wtv.pl
Kościół Katolicki

(zdj. il.) ; Pixabay / kisistvan77

Mocne opinie Polaków po filmie Sekielskich. Badanie nie pozostawia złudzeń

18 Maja 2020

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Kościół Katolicki przechodzi poważny kryzys. Kolejny film braci Sekielskich zdecydowanie podważa wiarygodność instytucji. Swoje zdanie na ten temat postanowili wyrazić ci, którzy obejrzeli słynną już "Zabawę w chowanego". Duchowni, ale i rządzący z pewnością będą chcieli o tym szybko zapomnieć.

Druga część trylogii o ukrywaniu księży-pedofilów wreszcie ujrzała światło dzienne. Znana wszystkim już "Zabawa w chowanego" bije rekordy popularności. Od soboty produkcja przekroczyła próg miliona wyświetleń. Wielu twierdzi, że jest ona jeszcze bardziej poruszająca od swojego poprzednika. Sceny zaprezentowane na ekranach pozostają w pamięci na długo. Swoje oburzenie wobec zaniechań hierarchów kościelnych widzowie postanowili wyrazić w badaniu. Sondaż IBRIS dla portalu Onet zaskakuje.

Kościół Rzymskokatolicki ma problem z pedofilią w swoich szeregach?

Na łamach Onetu opublikowano ważne badanie. Instytut IBRIS przeanalizował nastroje społeczne po publikacji filmu braci Sekielskich. Znacznie wpłynęły one na poparcie dla działań duchownych. Ucierpiało też zaufanie, jakim cieszyli się księża. Jednak o zaniechania w sprawie przemocy seksualnej wobec dzieci oskarżeni zostali także rządzący. Jak podaje Onet, ponad 70% respondentów uważa, że rząd z ramienia Prawa i Sprawiedliwość nie radzi sobie z tą aferą. Jak tłumaczy portal, na przekazane odpowiedzi wpływały nie tylko kwestie wiary czy preferencje polityczne, ale i źródła przepływu informacji.

Wśród ponad 70% negatywnych opinii aż 47.2% osób zadeklarowało, że działania podjęte przez rządzących są "zupełnie niewystarczające". 24.2% określiło je jedynie mianem "niewystarczających". Tylko 1.4% badanych uznało, że rząd "zdecydowanie" opanował zamieszanie wokół kapłanów-pedofilów. Umiarkowane, ale wciąż pozytywne reakcje na poczynania władz z ramienia PiS miało 9.4%. Warto dodać, że 17.5% ankietowanych nie zajęło jednoznacznego stanowiska w tej sprawie.

Źródło: [Onet "Sondaż IBRiS dla Onetu: jak Polacy oceniają działania rządu ws. problemu pedofilii w Kościele?" 18.05.20]

Podobne artykuły

W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >
W Czaczu w Wielkopolsce służby wezwane zostały do samobójcy

Polska

Samobójstwo 27-latka w Czaczu w Wielkopolsce. Mężczyzna powiesił się na drzewie

Czytaj więcej >