Kościół. Flickr/Episkopat News
Źródło: Flickr/Episkopat News
Wszystkie wideo autora Anna Dymarczyk
Autor Anna Dymarczyk - 1 Października 2020

Zaskakujące vademecum episkopatu. Księża nie będą mogli spotykać się z małoletnimi sam na sam

Pojawiły się nowe zalecenia dla księży dotyczące osób małoletnich. Duchowni mają unikać odosobnionych miejsc na spowiedź czy informować rodziców o godzinach rozpoczęcia i zakończenia mszy. Vademecum wydał włoski episkopat. Kiedy przyjdzie czas na polski Kościół?

Włoski episkopat tłumaczy swoją decyzję "zachowaniem czujności wobec zachowań i sytuacji, które mogłyby narazić najmłodszych na niebezpieczeństwo". Czy polski Kościół podejmie podobne działania?

Ostatnie wydanie Ostatnie wydanie "Wiadomości" TVP nie zostanie zapomniane. Ofiary prześladowań potraktowane w okropny sposóbCzytaj dalej

Włoski kościół proponuje nowe rozwiązania

Włoski kośćiół, który jak dotąd tylko geograficznie znajdował się najbliżej papieża Franciszka, teraz ma działać zgodnie z polityką argentyńskiego papieża, dla którego zbrodnia pedofilii jest jedną z najgorszych, bo popełnionych na niewinnych dzieciach. Konferencja włoskiego episkopatu wydała dwa tomy nowego poradnika, który dotyczy zapobieganiu nadużyciom wobec dzieci. Vademecum zostało rozprowadzone po parafiach, by mogło trafić nie tylko do księży, ale też katechetów i wychowawców.

Szczególną uwagę poświęconono "unikaniu sytuacji, w której ksiądz znajdzie się sam na sam z osobą małoletnią w swoim mieszkaniu" oraz odpowiednim zachowaniom osób dorosłych wobec małoletnich. Zarządzono też, by młodsi ministranci "w żadnym razie nie przebywali w kościele dłużej niż uzgodniono to z ich rodzinami" oraz by księża "unikali specjalnych relacji z jedną z osób lub tworzenia elitarnych kręgów".

W szczegółach vademecum zawarto też informacje o wycieczkach i koloniach organizowanych przez parafie - wymagana jest stała obecność wychowawców oraz umieszczenie dzieci w wieloosobowych pokojach, by łatwiej było o kontrole tego, gdzie przebywaja.

Jarosław Kaczyński nie przyjmuje sprzeciwów. W PiS polecą głowy?Jarosław Kaczyński nie przyjmuje sprzeciwów. W PiS polecą głowy?Czytaj dalej

Podobną czujność należy przenieść na media społecznościowe. Episkopat zabronił księżom nagrywania i fotografowania dzieci bez zgody ich rodziców. Podkreślono bardzo mocno, że do nadużyć może dojść nawet bez kontaktu fizycznego.

- Troska i ochrona małoletnich jest priorytetem, w co od zawsze zaangażowane są nasze parafie - oświadczyli przedstawiciele włoskiego Kościoła.

Czy polski Kościół pójdzie w ich ślady?

Polski episkopat na razie nie skomentował tej sprawy. Wiele zależy od tego, czy inne kraje pójdą w ślady Włoch. Sytuacja w Polsce jest jednak o wiele bardziej skomplikowana, również ze względu na uwikłania polskich biskupów w tuszowanie spraw pedofilskich. Kuria oszczędnie zgłasza również sparwy nadużyć seksualnych wobec dzieci do prokuratury.

Ostatnio rzeszowska kuria zdecydowała się nie zgłaszać sprawy o molestowanie dzieci w konfesjonale przez księdza Andrzeja M., tłumacząc swoją decyzje zbyt skąpym materiałem dowodowym. Ułaskawiony został też jeden z niegatywnych bohaterów filmu braci Sekielskich. Słyszy się też o ostrym konflikcie w polskim Kościele - jednym z jego objawów jest list ks. Isakowicza-Zaleskiego do kard. Dziwisza. List dotyczył ośmiu księży-pedofilów i został wysłany w 2012 roku. Dziwisz twierdzi, że takiego listu nie otrzymał, a nadawca wypomina mu tuszowanie spraw pedofilskich w polskim kościele.

Wzajemne oskarżenia trwają od dłuższego czasu, nie widać jednak perspektyw na poprawę sytuacji w polskim Kościele. Nadzieja tylko w tym, ze niedługo inne kraje pójdą za przykładem Włoch i polski episkopat stanie pod ścianą.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Wiecie, czyją córką jest znana z TVN Dorota Szelągowska? Ma szalenie popularną matkę, wielu fanom umknęło
2. Kultowa scena z obiadem polowym z "Czterech pancernych i psa" kryje za sobą porażającą historię. Aktorzy do dziś czują niesmak
3. Pierwszy potwierdzony przypadek groźnej choroby w województwie wielkopolskim. Sytuacja jest poważna

źródło: [wiadomosci.dziennik.pl]

Doda cała we łzach, do sieci trafiło niecodzienne nagranie. Co się stało?Doda cała we łzach, do sieci trafiło niecodzienne nagranie. Co się stało?Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Po 15 latach zażądali od niego zapłaty abonamentu RTV. Jednak wyrok sądu upokorzył Pocztę
  2. Pilnie zwołano sztab kryzysowy w Warszawie. "Sytuacja jest bardzo poważna"
  3. Obecne zarobki prezydenta wynoszą około 20 tys. złotych. Czy powinien otrzymać podwyżkę?
  4. Robert Mazurek postanowił przerwać wywiad. Powód jest skandaliczny, nie powinno się wydarzyć
  5. Wiemy co dalej z pozycją Jarosława Kaczyńskiego w rządzie. Najnowsze doniesienia
  6. Wideo - Policyjny radiowóz mógł doprowadzić do wielkiej tragedii. O krok od groźnego wypadku

Źródło: [Express Ilustrowany/RMF FM/Plotek]