Nie żyje kardynał Gulbinowicz. WTV
Źródło: WTV
Wszystkie wideo autora Agata Jaroszewska
Autor Agata Jaroszewska - 16 Listopada 2020

Zmarł kardynał Gulbinowicz, który był skazany za czyny pedofilskie oraz współpracował z SB

Oskarżany o pedofilię oraz tuszowanie przestępstw seksualnych kardynał Gulbinowicz zmarł w poniedziałkowe przedpołudnie. Duchowny od jakiegoś czasu przebywał pod opieką lekarzy.

Portal niedziela.pl przekazał informacje, że 16 listopada zmarł kardynał Henryk Gulbinowicz. Już wcześniej przekazywano wiadomości, że stan duchownego jest wyjątkowo ciężki, jednak podkreślano, iż udało się go ustabilizować.

7-letni Gabryś został brutalnie pobity w Anglii tylko za to, że jest Polakiem. Przemoc i szykany trwały ponad pół roku, rodzice bezradni7-letni Gabryś został brutalnie pobity w Anglii tylko za to, że jest Polakiem. Przemoc i szykany trwały ponad pół roku, rodzice bezradniCzytaj dalej

Nie żyje kardynał Gulbinowicz, oskarżany był o pedofilię

Stan zdrowia kardynała Gulbinowicza drastycznie się pogorszył jeszcze przed przekazaniem informacji o drastycznych krokach podjętych przez Watykan w jego sprawie. Dziś przed południem podano, że mimo wysiłków lekarzy hierarcha zmarł. Kardynał Henryk Gulbinowicz miał 97 lat, a w związku z decyzjami podjętymi przez Stolicę Apostolską jego pogrzeb będzie wyglądał zupełnie inaczej.

Gdyby duchowny zmarł niecały miesiąc wcześniej, sprawa pochówku wyglądałaby zupełnie inaczej, gdyż dopiero na początku listopada zdecydowano, iż w związku z zarzutami hierarcha otrzymuje zakaz posługiwania się insygniami biskupimi, dodatkowo w przypadku śmierci zabronione jest pochowanie go w katedrze z wszelkimi należnymi kardynałom honorami. Wiąże się to z przeprowadzonym śledztwem na temat podejrzenia pedofilii oraz jej tuszowania w przypadkach innych duchownych. Podejrzenia te się potwierdziły i hierarcha musiał ponieść dotkliwą karę. Czy to jednak pozwoli zapomnieć o cierpieniu ofiar księdza pedofila?

W poniedziałek 16 listopada zmarł kardynał Gulbinowicz, od jakiegoś czasu przebywał w szpitalu

Rewelacyjna oferta Rossmanna powala na kolana. Kultowe perfumy tańsze o kilkadziesiąt złotych i wiele innych niespodzianek w obecnym okresieRewelacyjna oferta Rossmanna powala na kolana. Kultowe perfumy tańsze o kilkadziesiąt złotych i wiele innych niespodzianek w obecnym okresieCzytaj dalej

Kwestię stanu zdrowia kardynała Gulbinowicza skomentował jakiś czas temu rzecznik Archidiecezji Wrocławskiej. Pojawiły się doniesienia, że to decyzja Watykanu z piątku 6 listopada była bezpośrednią przyczyną nagłego pogorszenia się stanu zdrowia ukaranego przez Stolicę Apostolską polskiego kardynała. Wypowiedź rzecznika księdza Rafała Kowalskiego rzuciła nowe światło na tę sprawę.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Czarnek się wygadał. Chce wprowadzić przerażającą reformę, studenci będą zupełnie bezbronni wobec przemocowych wykładowców
2. Biedronka przedłuża hitową akcję. Do zdobycia nagrody warte nawet 3 tys. zł, czas tylko do soboty
3. Giertych przerwał milczenie i wyciągnął kwity, szykuje się afera roku. Rząd miał złożyć niemoralną propozycje Czarneckiemu

- Kardynał Gulbinowicz od tygodnia jest w szpitalu; jego stan jest bardzo ciężki, ale stabilny - mówił we wtorek 10 listopada rzecznik Archidiecezji Wrocławskiej. Dziś w Radio Rodzina pojawiły się kolejne informacje na temat duchownego skazanego za pedofilię. Nie podano oficjalnej przyczyny zgonu, a jedynie jego dokładną godzinę. Hierarcha skazany symbolicznym wyrokiem Watykanu zmarł w wieku 97 lat o godzinie 10:40.

Oficjalny wyrok w sprawie kardynała Gulbinowicza był pierwszy takim wyrokiem polskiego biskupa

Zgodnie z podjętymi przez Kościół katolicki krokami prawnymi pod adresem hierarchy, kardynał Gulbinowicz pochowany zostanie na cmentarzu przeznaczonym dla wszystkich wiernych. Odebrano mu przywileje biskupie, w tym właśnie pochówek w katedrze, nabożeństwo pogrzebowe z honorami, dodatkowo zabroniono mu używania insygniów biskupich oraz udziału w nabożeństwach.

Jak podaje OKO.press, wyrok kardynała Gulbinowicza to "pierwszy wyrok kanoniczny w sprawie polskiego biskupa". Wyrok w sprawie pedofilii to nie jedyne poważne zarzuty względem zmarłego dziś hierarchy. Historyk IPN-u, dr hab. Rafał Łatka, opublikował artykuł, gdzie udowadnia, iż Henryk Gulbinowicz był współpracownikiem SB.

Pedofil i współpracownik SB: oto opis polskiego kardynała Henryka Gulbinowicza

Zgodnie z ustaleniami historyka IPN-u przedstawionymi w czasopiśmie "Glaukopis" kardynał Gulbinowicz w latach 1969-1985, czyli przez okres 16 lat w tajemnicy spotykał się z funkcjonariuszami SB. Dodatkowo dr hab. Rafał Łatka informuje, że na spotkania te miał wozić go późniejszy metropolita gdański Leszek Sławoj Głódź. We wskazanym okresie był on sekretarzem kardynała pełniącego "posługę" w Białymstoku.

Nie podano jeszcze oficjalnych informacji na temat przyczyny zgonu oraz daty i miejsca pogrzebu hierarchy odpowiedzialnego za molestowanie nieletnich, a sama Archidiecezja Wrocławska zdecydowała się jedynie na udostępnienie artykułu dostępnego na stronie Radia Kolor.

Źródło: tymol.pl / niedziela.pl / Fakt / OKO.press / Wirtualna Polska

Jarosław Jakimowicz wypalił do medyka na wizji, włos jeży się na głowie. Znów nie umiał się zachować?Jarosław Jakimowicz wypalił do medyka na wizji, włos jeży się na głowie. Znów nie umiał się zachować?Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Amerykańska firma ogłasza, że stworzyła szczepionkę na COVID-19. Ma mieć blisko 95 proc. skuteczności
  2. Potrzebujesz tylko 5 minut, by przygotować przepyszne ciasto "Śnieżka". Prosty przepis, a efekt zachwyci każdego
  3. "Kryli? Mogli nie wiedzieć". Tadeusz Rydzyk zacięcie broni Gulbinowicza i Dziwisza
  4. Wraca oferta Lidla, przez którą ludzie się tratowali w kolejkach. Teraz może być podobnie
  5. Pełny lockdown i godzina policyjna całą dobę. Kolejne państwo w Europie wprowadza restrykcje dla podróżnych
  6. O lockdownie dowiemy się w wigilię? Minister Zdrowia wygadał się ws. wyjazdów w Święta
  7. Niesamowity krater na Marsie. Niezwykle rzadkie zjawisko zachwyciło astronomów