wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Kiedy kształtuje się orientacja seksualna? Mamy złe wieści dla homofobów

25 Października 2019

Autor tekstu:

Michalina Kobla

Udostępnij:

Warto wiedzieć, jakie biologiczne mechanizmy wpływają na orientację seksualną człowieka, ponieważ praktykowane przez niektórych usilnie “męskie" bądź “żeńskie" wychowanie może być dla dziecka wyjątkowo krzywdzące.

Orientację seksualną definiuje się, jako pociąg seksualny oraz, w przypadku ludzi, emocjonalny i romantyczny wobec osób danej płci. W 1973 homoseksualizm został wykreślony z listy chorób przez Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne, ale mimo to tysiące osób poddawanych jest nieskutecznym, i zwyczajnie niehumanitarnym, terapiom konwersyjnym. Powodem, dla którego nie dają one efektów jest fakt, iż orientacji seksualnej nie można wybrać. Choć pozostaje ona spektrum a wiele osób biseksualnych wiąże się z osobami odmiennej płci, wychowanie czy czynniki kulturowe nie mają na nią większego wpływu.

Czy orientacja seksualna może się zmienić? Nie ma na to dowodów

Większość towarzystw naukowych jednoznacznie wskazuje, że przyczyny występowania homoseksualizmu nie zostały jeszcze wystarczająco dokładnie zbadane. Jednocześnie jednak dotychczasowa, posiadana przez nas wiedza oraz czynniki takie jak nieskuteczność terapii konwersyjnej, wskazują na dominację czynnika biologicznego w rozwoju tej orientacji. Aby odnaleźć potwierdzenie tej tezy, nie musimy sięgać do zagranicznych publikacji. Oświadczenie w tej sprawie wydały Polskie Towarzystwo Seksuologiczne oraz Polskie Towarzystwo Psychologiczne:

Kształtowanie się orientacji seksualnej jest procesem złożonym, pozostającym pod wpływem wielu czynników, wśród których znaczącą rolę odgrywają uwarunkowania biologiczne. Orientacja seksualna nie podlega możliwości dowolnego kształtowania zgodnie z kulturowo-społecznymi oczekiwaniami, nie jest kwestią wyboru lub mody.

Kiedy kształtuje się orientacja seksualna? Syndrom starszych braci

Jednym z popularniejszych badań, dowodzących, że homoseksualizm kształtować się ma w okresie prenatalnym jest to, dotyczące “efektu starszych braci”. Od początku XX wieku naukowcy zauważali, że każdy kolejny syn danej kobiety, ma coraz wyższą szansę na bycie gejem. Opublikowane w 2017 roku badania Brock University (opracowane przez polski portal totylkoteoria.pl) mówią o wyższej obecności przeciwciał skierowanych przeciwko białkom genów PCDH11Y i NLGN4Y, leżących na chromosomie Y, w osoczu kobiet, których najmłodszy syn jest homoseksualny. Przeciwciała w kluczowy sposób wpływają na rozwój obszarów mózgu, odpowiedzialnych za orientację seksualną.

Dyskutując na temat homoseksualizmu, szczególnie kiedy odpierając zarzuty o jego “nienaturalność” bądź “uleczalność”, warto wspomnieć o nieheteroseksualnych przypadkach zwierząt. Nie tak dawno temu głośno było o jednopłciowej parze pingwinów z berlińskiego zoo - Skipperze i Ping - która zaadoptowała porzucone przez samicę jajo. 

Homoseksualizm zaobserwować można u wielu gatunków zwierząt i również dla niego naukowcy mają ewolucyjne wytłumaczenie, które całkiem nieźle obrazuje przypadek uroczych pingwinów. Jest nim możliwość opieki nad potomstwem rodzeństwa.

Koniec końców nim zaczniemy studiować genezę homoseksualizmu, warto zadać sobie pytanie, czy jego pochodzenie naprawdę jest dla nas tak ważne. Niezależnie od tego, który chromosom i moment rozwoju płodu wpływa na naszą orientację, nie będziemy mogli się z niej “wyleczyć”. I nie ma w tym nic złego - osoby homoseksualne obecne są na kartach starożytnych kronik i nic nie wskazuje, aby w nieheteroseksualna orientacja stała w sprzeczności z ogólnie pojętą “naturą”.

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >