wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Polscy kapłani stanęli po stronie ofiar i sprzeciwili się hierarchom. "Zrobiliśmy to, czego nie mają odwagi zrobić"

11 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Anna Dymarczyk

Udostępnij:

Słowa Tadeusza Rydzyka wzbudziły niesamowite emocje nie tylko poza Kościołem, ale również w nim. Niektórzy biskupi jasno pokazali, że na takie wypowiedzi nie ma miejsca w ich społeczności, a teraz dołączają do nich kolejni kapłani oraz siost

  • Słowa Tadeusza Rydzyka dot. obrony biskupa Janiaka o księżach, którzy mogą mieć pokusy, wstrząsnęły całą Polską

  • W tej sprawie szybko zareagował prymas Polski, bp Wojciech Polak oraz biskupi Grzegorz Ryś i Damian Muskus, którzy potępili działania toruńskiego redemptorysty

  • By wesprzeć ofiary i zauważyć to, w jaki sposób zostały pominięte w wypowiedzi Rydzyka, ojcowie Paweł Gużyński i Tomasz Biłka z zakonu dominikanów postanowili zorganizować specjalną akcję

  • "Tylko powiedz każdemu" to inicjatywa, w której księża i siostry zakonne otwarcie sprzeciwiają się w klipach zachowawczemu podejściu Kościoła do czynów pedofilnych dokonywanych przez księży.

W przedsięwzięcie zaangażowało się wiele sióstr zakonnych i księży. Zakonnicy wciąż oczekują na większy odzew.

Sprzeciwili się słowom Rydzyka, chcą pokazać ludzką twarz polskiego Kościoła

Ojcowie Paweł Gużyński i Tomasz Biłka z zakonu dominikanów postanowili wyrazić bardzo ostry sprzeciw wobec nie tylko przerażających słów ojca Rydzyka o pokusach księży, ale również zachowawczej postawy polskiego Kościoła wobec pedofilii. Na pierwszy plan w takich sprawach, jak twierdzą, wciąż wychodzą duchowni, nie zaś ofiary, które są w tym wypadku najważniejsze. 

W związku z tym ojcowie zorganizowali akcję "Tylko powiedz każdemu", której celem było właśnie wsparcie dla ofiar czynów pedofilskich i molestowania ze strony księży. W zamieszczonym na portalach społecznościowych nagraniu uczestniczyli kapłani i siostry zakonne, którzy, trzymając kartkę z napisem "Jestem po stronie skrzywdzonych przez ludzi Kościoła", recytowali fragment z Ewangelii św. Mateusza: Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili.

- W gronie sygnatariuszy listu zwykłych sióstr i księży postanowiliśmy nagrać, krótki clip, w którym wracamy do prostoty i oczywistości przesłania Ewangelii. Zdecydowaliśmy się w ten sposób publicznie stanąć po stronie osób skrzywdzonych przez ludzi Kościoła. Zrobiliśmy to, czego odwagi zrobić nie mają polscy biskupi i wielu duchownych. To publiczne zobowiązanie, że będziemy słowem i czynem walczyć o sprawiedliwość dla skrzywdzonych i im pomagać przede wszystkim wówczas kiedy to będzie zmaganie się ze strukturami własnego Kościoła - opowiadał o. Gużyński w rozmowie z portalem Gazeta.pl

- Trzeba okazać szacunek osobom skrzywdzonym przez Kościół oraz wesprzeć abp Wojciecha Polaka i pokazać, że Kościół ma inną twarz niż tylko ta o. Rydzyka. Szczególnie apeluję do księży! Przestańcie się bać o własne tyłki! Jeśli wzywacie z ambon do wierności Ewangelii, to się nie ociągajcie i dajcie dobry przykład. Jeśli chcemy wzywać do heroizmu wiary, to droga prowadzi przez porzucenie konformizmu i oportunistycznych wygibasów - pisał na mediach społecznościowych. 

Twarz Kościoła twarzą Antychrysta

- Milczenie reszty hierarchów, brak sprzeciwu księży, klerykalizm świeckich (jeszcze gorszy od klerykalizmu kleru), diabelskie odwrócenie pojęć (zło nazywane dobrem, dobro złem) sprawia, że twarz Kościoła coraz bardziej jawi mi się jako twarz Antychrysta. Przekroczyliśmy ostateczny punkt, poza którym dalsze milczenie jest oczywistym złem - pisał o. Tomasz Biłka. 

Wciąż można dołączyć do akcji - wystarczy nagrać film z trzymaną przed sobą kartką z napisem "Jestem po stronie skrzywdzonych przez ludzi Kościoła" i wyrecytować podany wyżej fragment Ewangelii oraz dodać tekst napisany na papierze, a następnie nagranie przesłać ojcom. 

Tytuł akcji "Tylko powiedz każdemu" ma nawiązywać do tytułu filmu pierwszego w temacie nadużyć seksualnych w Kościele filmu braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu"

W akcji wzięli dotychczas udział: Maciej Biskup OP, ks. Adam Bobek, s. Izabela Fink, Wojciech Jędrzejewski OP, ks. Dariusz Kaczor, Krzysztof Kocjan OP, ks. Krzysztof Konwerski, ks. Maciej K. Kubiak, ks. Arkadiusz Lechowski, ks. Wojciech Mittelstaed, ks. Krzysztof Niedałtowski, s. Magdalena Obarska, ks. Łukasz Olszewski, Vitaliy Osmolovskyy SJ, ks. Andrzej Piotr Perzyński, s. Maria Pilar Casado Tarin, o. Łukasz Pinio, ks. Bartosz Rajewski, s. Barbara Radzimińska, ks Aleksander Seniuk, o. Przemysław Skąpski, ks. Kazimierz Sowa, ks. Andrzej Stefański, ks. Andrzej Szostek, ks. Marek Wirkus, ks. Adam Wróblewski.

Nie było jeszcze oficjalnej reakcji episkopatu na zorganizowaną akcję.

źródło: [gazeta.pl]

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >