wtv.pl
Kościół Katolicki

(zdj. il.) ; Pixabay / kisistvan77

Mocne opinie Polaków po filmie Sekielskich. Badanie nie pozostawia złudzeń

18 Maja 2020

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Kościół Katolicki przechodzi poważny kryzys. Kolejny film braci Sekielskich zdecydowanie podważa wiarygodność instytucji. Swoje zdanie na ten temat postanowili wyrazić ci, którzy obejrzeli słynną już "Zabawę w chowanego". Duchowni, ale i rządzący z pewnością będą chcieli o tym szybko zapomnieć.

Druga część trylogii o ukrywaniu księży-pedofilów wreszcie ujrzała światło dzienne. Znana wszystkim już "Zabawa w chowanego" bije rekordy popularności. Od soboty produkcja przekroczyła próg miliona wyświetleń. Wielu twierdzi, że jest ona jeszcze bardziej poruszająca od swojego poprzednika. Sceny zaprezentowane na ekranach pozostają w pamięci na długo. Swoje oburzenie wobec zaniechań hierarchów kościelnych widzowie postanowili wyrazić w badaniu. Sondaż IBRIS dla portalu Onet zaskakuje.

Kościół Rzymskokatolicki ma problem z pedofilią w swoich szeregach?

Na łamach Onetu opublikowano ważne badanie. Instytut IBRIS przeanalizował nastroje społeczne po publikacji filmu braci Sekielskich. Znacznie wpłynęły one na poparcie dla działań duchownych. Ucierpiało też zaufanie, jakim cieszyli się księża. Jednak o zaniechania w sprawie przemocy seksualnej wobec dzieci oskarżeni zostali także rządzący. Jak podaje Onet, ponad 70% respondentów uważa, że rząd z ramienia Prawa i Sprawiedliwość nie radzi sobie z tą aferą. Jak tłumaczy portal, na przekazane odpowiedzi wpływały nie tylko kwestie wiary czy preferencje polityczne, ale i źródła przepływu informacji.

Wśród ponad 70% negatywnych opinii aż 47.2% osób zadeklarowało, że działania podjęte przez rządzących są "zupełnie niewystarczające". 24.2% określiło je jedynie mianem "niewystarczających". Tylko 1.4% badanych uznało, że rząd "zdecydowanie" opanował zamieszanie wokół kapłanów-pedofilów. Umiarkowane, ale wciąż pozytywne reakcje na poczynania władz z ramienia PiS miało 9.4%. Warto dodać, że 17.5% ankietowanych nie zajęło jednoznacznego stanowiska w tej sprawie.

Źródło: [Onet "Sondaż IBRiS dla Onetu: jak Polacy oceniają działania rządu ws. problemu pedofilii w Kościele?" 18.05.20]

Alan WysockiAutor

Ateista roku 2018, redaktor WTV.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: wtv@iberion.pl

Podobne artykuły

Marek BAZAK/East News

Polska

Weekendowa przerwa techniczna w bankach. Jakie utrudnienia czekają na klientów?

Czytaj więcej >
TRICOLORS/East News

Polska

Rafał Ziemkiewicz zatrzymany lotnisku. Służby zabrały mu telefon i leki

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska

Prof.Horban: Rada Medyczna coraz bliżej zarekomendowania obostrzeń. Ograniczenia na wzór Francji

Czytaj więcej >
Straż Graniczna komentuje sprawę uchodźców z Michałowa

Polska

"Odmówili złożenia takiego wniosku w Polsce". SG komentuje sprawę uchodźców z Michałowa

Czytaj więcej >
Protesty: pod Kancelarią Premiera rozbiło się "czerwone miasteczko"

Polska

Protest pracowników sądów i prokuratur. Pod KPRM wyrosło "czerwone miasteczko"

Czytaj więcej >
Lublin

Polska

Lublin: Odnaleziono ciała trójki martwych dzieci. Ich matka przyznała się, że to ona je zabiła

Czytaj więcej >