Kościół walczy z wywołanymi epidemią kłopotami finansowymi.. (zdj.il.) ARKADIUSZ ZIOLEK/East NewsŹródło: (zdj.il.) ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 3 Czerwca 2020

Pusta taca przez epidemię, kościół w poważnych tarapatach. Wierni mogą być proszeni o przelewy?

Kościół katolicki zmaga się obecnie z ostrym kryzysem finansowym, wywołanym epidemią. Przez przeszło dwa miesiące ilość wiernych mogących przebywać w świątyniach była mocno ograniczona, co w naturalny sposób przełożyło się na znacznie mniejsze wpływy z tacy. Niektóre parafie proszą wiernych o przelewy finansowe, które pomogą im przetrwać trudne chwile.

Jako najdobitniejszy przykład znaczącej obniżki wpływów do kościelnej kasy "Gazeta Wyborcza" wymienia parafię św. Urszuli Ledóchowskiej w Gdańsku, która w okresie od 13 marca do 19 kwietnia zebraał jedynie 11 270 złotych płynących z ofiar wiernych. Oznacza to, że wpływy zmniejszyły się aż o 70 procent. Zbiórki z tacy w okresie ograniczonej liczby osób, jakie mogły przebywać w świątyniach, wystarczały jedynie na najpilniejsze potrzeby. W podobnej sytuacji jest znakomita część polskich parafii.

Skandaliczne sceny na antenie TVP. Prowadzący Skandaliczne sceny na antenie TVP. Prowadzący "Pytanie na śniadanie" przekazali widzom szkodliwe radyCzytaj dalej

Kościół prosi o przelewy

Zmuszone do nietypowych działań władze kościelne wykazały się prawdziwą kreatywnością. Jak wskazuje portal nto.pl, pomysłów jest wiele. Większość z nich dotyczy jednak apeli skierowanych do wiernych. Niektóre parafie (jak choćby Wspólnota Mężczyźni Świętego Józefa we Wrocławiu) ogłosiły zbiórki. Inne przypominają, że pomoc ze strony członków wspólnoty jest ich obowiązkiem.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Czy Agata Duda powinna otrzymać pensję z budżetu państwa? Zaskakujący wynik sondy
2. W Rosji doszło do wielkiej katastrofy ekologicznej. Eksperci: to wywoła problem na długie lata

Cześć duchownych postawiła jednak na technologię. Przedstawiciele licznych parafii zaapelowali do wiernych, by ci zdecydowali się wspomóc ich przelewem bankowym, zwracając uwagę, że obecnie można dokonać tego, nie wychodząc z domu.

Warto dodać, że kryzys spowodowały nie tylko ograniczone środki z tacy. Na trudną sytuację wpłynęło też odwołanie bądź przełożenie znacznej części sakramentów, w tym ślubów czy komunii.

Wszystko wskazuje jednak na to, że najgorsze chwile Kościół może mieć już za sobą. Sytuacja, choć poważna, z wolna powinna wracać do normy. Przypomnijmy, że decyzją rządzących liczba osób mogących przebywać w miejscach kultu religijnego ponownie jest nieograniczona. Jedynym warunkiem jest noszenie maseczek przez wiernych.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ostrzeżenia IMGW dla kilku województw. Nadciągają burze z gradem
  2. Przeraźliwa przepowiednia Jackowskiego. Jasnowidz mówi o dziwnej rzeczy. Co się wydarzy?
  3. Jolanta Kwaśniewska po raz pierwszy publicznie poparła jednego z kandydatów na prezydenta. Powiedziała coś, co zaskoczyło wszystkich
  4. Kardynał Stefan Wyszyński wolałby to ukryć? Lokalna społeczność wspomina, jak targał dziewczęta za włosy i wiele innych
  5. Danuta Holecka chciałaby zapomnieć o nagraniu sprzed lat. Jej ukochane dziecko wołało o pomoc
  6. Zaginęła podczas rodzinnych wakacji. Porażającą hipotezę o jej losach przekazali śledczy

Źródło: Gazeta Wyborcza / nto.pl