wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Pusta taca przez epidemię, kościół w poważnych tarapatach. Wierni mogą być proszeni o przelewy?

3 Czerwca 2020

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Kościół katolicki zmaga się obecnie z ostrym kryzysem finansowym, wywołanym epidemią. Przez przeszło dwa miesiące ilość wiernych mogących przebywać w świątyniach była mocno ograniczona, co w naturalny sposób przełożyło się na znacznie mniejs

Jako najdobitniejszy przykład znaczącej obniżki wpływów do kościelnej kasy "Gazeta Wyborcza" wymienia parafię św. Urszuli Ledóchowskiej w Gdańsku, która w okresie od 13 marca do 19 kwietnia zebraał jedynie 11 270 złotych płynących z ofiar wiernych. Oznacza to, że wpływy zmniejszyły się aż o 70 procent. Zbiórki z tacy w okresie ograniczonej liczby osób, jakie mogły przebywać w świątyniach, wystarczały jedynie na najpilniejsze potrzeby. W podobnej sytuacji jest znakomita część polskich parafii.

Kościół prosi o przelewy

Zmuszone do nietypowych działań władze kościelne wykazały się prawdziwą kreatywnością. Jak wskazuje portal nto.pl, pomysłów jest wiele. Większość z nich dotyczy jednak apeli skierowanych do wiernych. Niektóre parafie (jak choćby Wspólnota Mężczyźni Świętego Józefa we Wrocławiu) ogłosiły zbiórki. Inne przypominają, że pomoc ze strony członków wspólnoty jest ich obowiązkiem.

Cześć duchownych postawiła jednak na technologię. Przedstawiciele licznych parafii zaapelowali do wiernych, by ci zdecydowali się wspomóc ich przelewem bankowym, zwracając uwagę, że obecnie można dokonać tego, nie wychodząc z domu.

Warto dodać, że kryzys spowodowały nie tylko ograniczone środki z tacy. Na trudną sytuację wpłynęło też odwołanie bądź przełożenie znacznej części sakramentów, w tym ślubów czy komunii.

Wszystko wskazuje jednak na to, że najgorsze chwile Kościół może mieć już za sobą. Sytuacja, choć poważna, z wolna powinna wracać do normy. Przypomnijmy, że decyzją rządzących liczba osób mogących przebywać w miejscach kultu religijnego ponownie jest nieograniczona. Jedynym warunkiem jest noszenie maseczek przez wiernych.

Źródło: Gazeta Wyborcza / nto.pl

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >