wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Ile kosztuje nas Kinga Duda? Kancelaria Prezydenta wydała oświadczenie

28 Października 2020

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

W sierpniu Kinga Duda została oficjalnym doradcą społecznym prezydenta RP. Powiedzieć, że wspomniana decyzja wzbudziła liczne kontrowersje, to nie powiedzieć nic. W sprawie natychmiast pojawiły się głosy mówiące o nepotyzmie. Sprawdzamy, ile kosztu

Temat córki Andrzeja Dudy nieprzerwanie rozgrzewa krajowe media. Swoiste apogeum zainteresowanie nowym doradcą społecznym w gabinecie prezydenta osiągnęło po wystąpieniu Kingi Dudy, które miało miejsce tuż po ogłoszeniu sondażowych wyników minionych wyborów prezydenckich.

Przypomnijmy, że prezydencka córka apelowała wówczas o poszanowanie godności wszystkich obywateli, co – jak nietrudno było zauważyć – stało w ostrej sprzeczności z wyjątkowo agresywną kampanią, jaka miała miejsce na przełomie czerwca i lipca bieżącego roku, zwłaszcza ze strony przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości.

Słynne wystąpienie córki prezydenta

– Chciałabym zaapelować o to, by nikt w naszym kraju nie bał się wyjść z domu. Niezależnie od tego, w co wierzymy, jaki mamy kolor skóry, kogo popieramy i kogo kochamy. Wszyscy jesteśmy równi i wszyscy zasługujemy na szacunek. Nikt nie zasługuje na to, by być obiektem nienawiści, absolutnie nikt – mówiła 12 lipca Kinga Duda.

Jej słowa nader szybko skontestowali nieprzychylni rządowi komentatorzy. Wskazywano, że prezydencka córka milczała, gdy Andrzej Duda atakował środowiska LGBT, sugerując, że osoby te zagrażają tzw. tradycyjnemu modelowi rodziny, i wpisując się tym samym w narrację obozu rządzącego.

Ile kosztuje nas praca Kingi Dudy?

Zdecydowanie nie mniejsze zainteresowanie wzbudziła decyzja dotycząca mianowania córki głowy państwa na jego doradcę do spraw społecznych. Natychmiast po jej ogłoszeniu pojawiły się głosy stwierdzające jawny przejaw nepotyzmu, za jaki uznawano nominację dla Kingi Dudy. Mimo że swą funkcję sprawuje ona bez pobierania pensji, nadal nie jest jasne, ile kosztuje państwo jej działalność.

Powołując się na "Rzeczpospolitą", portal "INN: Poland" wskazuje, że dziennik postanowił zapytać Kancelarię Prezydenta m.in. o koszty podróży, diet czy ochrony córki Andrzeja Dudy. Pytano również o listę spotkań, na jakich była obecna. Odpowiedź trudno jednak uznać za konkretną. Wskazano, że do tej pory nie uczestniczyła w żadnym oficjalnym spotkaniu prezydenta. Kinga Duda miała brać udział jedynie w wewnętrznych wydarzeniach.

Mało konkretna była również odpowiedź dotycząca generowanych dla budżetu państwa kosztów. "Nie jest prowadzona ewidencja księgowa, a tym samym gromadzona informacja, grupująca koszty działalności doradców i w konsekwencji nie jest możliwe wyodrębnienie kosztów, których dotyczy przedmiot wniosku", przekazano "Rz".

Ile kosztuje państwa pierwsza dama?

Wspomniany portal zwraca uwagę, że rzecz miała się podobnie w kwestii kosztów działalności Agaty Dudy. W lipcu bieżącego roku o przeznaczony na nią budżet pytała fundacja ePaństwo. Odpowiedź Kancelarii Prezydenta nadeszła po dwóch miesiącach. Liczyła dwa akapity.

Wskazano w niej pierwsza dama korzysta z budżetu Kancelarii. Nie sprecyzowano jednak, jaka część środków jest przeznaczana na działania prowadzone przez prezydencką małżonkę.

źródło: Rzeczpospolita / INN: Poland

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >