wtv.pl
wtv.pl

WTV.pl

Wysokie kary za grilla. Warto się dowiedzieć, aby nie ponieść konsekwencji

3 Października 2020

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Wprowadzono nowe kary. Przepisy stanowią element walki z zanieczyszczeniami powietrza oraz pogarszającym się klimatem. Nowe zmiany są wprowadzane stopniowo. Warto się zainteresować i przygotować, by nie otrzymać niepotrzebnego mandatu.

Od 2015 roku zmagamy się z zanieczyszczeniami powietrza. Problem ten stale się pogłębia. Pierwsze doniesienia o przekroczonych normach docierały z Krakowa. Prawo i Sprawiedliwość wciąż nie podjęło radykalnych kroków, które ograniczyłyby emisję szkodliwych aerozoli atmosferycznych. Działania w tej sprawie podejmują lokalni samorządowcy. Władze trzech województw, jak podaje O2.pl, wdrożyły prawo, które przewiduje wysokie kary za przyczynianie się do emisji niepożądanych substancji.

Wdrożono kary, które mają zakończyć problem zanieczyszczeń powietrza

Wiadomości o kolejnych karach mogą budzić niepokój. Przedstawiciel Polskiego Alarmu Smogowego wyjaśnił, na czym dokładnie polegają kary za kominki. Pamiętajmy, by dokładnie sprawdzić obowiązujące przepisy. Gospodarstwa, w których kominek jest źródłem ciepła, nie podlegają karom. - Ten zakaz nie obejmuje domów, w których kominek jest głównym źródłem ciepła. Odrzucamy więc zarzuty wielu osób, które mówią, że ta nowa polityka skazuje lokatorów domów, w których nie ma innych źródeł ciepła, na zamarznięcie. Tak nie jest - deklarował rozmówca Money.pl Piotr Siergiej. 

Uchwały antysmogowe nie stanowią pełnej odpowiedzi na problemy polskiego klimatu. Są to jednak pierwsze kroki, które poprawią naszą sytuację. Money.pl wyjaśnia, że ograniczenia będą dotyczyć mieszkań, gdzie kominek będzie drugim źródłem ciepła. W tych domostwach występuje zakaz korzystania z kominków, gdy są przekroczone wyznaczone normy. Informacje w tej sprawie będzie przekazywać Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w wiadomości SMS.

Najbardziej dotknięci zmianami będą mieszkańcy Mazowsza. Podczas przekroczenia norm zakazane będzie korzystanie z pił spalinowych oraz dmuchaw. Kary będą spotykać osoby, które będą też kosić trawę oraz rozpalać grille. Działanie te będą dozwolone jedynie w sytuacji, gdy smog nie będzie uprzykrzał życia mieszkanek i mieszkańców województwa. Działania mogą budzić oburzenie, jednak warto podkreślić, że w ciągu roku na Mazowszu umiera aż 6 tysięcy osób. Zgony są wywołane złym stanem powietrza. 

Wysokie kary za naruszanie wyznaczonych przepisów mogą sięgać nawet od 500 do 5000 złotych. Kary zostaną nałożone również na lokalne samorządy, które nie dostosują się do przepisów. Program Ochrony Powietrza zakłada mandaty od 50000 do 500000 złotych. 

Źródło: [Money.pl/O2.pl]

Podobne artykuły

Google Maps

Polska

Zbrodnia w Borowcach. Sąsiad opowiedział więcej o Jacku Jaworku. Mężczyzna miał spore problemy

Czytaj więcej >
W jednym z mieszkań w Międzyborzu policja odkryła zwłoki kobiety. Obok niej znajdowała się dwójka dzieci

Polska

Rodzeństwo zamknięte w mieszkaniu ze zmarłą matką. Dramat w woj. dolnośląskim

Czytaj więcej >

Polska

Lubelskie. Nie żyje 24-letni motocyklista, policja wydała apel

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polska

Tragiczne skutki sobotniej burzy. Zniszczenia widoczne są w całej Polsce

Czytaj więcej >

Polska

Silne burze i deszcz w całej Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia

Czytaj więcej >
W sobotę wieczorem w Poznaniu doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Polska

W Poznaniu w aucie spłonęły dwie osoby. Wcześniej kierowca uderzył w słup trakcyjny

Czytaj więcej >