wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Katolicki poradnik cichego oprawcy dziecka. Nagłaśniamy skandal, nad którym Rzecznik Praw Dziecka się nie pochyli

22 Stycznia 2020

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Udostępnij:

Książka, która ukazała się nakładem wydawnictwa "Słowo Prawdy", w swoich założeniach ma stanowić rodzaj podręcznika dla rodziców. W praktyce jednak zawarte w niej treści na myśl przywodzą poradnik cichego oprawcy. Trudno inaczej ok

Publikacja autorstwa Tedda Trippa zatytułowana "Pasterz serca dziecka" jest podręcznikiem dla rodziców traktującym o wychowaniu dzieci. Zawarte w niej treści bezpośrednio nawołują do przemocy i zachęcają do wymierzania cielesnych kar dziecku, nie wyłączając niemowląt. O skandalicznym podręczniku dostępnym w polskich księgarniach informuje Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. "Nie zgadzamy się na promowanie i zachęcanie do bicia dzieci, które w naszym kraju jest prawnie zakazane od 2010 roku. Właśnie analizujemy możliwe formy interwencji w tej sprawie", podają na Facebooku przedstawiciele fundacji.

Książka "Pasterz serca dziecka" promuje bicie dzieci

W książce Tedda Trippa znajdziemy m.in. następującą scenę rozmowy ojca z nieposłusznym dzieckiem. Autor podaje "modelowe" zachowanie rodzica:

– Tatuś kazał ci pozbierać zabawki, prawda?– Tak. (dziecko przytakuje)– Nie zrobiłeś tego, co kazałem.– Tak. (z głową spuzczoną w dół)– Wiesz, co tatuś musi teraz zrobić. Muszę dać ci klapsa...

Zdaniem Trippa warto również poinformować dziecko, ile klapsów otrzyma – tak, by wiedziało, że rodzic kontroluje sytuację. Kolejna z porad mówi z kolei: "Usuń rzeczy, które mogą zneutralizować karę (pielucha, kalesony, itp.). Zaraz po wykonaniu kary założ odzież z powrotem."

Pani Magdalena z portalu wymagajace.pl zaręcza, że zastanawia się nad wniesieniem zawiadomienia o prokuratury oraz wystosowaniem listu do wydawnictwa apelującego o wycofaniu książki z rynku.

Warto w tym kontekście przypomnieć wypowiedź Rzecznika Praw Dziecka Mikołaja Pawlaka, który w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" stwierdził, że w jego ocenie klaps nie równa się biciu dziecka, ponieważ "nie zostawia wielkich śladów". "Trzeba rozróżnić, czym jest klaps, a czym jest bicie", dodał.

Badania pokazują jednak, że nawet kara w postaci klapsa może mieć niezwykle szkodliwy wpływ na dzieci, zwłaszcza zaś na ich psychikę najmłodszych.

– Odkryliśmy, że same tylko klapsy są związane z występowaniem wielu negatywnych, niezamierzonych efektów, natomiast w najmniejszym stopniu nie wpływają na krótko- ani długotrwały wzrost posłuszeństwa dzieci, na co liczą rodzice chcący klapsami dyscyplinować swoje potomstwo – mówi cytowana przez portal antyfake.pl prof. Elizabeth Gershoff, jednak z autorek badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Teksańskiego w Austin i Uniwersytetu Michigan. Zbadano wówczas 160 tys. dzieci, których rodzice stosowali karę pod postacią klapsów.

– Otrzymane przez nas wyniki jasno dowodzą, że klapsy zwiększają prawdopodobieństwo różnorodnych niepożądanych efektów u dzieci – dodał z kolei drugi z autorów badania prof. Andrew Grogan-Kaylor.

Jak zaznacza antyfake.pl, "osoby, które doświadczyły kar cielesnych pod postacią klapsów, w dorosłym życiu wykazywały większą skłonność do chorób psychicznych, zachowań aspołecznych oraz stosowania przemocy wobec własnych dzieci". Nie odnotowano natomisat żadnych pozytywnych skutków karania dzieci klapsami.

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >