabay/stux
Wszystkie wideo autora Anna Dymarczyk
Autor Anna Dymarczyk - 27 Listopada 2020

"Chcę, żebyś była moja". Wdowy konsekrowane wzięły ślub z Jezusem

W 2020 r. Kościół udzielił z Jezusem ślubu kolejnym dziewięciu wdowom. W ten sposób stały się one wdowami konsekrowanymi i weszły w skład około 300 osób, które po śmierci małżonka oddały swoje życie modlitwie i działaniom charytatywnym. Taka tradycja trwa co najmniej od II wieku.

Wdowy i wdowcy konsekrowani to osoby, które oddają swoje życie modlitwie i Jezusowi po śmierci ich małżonków.

Uwaga, może być niebezpiecznie. Od tego weekendu wszystko się zmieni, trzeba się przygotować, szczególnie kierowcyUwaga, może być niebezpiecznie. Od tego weekendu wszystko się zmieni, trzeba się przygotować, szczególnie kierowcyCzytaj dalej

Kościół udzielił ślubu 9 kolejnym wdowom konsekrowanym

W 2020 roku do grona wdów konsekrowanych, Kościół dopuścił 9 kobiet. Licząc od 2010 r. w Polsce osób, które postanowiły w ten sposób zapełnić przestrzeń po zmarłym małżonku jest około 300, a może być ich o wiele więcej ze względu na to, że dopiero 10 lat temu przeprowadzono szczegółowe badanie dotyczące tej kwestii.

Dla osób, które nigdy nie weszły w stan małżeństwa istnieje możliwość zostania tzw. dziewicą konsekrowaną i w ten sposób oddanie się podobnym obowiązkom, jaki mają wdowy.

- "Już na początku II wieku młode dziewczęta i owdowiałe mężatki ślubowały, że nie wyjdą za mąż i poświęcały się modlitwie oraz dziełom charytatywnym" - poinformował portal Deon.pl. 

O konsekracjach można dowiedzieć się ze stron diecezji. Ostatnie odbyły się w październiku w diecezji wrocławskiej, gdzie dwie wdowy przyjęły obrączki na znak zawarcia związku małżeńskiego z Jezusem i podjęcia się nowej roli w Kościele.

Porażająca postawa księdza wobec apostazji młodego człowieka. Krzyk, brak poszanowania i narzucanie swojej woliPorażająca postawa księdza wobec apostazji młodego człowieka. Krzyk, brak poszanowania i narzucanie swojej woliCzytaj dalej

Największa liczba takich ceremonii miała miejsce w roku 2016, kiedy wdowami i wdowcami konsekrowanymi zostało aż 41 osób. Najmniej małżonków Chrystusa przybyło w 2012 - jedynie siedmiu. Choć zapowiadało się, że 2020 może pobić niższy z rekordów, to już go przebił, nawet mimo szalejącej na świecie pandemii.

Droga do konsekracji nie jest prosta - przygotowania potrafią trwać ponad rok i związane są z dokładnym poznawaniem swojego miejsca w Kościele po otrzymaniu boskiej obrączki. Trzeba bardzo uważnie przestudiować m. in. "Vita consecrata" Jana Pawła II i jego list apostolski "Rosarium Virginis Mariae", a także "Obrzęd konsekracji dziewic" z "Mszału rzymskiego". Z prośbą o udzielenie konsekracji i nauki trzeba zwrócić się do biskupa swojej diecezji.

Czym zajmują się wdowy konsekrowane?

- "Wdowieństwo stanowi bolesne rozdarcie w projekcie życia kobiety. Czasem może go ona doświadczać jako prawdziwego unicestwienia. Ale to właśnie tam może ją dosięgnąć i spotkać Bóg, który nie odbiera nam niczego ani nikogo, jak tylko po to, by nas jeszcze hojniej obdarować. W ten sposób Bóg wzywa ją do przekroczenia śmierci mocą wiary, aby w swoim rozdartym istnieniu mogła przyjąć Zmartwychwstałego Chrystusa" - można przeczytać na stronie Konsekrowane.org. 

Są wdowy, które chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami w sieci. Jedna z nich, pani Grażyna Stempowska z archidiecezji łódzkiej postanowiła opowiedzieć o swoim doświadczeniu poprzez platformę Youtube.

- "Jestem świeżynką, jeśli chodzi o tę drogę. 4 lata temu zmarł mój mąż. (…) Jego choroba uświadomiła mi, że żyjemy w związku niesakramentalnym. (…) Powiedziałam księdzu, że żyjemy w grzechu. Został nam udzielony sakrament małżeństwa. Zaraz po śmierci męża zrozumiałam, że potrzebuję wyciszenia. Na medytacji usłyszałam: >>Chcę, żebyś była moja<<. Dopiero za rok okazało się, że istnieje nowicjat dla wdów konsekrowanych. Półtora roku później zostałam poślubiona Panu" - opowiadała.

DZISIAJ GRZEJE:
1. TVP dostała 4,8 miliarda złotych z budżetu państwa. Inne państwowe spółki mogą tylko pomarzyć o takich pieniądzach
2. Nieoczekiwane wezwania w skrzynkach Polaków. Zaskoczenie przeżyje nawet 4,5 tys. osób
3. Rzecznik policji: Funkcjonariusze nie wiedzieli, że zatrzymują dziennikarkę. Tymczasem na zdjęciach widać coś innego

źródło: [kobieta.wp.pl]

Ogromne kontrowersje wokół stacji TVN. Wielu nadal nie kryje oburzenia, w końcu chodzi o przemocOgromne kontrowersje wokół stacji TVN. Wielu nadal nie kryje oburzenia, w końcu chodzi o przemocCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Oficjalnie wydano już rozporządzenie. Nowe restrykcje na nadchodzące święta
  2. Najbardziej niezwykły domowy chleb na świecie. Potrzebujesz 1 osobliwego składnika, smakuje wybornie
  3. Szczegóły tajnego pogrzebu Henryka Gulbinowicza. Na grobie nietypowy wieniec
  4. "Pokaż, że masz jaja". Ostre słowa w stronę Przemysława Czarnka na antenie Polsat News
  5. "Uważaj na głowę". Niesamowita inicjatywa Szpitala Klinicznego w Krakowie
  6. Nic, tylko zazdrościć. Doda pokazała zdjęcie inne niż pozostałe, wypoczywa bardzo daleko od Polski
  7. 5-letnie dziecko dokonało niewiarygodnego odkrycia. Archeolodzy nie mogą uwierzyć