Kobieta z Arabii Saudyjskiej była sądzona m.in za nieobecność w domu rodzinnym.. EAST NEWSŹródło: EAST NEWS
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 15 Lipca 2020

Przełomowe orzeczenie sądu w Arabii Saudyjskiej ws. kobiety. Może samotnie podróżować oraz mieszkać

Kobieta z Arabii Saudyjskiej była sądzona za tzw. samotne życie (nieobecność w domu rodzinnym) oraz podróżowanie do stolicy państwa bez zgody swojego ojca. Z informacji przytaczanych przez Polsat News za serwisem internetowym arabskiej telewizji Al-Arabija wynika, że sąd zdecydował się orzec na korzyść oskarżonej. Wyrok ma charakter absolutnie przełomowy.

Serwis polsatnews.pl powołuje się między innymi na dokumenty opublikowane przez prawnika Abdula Rahmana al-Lahima, który usiłował pomóc kobiecie w trakcie procesu. Wynika z nich, że prokuratura zdecydowała się postawić w stan oskarżenia mieszkankę Arabii Saudyjskiej z powodu jej nieobecności w domu rodzinnym, a także ze względu na podróż do stolicy kraju, Rijadu, bez zgody udzielonej przez jej ojca.

Czy masz w zwyczaju gotować rosół na udkach od kurczaka? Popełniasz kardynalny błąd, ostrzegają wybitni kucharzeCzy masz w zwyczaju gotować rosół na udkach od kurczaka? Popełniasz kardynalny błąd, ostrzegają wybitni kucharzeCzytaj dalej

Kobieta uniewinniona przes sąd

Sąd nie przychylił się jednak do wniosku prokuratury, orzekając, że "kobieta jest rozsądnym dorosłym, który ma prawo decydować, gdzie chce mieszkać". Orzeczenie wymiaru sprawiedliwości jest tym samym absolutnie historyczne. Podobnego zdanie jest zresztą wspomniany Abdul Rahman al-Lahim, który za pośrednictwem Twittera wskazał, iż sąd potwierdził, "że niezależność rozsądnej, dorosłej kobiety w oddzielnym domu nie jest przestępstwem, które wymaga kary".

DZISIAJ GRZEJE: 1. 16-letnia Alicja miała przed sobą całe życie. Niewyobrażalna tragedia w Ligocie 2. Córka Magdy Gessler zmarła przed laty. Dopiero niedawno restauratorka zdecydowała się opowiedzieć o swoim dramacie

Dotarli do rodziny, która wzięła udział w Dotarli do rodziny, która wzięła udział w "Nasz nowy dom". Ujawnili wszystkie tajemnice programuCzytaj dalej

Cytowany przez polsatnews.pl prawnik zaznaczył, że jest bardzo zadowolony z wyroku. Dodał, że jest on swoistym końcem "tragicznych historii, które wiele kobiet przeżyło w przeszłości". Powołując się na serwis "Gulf News", wspomniany portal zwraca uwagę, że według starego prawa rodzice mogli zgłosić na policję zawiadomienie dotyczące kobiety żyjącej niezależnie, nie otrzymawszy pozwolenia ze strony swojego opiekuna.

Do wyroku sądu w Arabii Saudyjskiej odniosła się i sama zainteresowana. Pod wpisem Abdula Rahmana al-Lahima ujawniła ona swoją tożsamość. "Po długich cierpieniach trwających od 2017 r. udało mi się dziś wraz z sądowym bohaterem Abdulem Rahmanem al-Lahimem odzyskać moją swobodę przemieszczania się, zagwarantowaną przez konstytucję saudyjską", skomentowała tweet prawnika Marjam al-Otibi.

O sprawie kobiety zrobiło się głośno już przed trzema laty, gdy Marjam zyskała licznych zwolenników, którzy okazywali jej swe wsparcie w mediach społecznościowych. Jej historię przytaczało wówczas również BBC. Szczęśliwa kobieta wskazała, że choć proces był długotrwały, a cały doświadczenie z pewnością nie należało do najłatwiejszych, z całą pewnością "było warto".

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Szczere do bólu wyznanie pacjentki o szpitalnym jedzeniu: gdyby nie maż, głodowałabym
  2. Żartownisie zadzwonili do Andrzeja Dudy. Prezydent nic nie podejrzewał, po prostu odebrał telefon
  3. Wyciekło stare nagranie Danuty Holeckiej, nigdy nie publikowane w sieci. Pamiętacie ją taką?
  4. Nieoficjalnie: Będzie rekonstrukcja rządu? Podano kto ma odejść

Źródło: Polsatnews.pl