wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Polski duchowny popiera protesty kobiet. Ma jednak jedno "ale"

29 Października 2020

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Każda kobieta może liczyć na wsparcie ojca Leona Knabita? Katolicki zakonnik opublikował ważny wpis w społecznościowym medium. Za pośrednictwem Facebooka przekazał swoje ograniczone poparcie dla strajkujących. Duchowny ma jednak pewne zastrzeżenie.

Duchowni regularnie włączają się w dyskusje dotyczące praw kobiet. Wśród kapłanów przeważa poparcie dla wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Osobne stanowisko wydała Konferencja Episkopatu Polski, według której należy dalej walczyć o pełen zakaz przerywania ciąży. Nie każdy duszpasterz wspiera podobne inicjatywy. Odmienne głosy przedstawia między innymi ojciec Leon Knabit. Benedyktyn przedstawił ważny apel do kobiet. 

Czy strajkująca kobieta może liczyć na wsparcie o. Knabita?

"Protestom – TAK, Wandalom – NIE!" - czytamy w krótkim wpisie mnicha. Wyjaśnijmy, że ojciec Leon Knabit jest polskim benedyktynem. Przez rok pełnił funkcję przeora w Tyńcu. Pracował również jako prezenter telewizyjny i publicysta. Zakonnik od lat przekazuje Polkom i Polakom nauki dotyczące teologii oraz postrzegania świata. Jego profil na Facebooku śledzi ponad 38 tysięcy użytkowników. 

Potępienie radykalnej formy protestów kobiet wywołało wielką dyskusję. Część internautów deklaruje, że to Kościół wmieszał się w politykę i optował za zakazem aborcji. Inni zaś apelują o zmianę formy działania na bardziej pokojową. "To prosty wpis, a jak widzę dla wielu za trudny. Ludzie mają prawo do protestów (nie znaczy, że cel popieramy). Nie mają prawa do popełniania przestępstw. Za trudne?" - czytamy w jednym z komentarzy. 

Nie każda osoba sympatyzująca z ojcem Leonem poparła jego deklaracje. Niektórzy obserwatorzy byli załamani rzekomym poparciem dla strajkujących kobiet. "Protestom - TAK w obronie mordowania dzieci? To ekskomunika z mocy samego prawa jest zaciągana, jak Ojciec może coś takiego popierać?" - krytykuje inny internauta. 

Przypomnijmy, że według Konferencji Episkopatu Polski kobieta nie powinna mieć prawa do przerywania ciąży. "Kościół ze swej strony nie może przestać bronić życia, ani też zrezygnować z głoszenia, że każdą istotę ludzką trzeba chronić od poczęcia aż do naturalnej śmierci. W tej kwestii Kościół – jak często powtarza papież Franciszek nie może iść na żaden kompromis, ponieważ stałby się winnym kultury odrzucania" - czytamy w dokumencie podpisanym przez arcybiskupa Gądeckiego.

Odmienne zdanie od hierarchów przedstawił też ksiądz z Katowic. Europarlamentarzysta z Wiosny Roberta Biedronia opublikował nagranie z wczorajszego, kobiecego protestu. Jak wynika z materiału, grupa kilkudziesięciu osób wdała się w dyskusję z duchownym. Ksiądz postanowił wyjść z kościoła. - Jesteście przeciwko Kościołowi czy przeciwko nam, duchownym? - dociekał. 

Uczestniczki odpowiedziały krótko. Podkreśliły, że sprzeciwiają się ingerencji związku wyznaniowego w politykę. Chwilę później ksiądz przedstawił ważną deklarację. - To tylko powiem, ja jestem przeciwko PiS-owi też - wypalił duszpasterz. Krótkie hasło wywołało istny aplauz.

Strajk Kobiet wskazuje wprost, że znalazł się na wojnie z fundamentalistami religijnymi. Winą za orzeczenie TK obarczają zarówno polityków Zjednoczonej Prawicy, jak i Kościół katolicki. Hierarchowie od lat serwują przekaz, zgodnie z którym zabiegi przerywania ciąży powinny całkowicie zakazane.

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >