wtv.pl > Polska > Kompletujemy strój do biegania — o czym nie można zapomnieć?
Barbara Daszuta
Barbara Daszuta 19.03.2022 09:12

Kompletujemy strój do biegania — o czym nie można zapomnieć?

Kompletujemy strój do biegania — o czym nie można zapomnieć?
Materiały Partnera

Artykuł zewnętrzny

Jogging to świetny sposób na poprawę kondycji, zrzucenie zbędnych kilogramów i dobre samopoczucie. Potrzebna jest do niego motywacja i odpowiedni strój. Powinien on zapewniać nam komfort, swobodę ruchów i być dostosowany do warunków atmosferycznych. O czym nie można zapomnieć, kompletując strój do biegania? Podpowiadamy.

Buty do biegania

Niewątpliwie najważniejszym elementem stroju każdego biegacza są buty. Warto zainwestować w dobrze wykonane, wysokiej jakości obuwie, ponieważ od niego zależy nasz komfort i bezpieczeństwo podczas treningu. Buty muszą przede wszystkim dobrze amortyzować stopę, ponieważ większość z nas biega na twardych powierzchniach, a każde uderzenie w takie podłoże jest obciążeniem dla naszych stawów. Jeżeli buty nie będą odpowiednio amortyzować takich wstrząsów, możemy zacząć odczuwać ból. Obuwie do biegania musi również bardzo dobrze trzymać stopę. Oznacza to, że cholewka powinna być z jednej strony elastyczna, tak by zapewnić nam wygodę, a z drugiej strony być wytrzymała, by zagwarantować nam stabilność. Obuwie musi być również idealnie do nas dopasowane. Nie oznacza to tylko doboru odpowiedniego rozmiaru, ale również uwzględnienie naszego typu stopy. Powinno być co najmniej o pół rozmiaru większe od butów noszonych przez nas na co dzień. Jeśli chodzi o typ stopy, to mamy do wyboru: supinujący, pronujący i neutralny. Najlepiej obuwie dobiorą nam specjaliści. Możemy skorzystać z promocji oferowanych w sklepie 4F black friday.

Odzież do biegania

Zazwyczaj strój do biegania składa się z koszulki i spodni. Powinien być dostosowany do pory roku i warunków atmosferycznych, w jakich będziemy wykonywać trening. Wybierając koszulkę z krótkim rękawem, najlepiej zdecydować się na wykonaną z materiału termoaktywnego, który zapewni nam odpowiednią wentylację i odprowadzi pot na zewnątrz. Bawełniana bluzka nie jest najlepszym wyborem. Kolejnym elementem jest bluza do biegania, która może być dodatkowym okryciem na koszulkę lub samodzielną warstwą. Powinna być wykonana ze specjalnych materiałów, które odprowadzają wilgoć i być nieco luźniejsza od koszulki. Warto też zwrócić uwagę czy posiada otwory wentylacyjne, dzięki którym zapewni nam przewiewność. 

Ostatnim elementem są legginsy do biegania które powinny być obcisłe, aby szybko odparowały pot z powierzchni naszego ciała, a także nie krępowały naszych ruchów. Obszerne bawełniane dresy nie sprawdzą się podczas takiego treningu, ponieważ nie mamy w nich takiej swobody jak w obcisłych ubraniach. Tutaj również warto wybrać te, wykonane z materiałów oddychających. Dobrze jeśli będą wyposażone w mini sakiewkę na klucze od wewnętrznej strony. Kobiety nie powinny zapomnieć również o w staniku sportowym. Jest to ważny element, ponieważ zwykły biustonosz nie zapewnia odpowiedniego podtrzymania biustu podczas treningu.

Tagi: Zakupy