wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Pokazali, jak naprawdę wyglądała pasterka w kościele na Podhalu. "Ciekawe, czy była policja"

25 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Podhalański kościół przeprowadził niesamowitą pasterkę, jednak mogło dojść do naruszenia zasad sanitarno-epidemicznych. Internauci nie kryją oburzenia i apelują do funkcjonariuszy o podjęcie pilnych działań w sprawie.

  • Podczas pasterki panuje limit osobowy - 1 osoba na 15 m2 kościoła

  • Na Podhalu możemy dostrzec wiernych, który mogli złamać przepisy

  • Relacja dotyczy świątyni w Wiktorówkach, miejscowości położonej 20 kilometrów od Zakopanego

"Ładna pasterka. Ale dziwne, że taka tłumna. U nas proboszcz wpuszcza 33 osoby do kościoła zgodnie z gabarytami budynku i robi transmisje na żywo na YouTubie dla tych, co nie lubią chodzić między ludzi w tej sytuacji" - komentuje internauta.

"Ciekawe, czy była policja?" - dodaje inny użytkownik Facebooka. 

Źródło: Facebook / Tatromaniak

Podhalański kościół nie zastosował się do zasad sanitarnych?

Przez wzgląd na kryzys epidemiczny pasterki są emitowane zarówno przez największe media, jak i regionalne dzienniki. Pierwszą godzinę uroczystości w Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej Królowej Tatr opublikowano na platformie YouTube. 

Z udostępnionego nagrania wynika, że członkowie Kościoła katolickiego mogli nie zastosować się do wdrożonych zasad sanitarno-epidemicznych. Trzeba przyznać, że zgromadzonym udało się utworzyć niesamowitą i wyjątkową atmosferę. Jest to szczególnie ważne, biorąc pod uwagę dramatyczną sytuację, z jaką wszyscy zmagaliśmy się przez cały rok.

Brak społecznego dystansu oraz maseczek nałożonych na usta i nos, stwarza jednak bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia osób biorących udział w pasterce. Przepisy dotyczące limitu osób mogących stawić się w świątyni są dość nieprecyzyjne.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów w świątyniach może przebywać jeden wierny na 15 metrów kwadratowych kościoła. Tymczasem trudno określić, ile wynosi powierzchnia Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej Królowej Tatr. Jednocześnie zaznaczyć należy, że o ile wewnątrz sytuacja nie była bardzo zła, przed kościołem zebrał się ogromny tłum, w którym nikt nie zachowywał dystansu, a wiele osób nie zasłaniało ust i nosa. Zgromadzenie się w podobnych grupach nawet poza domem jest obecnie niedozwolone i powoduje poważne zagrożenie.

Warto także zaznaczyć, że maseczkę podczas pasterki mogą zdjąć jedynie duchowni, prowadzący uroczystość. Na materiale zaś możemy dostrzec, że również wierni nie zastosowali się do zasad bezpieczeństwa.

Za respektowanie przepisów odpowiedzialna jest Inspekcja Sanitarna, wpierana przez służby mundurowe. Policjanci w podobnej sytuacji, zakładając, że złamano prawo, mogą wymierzyć mandat w wysokości 500 złotych. 

Sanepid zaś może wymierzyć karę administracyjną w wysokości od 10 do 30 tysięcy złotych. Od obu form sankcji można składać odwołania, co przeniesie sprawę na barki wymiaru sprawiedliwości. 

Źródło: [Facebook/Tatromaniak]

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >