wtv.pl
Nie żyje kardynał Gulbinowicz

WTV

Zmarł kardynał Gulbinowicz, który był skazany za czyny pedofilskie oraz współpracował z SB

16 Listopada 2020

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Oskarżany o pedofilię oraz tuszowanie przestępstw seksualnych kardynał Gulbinowicz zmarł w poniedziałkowe przedpołudnie. Duchowny od jakiegoś czasu przebywał pod opieką lekarzy.

Portal niedziela.pl przekazał informacje, że 16 listopada zmarł kardynał Henryk Gulbinowicz. Już wcześniej przekazywano wiadomości, że stan duchownego jest wyjątkowo ciężki, jednak podkreślano, iż udało się go ustabilizować.

Nie żyje kardynał Gulbinowicz, oskarżany był o pedofilię

Stan zdrowia kardynała Gulbinowicza drastycznie się pogorszył jeszcze przed przekazaniem informacji o drastycznych krokach podjętych przez Watykan w jego sprawie. Dziś przed południem podano, że mimo wysiłków lekarzy hierarcha zmarł. Kardynał Henryk Gulbinowicz miał 97 lat, a w związku z decyzjami podjętymi przez Stolicę Apostolską jego pogrzeb będzie wyglądał zupełnie inaczej.

Gdyby duchowny zmarł niecały miesiąc wcześniej, sprawa pochówku wyglądałaby zupełnie inaczej, gdyż dopiero na początku listopada zdecydowano, iż w związku z zarzutami hierarcha otrzymuje zakaz posługiwania się insygniami biskupimi, dodatkowo w przypadku śmierci zabronione jest pochowanie go w katedrze z wszelkimi należnymi kardynałom honorami. Wiąże się to z przeprowadzonym śledztwem na temat podejrzenia pedofilii oraz jej tuszowania w przypadkach innych duchownych. Podejrzenia te się potwierdziły i hierarcha musiał ponieść dotkliwą karę. Czy to jednak pozwoli zapomnieć o cierpieniu ofiar księdza pedofila?

W poniedziałek 16 listopada zmarł kardynał Gulbinowicz, od jakiegoś czasu przebywał w szpitalu

Kwestię stanu zdrowia kardynała Gulbinowicza skomentował jakiś czas temu rzecznik Archidiecezji Wrocławskiej. Pojawiły się doniesienia, że to decyzja Watykanu z piątku 6 listopada była bezpośrednią przyczyną nagłego pogorszenia się stanu zdrowia ukaranego przez Stolicę Apostolską polskiego kardynała. Wypowiedź rzecznika księdza Rafała Kowalskiego rzuciła nowe światło na tę sprawę.

- Kardynał Gulbinowicz od tygodnia jest w szpitalu; jego stan jest bardzo ciężki, ale stabilny - mówił we wtorek 10 listopada rzecznik Archidiecezji Wrocławskiej. Dziś w Radio Rodzina pojawiły się kolejne informacje na temat duchownego skazanego za pedofilię. Nie podano oficjalnej przyczyny zgonu, a jedynie jego dokładną godzinę. Hierarcha skazany symbolicznym wyrokiem Watykanu zmarł w wieku 97 lat o godzinie 10:40.

Oficjalny wyrok w sprawie kardynała Gulbinowicza był pierwszy takim wyrokiem polskiego biskupa

Zgodnie z podjętymi przez Kościół katolicki krokami prawnymi pod adresem hierarchy, kardynał Gulbinowicz pochowany zostanie na cmentarzu przeznaczonym dla wszystkich wiernych. Odebrano mu przywileje biskupie, w tym właśnie pochówek w katedrze, nabożeństwo pogrzebowe z honorami, dodatkowo zabroniono mu używania insygniów biskupich oraz udziału w nabożeństwach.

Jak podaje OKO.press, wyrok kardynała Gulbinowicza to "pierwszy wyrok kanoniczny w sprawie polskiego biskupa". Wyrok w sprawie pedofilii to nie jedyne poważne zarzuty względem zmarłego dziś hierarchy. Historyk IPN-u, dr hab. Rafał Łatka, opublikował artykuł, gdzie udowadnia, iż Henryk Gulbinowicz był współpracownikiem SB.

Pedofil i współpracownik SB: oto opis polskiego kardynała Henryka Gulbinowicza

Zgodnie z ustaleniami historyka IPN-u przedstawionymi w czasopiśmie "Glaukopis" kardynał Gulbinowicz w latach 1969-1985, czyli przez okres 16 lat w tajemnicy spotykał się z funkcjonariuszami SB. Dodatkowo dr hab. Rafał Łatka informuje, że na spotkania te miał wozić go późniejszy metropolita gdański Leszek Sławoj Głódź. We wskazanym okresie był on sekretarzem kardynała pełniącego "posługę" w Białymstoku.

Nie podano jeszcze oficjalnych informacji na temat przyczyny zgonu oraz daty i miejsca pogrzebu hierarchy odpowiedzialnego za molestowanie nieletnich, a sama Archidiecezja Wrocławska zdecydowała się jedynie na udostępnienie artykułu dostępnego na stronie Radia Kolor.

Źródło: tymol.pl / niedziela.pl / Fakt / OKO.press / Wirtualna Polska

Podobne artykuły

Polityka

Nagrody w Ministerstwie Zdrowia, aż 20 mln zł w 6 lat. "Jak trzeba dać pielęgniarkom, to pieniędzy nie ma"

Czytaj więcej >
Lokalne wybory to cisza wyborcza w niemal całym kraju

Polityka

Od północy trwa wyjątkowa cisza wyborcza. 13 czerwca wielu Polaków spotka się przy urnach

Czytaj więcej >

Polityka

Protest pod Pałacem Prezydenckim. Przypomnieli słowa Andrzeja Dudy

Czytaj więcej >
(screen) Youtube/Onet Rano

Polityka

Oficjalne wyniki wyborów w Rzeszowie. Zwyciężył Konrad Fijołek, kandydat opozycji

Czytaj więcej >
Jakub Kaminski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Polityka

Margot i Łania ze Stop Bzdurom odpowiedzą przed sądem. Grozi im więzienie

Czytaj więcej >
Andrzej Duda i Kinga Duda

Polityka

Andrzej Duda nie otrzymał zaproszenia na ślub córki? Zastanawiający wpis na Twitterze prezydenta

Czytaj więcej >