wtv.pl > Polska > Na katechetów i kapelanów wydaliśmy ponad 7 miliardów złotych. Tylko przez 4 lata
Konrad Wrzesiński
Konrad Wrzesiński 19.03.2022 08:31

Na katechetów i kapelanów wydaliśmy ponad 7 miliardów złotych. Tylko przez 4 lata

wtv
WTV.pl

Szczegóły ekspertyzy Biura Analiz Sejmowych przytaczał serwis OKO.press. Dziennikarze portalu powoływali się na dane z lat 2014-2018. Wykonanie analizy zleciła obecna posłanka Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus. Obejmuje ona między innymi koszty wynagrodzeń oraz liczbę etatów na stanowiskach nauczycieli religii oraz kapelanów w:

  • Siłach Zbrojnych RP,

  • policji,

  • straży granicznej,

  • Biurze Ochrony Państwa, a następnie w Służbie Ochrony Państwa,

  • straży pożarnej,

  • zakładach karnych i aresztach śledczych,

  • zakładach poprawczych i schroniskach dla młodzieży,

  • Krajowej Administracji Skarbowej.

We wspomnianym okresie pieniądze przeznaczane zarówno na na katechetów, jak i kapelanów systematycznie rosły. Jeszcze w roku 2014 katecheza kosztowała państwo 1 346 milionów. W roku 2018 było to już jednak 1 485 milionów, a zatem o 139 milionów złotych więcej.

Jaką łączną kwotę ujawnia analiza BAS? Polecamy trzymać się mocno. "Wynagrodzenia katechetów i kapelanów wyniosły w 2018 roku łącznie 1 509 milionów złotych, a w latach 2014-2018 łącznie ponad 7 mld 103 milionów złotych", informowało przed rokiem OKO.press.

Kościół nie zamierza wynosić się ze szkół

Choć po serii afer związanych z pedofilią w instytucji liczni komentatorzy przekonywali, że Kościół jest obecnie kolosem na glinianych nogach, jego wpływy nadal są ogromne. Również w polskiej szkole, skąd księża ani myślą się wynosić.

Rzecz tyleż irytująca dla niektórych, co logiczna z perspektywy duchownych. Od 1 stycznia 2018 roku katecheci na etacie zarabiają średnio 4 960 zł brutto, czyli 3523 zł netto.

Choć część polityków (w tym głównie przedstawiciele Lewicy) apelowała już o wyprowadzenie religii ze szkół, przedstawiciele Kościoła katolickiego przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego apelowali do rządzących, by tradycja katechezy w szkołach była kontynuowana.

W oficjalnym komunikacie Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski, który opublikowano tydzień przed powrotem uczniów do szkół, wskazywano, że ma ona ogromne znaczenia dla wychowania dzieci. Zdaniem KEP lekcje religii stanowić mogą doskonałe źródło wiedzy o religii w historii, a także w kulturze.

Co więcej, przekazano, że katecheza przedstawia wartość nie tylko dla osób wierzących. Zaznaczono, że uczniowie niezdecydowani w kwestii wiary zyskują w ten sposób okazję do zadawania niezwykle istotnych pytań.

Na koniec warto zaznaczyć, że w roku 2018 na etacie w szkole znajdowało się  21 719,15 katechetów. W roku 2014 było ich 21 019,65. Kościół najwyraźniej wciąż ma się zatem nie najgorzej.

źródło: OKO.press

Powiązane