W kościele w gminie Czudec nie przestrzegano limitów wiernych.. Wikimedia Commons, emil360, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en [zdjęcie wykadrowane]
Źródło: Wikimedia Commons, emil360, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en [zdjęcie wykadrowane]
Wszystkie wideo autora Julian Bakuła
Autor Julian Bakuła - 27 Lutego 2021

Parafianie zemścili się na sąsiedzie, który zgłosił łamanie obostrzeń w kościele. Złożył zawiadomienie o groźbach karalnych

Nieprzestrzeganie obostrzeń sanitarnych przyczynia się do rozprzestrzeniania się koronawirusa, wzrostu ilości zakażeń oraz zgonów. Wierni z parafii w gminie Czudec zaczęli jednak prześladować mężczyznę, który zaalarmował policję, że na mszę w tamtejszym kościele przychodzi zbyt wiele osób.

  • W związku z epidemią w kościołach obowiązują limity wiernych
  • W kościele w gminie Czudec nie były one przestrzegane
  • Wierni zaczęli prześladować mężczyznę, który powiadomił o tym policję

Jak podaje portal korso24.pl, wierni z parafii w gminie Czudec (powiat strzyżowski, województwo podkarpackie) zwrócili się przeciwko mężczyźnie, który zaalarmował policję, że nie przestrzegają obowiązujących obostrzeń dotyczących ilości osób w kościele

"W kościołach obowiązuje limit osób - max. 1 osoba na 15 m2, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m. Jeżeli wydarzenie odbywa się na zewnątrz, należy zachować dystans 1,5 m i zakryć usta i nos" - czytamy na portalu gov.pl.

Jak wylicza portal korso24.pl, biorąc pod uwagę powierzchnię czudeckiego kościoła, mogą tam przebywać równocześnie 42 osoby. Jednak z doniesień portalu wynika, że limit ten nie jest tam przestrzegany. Zwrócił na to uwagę jeden z tamtejszych mieszkańców, powiadamiając o tym policję.

Policyjne interwencje w czudeckim kościele

Przed domem Jarosława Kaczyńskiego droga pełna dziur, zaniedbane ulice. Dlaczego tak to wygląda?Przed domem Jarosława Kaczyńskiego droga pełna dziur, zaniedbane ulice. Dlaczego tak to wygląda?Czytaj dalej

W ciągu ostatniego półrocza policja wielokrotnie odwiedzała czudecki kościół. - Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Strzyżowie w ciągu ostatnich 6 miesięcy przeprowadzili 8 interwencji w dotyczących przekroczenia liczby wiernych podczas mszy w kościele w Czudcu - przekazał przywoływany przez korso24.pl rzecznik KPP w Strzyżowie podkomisarz Piotr Niemiec.

Jak podaje korso24.pl, cztery spośród tych interwencji zakończyły się pouczeniem proboszcza parafii, a w związku z trzema z nich trwają czynności wyjaśniające dotyczące wykroczenia z art. 116 § 1a Kodeksu wykroczeń.

Jak widać, zawiadomienia mężczyzny nie były zatem bezpodstawne. Według portalu korso24.pl stały się one jednak dla niego źródłem kłopotów, bo wierni z miejscowej parafii - zamiast dostosować się do obowiązujących obostrzeń - zaczęli go prześladować.

Jak podaje za portalem Nowiny24, korso24.pl, mężczyzna, który składał zawiadomienia na policję, miał usłyszeć od jednego z wiernych z czudeckiej parafii groźbę, że jeśli to się potwórzy, "to mu na rynku łeb up…doli".

5 lutego mężczyzna powiadomił o kierowanych do niego groźbach karalnych policję, która prowadzi w tej sprawie czynności sprawdzające. Jednak już 10 lutego sprawa miała swój ciąg dalszy, bo na terenie parafii rozwieszono kartki z wizerunkiem mężczyzny i obraźliwymi treściami.

- Posterunek Policji w Czudcu prowadzi w tej sprawie czynności wyjaśniające na podstawie art. 54 Kodeksu postępowania o wykroczenia, o wykroczenie z art. 63a Kodeksu wykroczeń. W tej sprawie są zbierane informacje i materiały (w tym także zapis video) w kierunku wykrycia sprawcy wykroczenia. Jedna ze wspomnianych kartek została zabezpieczona do akt czynności wyjaśniających - przekazał przywoływany przez korso24.pl rzecznik policji w Strzyżowie.

Źródło: korso24.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV: