Ile kosztuje nas praca Kingi Dudy?. Jakub Kaminski/East NewsŹródło: Jakub Kaminski/East News
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 28 Października 2020

Ile kosztuje nas Kinga Duda? Kancelaria Prezydenta wydała oświadczenie

W sierpniu Kinga Duda została oficjalnym doradcą społecznym prezydenta RP. Powiedzieć, że wspomniana decyzja wzbudziła liczne kontrowersje, to nie powiedzieć nic. W sprawie natychmiast pojawiły się głosy mówiące o nepotyzmie. Sprawdzamy, ile kosztuje państwo działalność prezydenckiej córki.

Temat córki Andrzeja Dudy nieprzerwanie rozgrzewa krajowe media. Swoiste apogeum zainteresowanie nowym doradcą społecznym w gabinecie prezydenta osiągnęło po wystąpieniu Kingi Dudy, które miało miejsce tuż po ogłoszeniu sondażowych wyników minionych wyborów prezydenckich.

Przypomnijmy, że prezydencka córka apelowała wówczas o poszanowanie godności wszystkich obywateli, co – jak nietrudno było zauważyć – stało w ostrej sprzeczności z wyjątkowo agresywną kampanią, jaka miała miejsce na przełomie czerwca i lipca bieżącego roku, zwłaszcza ze strony przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości.

Wstrząsające doniesienia TVN. Ustalono, kim jest mężczyzna, który wjechał w protestujące kobietyWstrząsające doniesienia TVN. Ustalono, kim jest mężczyzna, który wjechał w protestujące kobietyCzytaj dalej

Słynne wystąpienie córki prezydenta

– Chciałabym zaapelować o to, by nikt w naszym kraju nie bał się wyjść z domu. Niezależnie od tego, w co wierzymy, jaki mamy kolor skóry, kogo popieramy i kogo kochamy. Wszyscy jesteśmy równi i wszyscy zasługujemy na szacunek. Nikt nie zasługuje na to, by być obiektem nienawiści, absolutnie nikt – mówiła 12 lipca Kinga Duda.

DZISIAJ GRZEJE: 1.Tuż po Wiadomościach na TVP niespodziewanie pojawił się Przemysław Czarnek. Grzmiał o satanizmie, był oburzony
2. Od wtorku nowe przepisy. Na zwolnienie z podatku załapie się znacznie więcej Polaków
3. Współpracownik polityk PiS wpadł w szał. Z uśmiechem wulgarnie obrażał strajkujące kobiety, wszystko trafiło do sieci

Jej słowa nader szybko skontestowali nieprzychylni rządowi komentatorzy. Wskazywano, że prezydencka córka milczała, gdy Andrzej Duda atakował środowiska LGBT, sugerując, że osoby te zagrażają tzw. tradycyjnemu modelowi rodziny, i wpisując się tym samym w narrację obozu rządzącego.

Ile kosztuje nas praca Kingi Dudy?

Zdecydowanie nie mniejsze zainteresowanie wzbudziła decyzja dotycząca mianowania córki głowy państwa na jego doradcę do spraw społecznych. Natychmiast po jej ogłoszeniu pojawiły się głosy stwierdzające jawny przejaw nepotyzmu, za jaki uznawano nominację dla Kingi Dudy. Mimo że swą funkcję sprawuje ona bez pobierania pensji, nadal nie jest jasne, ile kosztuje państwo jej działalność.

Nikt nie jest jej w stanie pomóc, stan Maryli Rodowicz się pogorszył. Najnowsze słowa artystki niepokojąNikt nie jest jej w stanie pomóc, stan Maryli Rodowicz się pogorszył. Najnowsze słowa artystki niepokojąCzytaj dalej

Powołując się na "Rzeczpospolitą", portal "INN: Poland" wskazuje, że dziennik postanowił zapytać Kancelarię Prezydenta m.in. o koszty podróży, diet czy ochrony córki Andrzeja Dudy. Pytano również o listę spotkań, na jakich była obecna. Odpowiedź trudno jednak uznać za konkretną. Wskazano, że do tej pory nie uczestniczyła w żadnym oficjalnym spotkaniu prezydenta. Kinga Duda miała brać udział jedynie w wewnętrznych wydarzeniach.

Mało konkretna była również odpowiedź dotycząca generowanych dla budżetu państwa kosztów. "Nie jest prowadzona ewidencja księgowa, a tym samym gromadzona informacja, grupująca koszty działalności doradców i w konsekwencji nie jest możliwe wyodrębnienie kosztów, których dotyczy przedmiot wniosku", przekazano "Rz".

Ile kosztuje państwa pierwsza dama?

Wspomniany portal zwraca uwagę, że rzecz miała się podobnie w kwestii kosztów działalności Agaty Dudy. W lipcu bieżącego roku o przeznaczony na nią budżet pytała fundacja ePaństwo. Odpowiedź Kancelarii Prezydenta nadeszła po dwóch miesiącach. Liczyła dwa akapity.

Wskazano w niej pierwsza dama korzysta z budżetu Kancelarii. Nie sprecyzowano jednak, jaka część środków jest przeznaczana na działania prowadzone przez prezydencką małżonkę.

źródło: Rzeczpospolita / INN: Poland

Z ostatniej chwili: Nie żyje polski biskupZ ostatniej chwili: Nie żyje polski biskupCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zacznie się już w listopadzie. Będzie lockdown kraju. Za polską granicę podjęto radykalne kroki
  2. Apeluje do wszystkich rodziców. To co znalazła w zabawkach swojego dziecka jeży włosy na głowie
  3. Tragiczne wydarzenia w nocy i z samego rana w Polsce. Są ofiary śmiertelne w wypadku
  4. Wypadek rządowego samochodu w Warszawie, w środku był ochraniany polityk. Na miejscu natychmiast zjawiły się służby
  5. Martyna Wojciechowska zaapelowała do polskich kobiet. Ma rozwiązanie na obecną sytuację
  6. Wreszcie, dotarliśmy do najłatwiejszego przepisu na wypiekanie pieczywa ze startych ogórków kiszonych