wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Przełomowe orzeczenie sądu w Arabii Saudyjskiej ws. kobiety. Może samotnie podróżować oraz mieszkać

15 Lipca 2020

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Kobieta z Arabii Saudyjskiej była sądzona za tzw. samotne życie (nieobecność w domu rodzinnym) oraz podróżowanie do stolicy państwa bez zgody swojego ojca. Z informacji przytaczanych przez Polsat News za serwisem internetowym arabskiej telewizji Al

Serwis polsatnews.pl powołuje się między innymi na dokumenty opublikowane przez prawnika Abdula Rahmana al-Lahima, który usiłował pomóc kobiecie w trakcie procesu. Wynika z nich, że prokuratura zdecydowała się postawić w stan oskarżenia mieszkankę Arabii Saudyjskiej z powodu jej nieobecności w domu rodzinnym, a także ze względu na podróż do stolicy kraju, Rijadu, bez zgody udzielonej przez jej ojca.

Kobieta uniewinniona przes sąd

Sąd nie przychylił się jednak do wniosku prokuratury, orzekając, że "kobieta jest rozsądnym dorosłym, który ma prawo decydować, gdzie chce mieszkać". Orzeczenie wymiaru sprawiedliwości jest tym samym absolutnie historyczne. Podobnego zdanie jest zresztą wspomniany Abdul Rahman al-Lahim, który za pośrednictwem Twittera wskazał, iż sąd potwierdził, "że niezależność rozsądnej, dorosłej kobiety w oddzielnym domu nie jest przestępstwem, które wymaga kary".

Cytowany przez polsatnews.pl prawnik zaznaczył, że jest bardzo zadowolony z wyroku. Dodał, że jest on swoistym końcem "tragicznych historii, które wiele kobiet przeżyło w przeszłości". Powołując się na serwis "Gulf News", wspomniany portal zwraca uwagę, że według starego prawa rodzice mogli zgłosić na policję zawiadomienie dotyczące kobiety żyjącej niezależnie, nie otrzymawszy pozwolenia ze strony swojego opiekuna.

Do wyroku sądu w Arabii Saudyjskiej odniosła się i sama zainteresowana. Pod wpisem Abdula Rahmana al-Lahima ujawniła ona swoją tożsamość. "Po długich cierpieniach trwających od 2017 r. udało mi się dziś wraz z sądowym bohaterem Abdulem Rahmanem al-Lahimem odzyskać moją swobodę przemieszczania się, zagwarantowaną przez konstytucję saudyjską", skomentowała tweet prawnika Marjam al-Otibi.

O sprawie kobiety zrobiło się głośno już przed trzema laty, gdy Marjam zyskała licznych zwolenników, którzy okazywali jej swe wsparcie w mediach społecznościowych. Jej historię przytaczało wówczas również BBC. Szczęśliwa kobieta wskazała, że choć proces był długotrwały, a cały doświadczenie z pewnością nie należało do najłatwiejszych, z całą pewnością "było warto".

Źródło: Polsatnews.pl

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >