Afera z Kamerzystą to dopiero wierzchołek góry lodowej. Co kryje się na polskim Youtube?. (screen) Instagram/fagataŹródło: (screen) Instagram/fagata
Wszystkie wideo autora Anna Dymarczyk
Autor Anna Dymarczyk - 10 Grudnia 2020

Kamerzysta i kryminalna przeszłość jest tylko szczątkiem patologii na YouTube. Dlaczego margines zyskuje popularność w sieci?

Afera z Kamerzystą, Fagatą i Lordem Kruszwilem jest jedynie wierzchołkiem góry lodowej. Polski Youtube słynie w dużej części z przyciągania widzów i subskrybentów niedorzecznymi wyzwaniami, wulgarnym językiem, agresją, przemocą i wyłudzaniem pieniędzy. Głównym problemem jest to, że najmłodsi i nie tylko oni bardzo chętnie sięgają po te treści. Jaki ma to skutek?

  • Drama z Kamerzystą unaoczniła wielu publicystom i rodzicom, co może czaić się na kanałach oglądanych przez dzieci.
  • Nie od dziś wiadomo, że polscy youtuberzy stawiają na treści przede wszystkim w jakiś sposób szokujące, by zebrać jak największą liczbę odbiorców.
  • Sprawa Kamerzysty jest jedynie wierzchołkiem góry lodowej - w internetowej rzeczywistości kryje się jeszcze więcej tego typu zagrożeń.
  • Dlaczego widzów w każdym wieku tak fascynuje przemoc i dlaczego do tworzenia treści świetnie sprawdzają się osoby z marginesu?

Kluczy podobnego zachowania można szukać już w czasach najdawniejszych, kiedy wołano "chleba i igrzysk", ale przede wszystkim warto przyjrzeć się temu, co widzimy w tej kwestii dziś i dlaczego dzieci mają tak łatwy dostęp do tego typu treści. 

Wiadomości TVP przekonywały o rzekomych stratach Polski w UE. Mocna opinia ekonomistyWiadomości TVP przekonywały o rzekomych stratach Polski w UE. Mocna opinia ekonomistyCzytaj dalej

Afera Kamerzysty otworzyła oczy. Czego się dzięki niej dowiedzieliśmy?

Łukasz Wawczyniak, znany szerzej jako Kamerzysta, jest znanym polskim youtuberem. Jego publiczność to głównie osoby w wieku od 12 do 18 roku życia, więc raczej dzieci i młodzież niż dorośli. Ostatnio wybuchła wokół niego spora afera związana z jego wcześniejszymi współpracownikami - Fagatą i Lordem Kruszwilem

Zobacz także: Piękna rolniczka pochwaliła się swoją pasją. Tak ją łączy z pracą

Najpierw należy wyjaśnić parę spraw, na które postawił Youtube - część z twórców mieszka wspólnie w willach, gdzie nagrywają swoje filmy. Taki model pozwala na więcej wspólnej pracy gwiazd społeczności i możliwość wysnuwania opowieści na temat tworzących się relacji między mieszkańcami. Podchodzi to pod wzór znany nam z programów telewizyjnych - choćby "Big Brothera".

Pierwsza odezwała się Fagata (Agata Fąk), która opowiedziała historię swojej reżyserowanej relacji z Kamerzystą, a potem ujawniła informację o tym, jakoby Wawrzyniak miał zalecać się do nieletnich dziewczyn, wysyłając im nieprzyzwoite zdjęcia i insynuując chęć uprawiania z nimi seksu. 

Zobacz także: W jednej gminie kuchnia, w drugiej salon. Zakaz zabrania im chodzić po domu

- "Jestem nad Tobą, krępuję Ci ręce i liżę po szyi, i nie masz pojęcia, co zrobić xD Czy powiedzieć "przestań, mam 15 lat", czy nic nie mówić" - przeczytać można na opublikowanych przez Fagatę screenach. 

Wcześniej poinformowała o tym, że poczuła się zagrożona. Kamerzysta twierdził potem, że wpadła w szał i zaczęła demolować dom, a winę zwalił na brane przez nią leki antydepresyjne. Jak utrzymywała Fagata, szklany stolik znajdujący się w willi rozbiła, bo chciała odwrócić uwagę i uciec

Potem do sprawy nawiązał dawny współpracownik Kamerzysty, Lord Kruszwil, który opowiadał o przemocy stosowanej przez Kamerzystę wobec jego partnerek, nadużywaniu przez niego narkotyków i wreszcie sprawie sądowej Wawrzyniaka, w której akcie oskarżenia stoi, że prowadził on samochód pod wpływem środków odurzających. 

Sprawę wymownie skomentował kanał Vogule Poland - Madam i Patryk ostrożnie podeszli do problemu i podsumowali największą bolączkę polskiego Youtube - fakt, że treści na nim umieszczane mają oddziaływać głównie za pomocą szoku, tworzone są przez "patologię", a ich odbiorcami są głównie dzieci i młodzież

Nie tylko Kamerzysta - problem z polskim Youtube

Na sam początek ważne, by przytoczyć parę badań dotyczących korzystania z serwisu Youtube. O ile wciąż najbardziej popularne są na nim treści muzyczne (piosenki, teledyski, transmisje muzyczne na żywo), to bardzo duży odsetek dotyczy również kanałów rozrywkowych i tematycznych - to one gromadzą największe społeczności.

W przeciwieństwie też do Facebooka, który coraz częściej uznawany jest jako platforma komunikacyjna dla starszych użytkowników, Youtube miał konsolidować najmłodszych.

-Ogromną przewagą YouTube względem ekosystemu Facebooka jest możliwość prowadzenia komunikacji do najmłodszej grupy internautów w wieku 7-12 lat. W grupie 7-12 zasięg YouTube w Polsce wśród dziewczynek wynosi 76,79%, a wśród chłopców aż 81,80% - możemy przeczytać w raporcie przygotowanym przez IAB Polska.

To właśnie ta najmłodsza grupa wychowuje się z serwisem i jest z nim w stałym kontakcie. W większości ich kontakt ogranicza się do społeczności streamerów, którym wiele można zarzucić w temacie komunikowania się z widzami, jednak z pewnością nie można uznać tego za największy problem. 

O wiele bardziej problematyczne są takie kanały, jak tworzone przez ludzi pokroju Kamerzysty - opowieści o swoim życiu, dziwne wyzwania (np. popularne parę lat temu picie wody z muszli klozetowej), poniżanie różnych osób na swoim kanale oraz zamieszczanie treści nieodpowiednich dla dzieci

Na podobne kanały wędrują też starsi - wielką popularnością (zarówno na Youtube i na ShowUp.tv, gdzie możliwości przekazywania treści są znacznie szersze) cieszył się Rafał Kowalczyk, znany szerzej jako Rafatus, który podczas swoich streamów pił wódkę, uprawiał seks ze swoją partnerką, a nawet pobił ją na oczach swoich widzów, którzy dodatkowo mu za to płacili

Młodsi użytkownicy mają w tej chwili bardzo łatwy dostęp do podobnych treści, a są one dla nich kuszące - tak jak szokujący i dla starszych widzów miał być "Big Brother", tak polski Youtube przyciąga najmłodszych, którzy chcą spokojnie obejrzeć coś zabronionego bez narzuconej kontroli rodziców. Warto interesować się tym, z kogo oglądają i z kim mają kontakt nasze dzieci. 

Niektóre historie kończą się tragicznie

O tym, że warto kontrolować osoby publikujące swoje filmy w Internecie jest fakt pojawiających się często u nich wątków przemocowych - katowanie zwierząt, gwałty (oraz żarty z nich), przemoc wobec partnerek i partnerów (zarówno słowna jak i fizyczna), brak poszanowania dla osób nieheteronormatywnych oraz chorych psychicznie, a także śmierć, co było ostatnio widoczne na filmie jednego z rosyjskich streamerów, który zamknął na balkonie swoją dziewczynę i wyciągnął ją z niego martwą. Kamera kręciła wszystko, a widzowie dopingowali. 

Youtuberzy mają kontakt z dziećmi nie tylko przez Youtube, ale też inne portale społecznościowe - grupy na Facebooku, Instagrama, Ask.fm, Snapchata, a także TikToka. Warto zwrócić uwagę, iloma kanałami płyną do nich treści i informacje od ich idoli i co mogą dzięki nim usłyszeć i zobaczyć. 

Warto porozmawiać z dzieckiem i zainteresować się tym, co ogląda, zrobić to należy jednak łagodnie i z nastawieniem na dialog. Dzięki temu możemy mieć większy wpływ i zrozumienie dla jego zainteresowań i zachowań, a także możliwość porozumienia się z nim w sprawie oglądanych przez niego treści. 

O ile niektóre kanały mogą przynieść nastolatkom i dzieciom wiele dobrego, to warto wiedzieć, na czym opiera się lwia część treści promowanych na polskim Youtube i z czym wiąże się ten trend. 

Nagła awaria Messengera, tysiące osób nie mogą wysyłać i odbierać wiadomości. Co się dzieje?Nagła awaria Messengera, tysiące osób nie mogą wysyłać i odbierać wiadomości. Co się dzieje?Czytaj dalej

źródło: [Youtube/Vogule Poland][wtv.pl][iab.org.pl]

Zobacz także w naszych serwisach: