wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Na katechetów i kapelanów wydaliśmy ponad 7 miliardów złotych. Tylko przez 4 lata

3 Listopada 2020

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Pozycję Kościoła nadal należałoby uznać za stosunkowo mocną. W ciągu czterech lat działalność katechetów w przeróżnych instytucjach kosztowała państwo kilka miliardów złotych. Jeśli doliczymy do tego etaty kapelanów, otrzymamy

Szczegóły ekspertyzy Biura Analiz Sejmowych przytaczał serwis OKO.press. Dziennikarze portalu powoływali się na dane z lat 2014-2018. Wykonanie analizy zleciła obecna posłanka Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus. Obejmuje ona między innymi koszty wynagrodzeń oraz liczbę etatów na stanowiskach nauczycieli religii oraz kapelanów w:

  • Siłach Zbrojnych RP,

  • policji,

  • straży granicznej,

  • Biurze Ochrony Państwa, a następnie w Służbie Ochrony Państwa,

  • straży pożarnej,

  • zakładach karnych i aresztach śledczych,

  • zakładach poprawczych i schroniskach dla młodzieży,

  • Krajowej Administracji Skarbowej.

We wspomnianym okresie pieniądze przeznaczane zarówno na na katechetów, jak i kapelanów systematycznie rosły. Jeszcze w roku 2014 katecheza kosztowała państwo 1 346 milionów. W roku 2018 było to już jednak 1 485 milionów, a zatem o 139 milionów złotych więcej.

Jaką łączną kwotę ujawnia analiza BAS? Polecamy trzymać się mocno. "Wynagrodzenia katechetów i kapelanów wyniosły w 2018 roku łącznie 1 509 milionów złotych, a w latach 2014-2018 łącznie ponad 7 mld 103 milionów złotych", informowało przed rokiem OKO.press.

Kościół nie zamierza wynosić się ze szkół

Choć po serii afer związanych z pedofilią w instytucji liczni komentatorzy przekonywali, że Kościół jest obecnie kolosem na glinianych nogach, jego wpływy nadal są ogromne. Również w polskiej szkole, skąd księża ani myślą się wynosić.

Rzecz tyleż irytująca dla niektórych, co logiczna z perspektywy duchownych. Od 1 stycznia 2018 roku katecheci na etacie zarabiają średnio 4 960 zł brutto, czyli 3523 zł netto.

Choć część polityków (w tym głównie przedstawiciele Lewicy) apelowała już o wyprowadzenie religii ze szkół, przedstawiciele Kościoła katolickiego przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego apelowali do rządzących, by tradycja katechezy w szkołach była kontynuowana.

W oficjalnym komunikacie Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski, który opublikowano tydzień przed powrotem uczniów do szkół, wskazywano, że ma ona ogromne znaczenia dla wychowania dzieci. Zdaniem KEP lekcje religii stanowić mogą doskonałe źródło wiedzy o religii w historii, a także w kulturze.

Co więcej, przekazano, że katecheza przedstawia wartość nie tylko dla osób wierzących. Zaznaczono, że uczniowie niezdecydowani w kwestii wiary zyskują w ten sposób okazję do zadawania niezwykle istotnych pytań.

Na koniec warto zaznaczyć, że w roku 2018 na etacie w szkole znajdowało się  21 719,15 katechetów. W roku 2014 było ich 21 019,65. Kościół najwyraźniej wciąż ma się zatem nie najgorzej.

źródło: OKO.press

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >