Kardynał Kazimierz Nycz. Flickr/Piotr DrabikŹródło: Flickr/Piotr Drabik
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 23 Lutego 2020

Kard. Nycz o biskupie oskarżonym o molestowanie dziewczynki: Współczuję mu

Kardynał Kazimierz Nycz został zapytany o swój stosunek do bp Jana Szkodonia, oskarżonego o molestowanie 15-letniej dziewczyny. Duchowny w rozmowie z dziennikarką TVN24 wyraził współczucie dla kapłana.

Bp Jan Szkodoń jest "bohaterem" reportażu "Zły dotyk biskupa", opublikowanego na łamach "Dużego Formatu". Z relacji ofiary wynika, że duchowny miał wkładać ręce pod koszulę i międz uda 15-latki.

 - Relacja Moniki jest wstrząsająca: biskup zapraszał ją do sypialni, chciał jej pokazać niedostępną dla gości część mieszkania, kazał jej usiąść na łóżku. Sam też usiadł, rozpiął stanik 15-latki, wkładał rękę między uda, całował w usta, gryzł w uszy - czytamy w reportażu.

Odurzyli ją i nagrali film. Dwójka gangsterów nadal nie poniosła żadnych konsekwencjiOdurzyli ją i nagrali film. Dwójka gangsterów nadal nie poniosła żadnych konsekwencjiCzytaj dalej

Kapłan archidiecezji krakowskiej miał dopuścić się molestowania 25 lat temu.

 - Wszystko co mi robił, było uświęcone jego autorytetem. Mężowi nie powiedziałam, bo nie widziałam potrzeby. Dopiero od niedawna patrzę na relację z nim jako na swoją krzywdę – opisuje kobieta w reportażu pt. "Zły dotyk biskupa z Krakowa".

Kardynał Kazimierz Nycz broni biskupa, który nie przyznaje się do żadnego z zarzucanych mu czynów

 - Stanowczo oświadczam, że przedstawione mi oskarżenia są nieprawdą oraz że godzą w moje dobre imię, którego zamierzam bronić. Do czasu wyjaśnienia sprawy, nie będę podejmował żadnej pracy duszpasterskiej - pisze w swoim oświadczeniu.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Warszawski policjant relacjonował akcje na Instagramie. Zdjęcia nie powinny były nigdy trafić do sieci

2. Niepokojąca wizja Jackowskiego. Przepowiada pożar w Warszawie

Do sprawy postanowił odnieść się Kard. Kazimierz Nycz. Zapytany o oskrażenia postanowił... wyrazić współczucie dla biskupa.

– Z wielką empatią dla samego księdza biskupa, dlatego, że to się po prostu w mojej głowie, tak jak znam księdza biskupa tyle lat, jakby nie mieści wszystko razem. Dlatego czekam z nadzieją, czekam z utęsknieniem, że rzetelne, uczciwe wyjaśnianie tych spraw sprawi, że będziemy mogli patrzeć na to spokojnej – oświadczył kard. Kazimierz Nycz w rozmowie z dziennikarką TVN24.

O współczucie dla ofiary musiał zostać dopytany przez dziennikarkę.

 Także, oczywiście. Dopóki nie wiemy, dopóki nie mamy tego wyjaśnienia ostatecznego, nie mam powodu żadnego w tym znaczeniu, żeby nie wierzyć jednej lub drugiej stronie – stwierdził metropolita.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Smutna wiadomość. Zmarł jeden z najbardziej utytułowanych polskich piłkarzy w historii

2. Słynna polska fabryka zamyka się po ponad 150 latach działalności. Jej wyroby wielu z nas ma w swoich domach

3. Autobus grozy woził dzieci po Polsce. O krok od tragedii

4. Nie żyje twórca kultowego "Czterdziestolatka" i "Wojny domowej". Dziś w nocy, w wieku 87 lat zmarł Jerzy Gruza

5. Suczka przebywała na bogato urządzonej posesji. Zmarła przez zaniedbanie właścicielki, która chciała się zemścić

6. Cezary Pazura nie mógł się powstrzymać. Głośno zażartował z koronawirusa przed odlotem [FILM]