wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Komunia na zupełnie nowych zasadach. Episkopat wydał pilne stanowisko w sprawie

3 Października 2020

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Od dziś komunia przejdzie przez poważne zmiany. Hierarchowie podjęli ważną decyzję w sprawie kościelnego obrzędu. Warto się zainteresować i przygotować, by kapłan nie złamał obowiązujących przepisów. Powodem stanowiska Episkopatu jest pogarszająca

Świątynie katolickie, podobnie jak inne miejsca publiczne, nie są wolne od wirusa. Zarówno w kawiarniach, jak i w kościołach możemy wywołać kolejne ognisko zakażeń. Wiele sakramentów oraz uroczystości wiąże się z bezpośrednim kontaktem z duchownym. Episkopat, chcąc zadbać o zdrowie katolików, ustanowił nowe zasady. Komunia w Polsce będzie przyznawana na rękę. Zalecenie to zostało przedstawione przez najwyższych hierarchów związku wyznaniowego.

Od dziś komunia tylko na rękę? Episkopat zalecił wdrożenie zmian

Sposób wręczania Eucharystii budzi kontrowersje wśród społeczności kapłańskiej. Przypomnijmy, że w 2005 roku dopuszczono przeprowadzanie komunii poprzez przekazanie jej bezpośrednio na rękę. Rozwiązanie to nie zapewnia pełnego bezpieczeństwa wiernym. Kapłan zakażony wirusem może z łatwością przetransmitować go poprzez ważny sakrament. Spór wokół komunii skutecznie podzielił księży. Najbardziej konserwatywni zakonnicy uważają zliberalizowanie przepisów za jawne naruszenie zasad wiary.

Episkopat ponownie ustosunkował się do debaty wokół komunii. Przedstawiciele Kościoła już nie tylko zezwalają, ale i zachęcają, by przekazywać wiernym ciało i krew Jezusa Chrystusa do ręki. Dotychczas wiele parafii wciąż przyznawało ją bezpośrednio do ust wiernych. Ważne zmiany objęły również nadchodzące chodzenie po kolędzie. Konferencja Episkopatu Polski, podobnie jak w przypadku komunii, zadecydowała o nałożeniu obostrzeń na duszpasterzy. Zgodnie z nowymi przepisami, będą oni odwiedzać jedynie te domy, do których zostaną zaproszeni przez ich gospodarzy. 

Od dziś komunia powinna być przekazywana na rękę. Warto jednak zaznaczyć, że postawienie Episkopatu nie jest wiążące. "Aktualna sytuacja epidemiczna uniemożliwia przeprowadzenie tzw. kolędy w tradycyjnej formie. Odwiedziny duszpasterskie ograniczamy wyłącznie do błogosławieństwa nowych domów i mieszkań na zaproszenie gospodarzy" - czytamy w stanowisku katowickiej kurii, które cytuje Polska Agencja Prasowa. Wdrażanie nowych przepisów jest niezbędne, by zminimalizować ryzyko transmisji wirusa.

Źródło: [Wirtualna Polska/Polska Agencja Prasowa]

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >